Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Спазмофилија: Симптоми и третман

Спазмофилија - главните симптоми:

Спазмофилија е болест која се карактеризира со појава на напади и спазматични состојби директно поврзани со хипокалцемија во крвта. Во медицината, патологијата се нарекува и тетанија. Обично се дијагностицира кај деца на возраст од 6 до 18 месеци.

Научниците веќе утврдиле дека спазмофилијата е тесно поврзана со рахитис . Затоа, се смета за детска болест, но исто така е можна и нејзината прогресија кај возрасните. Вреди да се напомене дека оваа патологија е многу опасна, бидејќи претставува закана не само за здравјето, туку и за животот на детето. Затоа, при првите симптоми, важно е веднаш да се започне да се обезбеди итна медицинска помош за да се спречи развојот на компликации (респираторна инсуфициенција, конвулзии, нарушена свест).

Етиологија

Главната причина за прогресија на спазмофилија кај децата е дефицит на калциум. Затоа, често оваа болест почнува да напредува со:

 • хипервитаминоза на витамин Д. Обично ова се забележува за време на третманот на рахитисот;
 • несоодветна и неурамнотежена исхрана. Исхраната игра исклучително важна улога во нормалниот развој на детето, а особено во првите месеци од неговиот живот. Се покажа дека спазмофилија почесто напредува кај деца кои се хранат со шише;
 • прематуритет. Ризикот од развој на болеста се зголемува неколку пати кај недоносените бебиња.

Вреди да се напомене дека оваа патологија често напредува на пролет, кога сончевата светлина станува поинтензивна. Причината за развој на спазмофилија во овој случај станува хипер-производство на витамин Д во кожата (под дејство на сончева светлина). Ова е особено опасно за оние деца кои се третираат за рахитис и веќе примаат дополнителен витамин.

Форми

Спазмофилија кај деца продолжува во две клинички форми:

 • латентен;
 • експлицитно.

Латентна форма

Во овој случај, симптомите на спазмофилија се практично отсутни. Можете да ги идентификувате само со посебен преглед. Ова е најголема опасност од латентна форма - родителите можеби не знаат дека нивното дете развива таква опасна патологија. Транзицијата кон јасна форма се јавува по сериозен стрес, заразни болести и други предизвикувачки фактори.

Експлицитна форма

Оваа форма на спазмофилија се јавува во три варијанти. Може да се манифестира како еден од нив, или неколку одеднаш:

 • ларингизам . Грчеви на глотисот се појавуваат акутно. Луменот на гркланот може делумно или целосно да се преклопи. Како резултат на тоа, овие симптоми се појавуваат: промена во гласот, дишење нарушување. Нападот не трае долго (околу 2 минути). По правило, по ова детето тивко заспива;
 • грч на нозе и раце. Лекарите исто така ја нарекуваат оваа состојба карпопедален спазам. Карактеристични симптоми: рацете цврсто притиснати на телото, рацете се во хипертонус и свиткани, долните екстремитети се исто така во свиткана положба. Времетраењето на грчењето е од неколку минути до неколку часа. Потребна е итна нега за да се спречи развојот на опасни компликации;
 • еклампсија. Најтешката верзија на тетанија. Прво, овие симптоми се појавуваат: ретко дишење, детето станува вкочането. Како што болеста напредува, заедно со наведените симптоми, постојат конвулзии на целото тело, несакано гризење на јазикот и мокрење. Обично таков напад трае помалку од половина час, но имаше случаи кога траеше неколку часа. Важно е веднаш да почнат да обезбедуваат итна помош на детето.
Спазмофилија кај деца

Симптоматологија

Пациент со спазмофилија ги има следните симптоми:

 • грчењето на мускулните структури е забележано на рацете и нозете;
 • грчеви на нозете и рацете;
 • може да се појави грчеви низ телото. Обично овој процес е придружен со гризење на јазикот, неволно мокрење, нарушена свест;
 • хиперхидроза ;
 • тахикардија ;
 • ларингизам;
 • запек

Бидејќи главната причина за прогресијата на болеста е хипокалцемијата и хиповитаминозата на витамин Д, кои се забележани со рахитис, овој симптом може да се надополни со знаци на оваа болест.

Болест кај возрасни

Спазмофилија кај возрасни е многу поретка отколку кај децата. Главната причина за прогресија на оваа состојба кај возрасните е непозната. Почесто болни претставници на фер секс. Фактори на ризик:

 • силна нервна напнатост;
 • присуство на заразни болести;
 • раѓање и лактација;
 • хеморагија;
 • присуството во телото на неоплазмите бенигни и малигни;
 • екстракција на паратироидните жлезди.

Дијагностика

Кога се појавуваат првите знаци кои укажуваат на патологија, треба веднаш да одите кај педијатар или педијатриски невролог. Стандардниот дијагностички план е:

 • собирање на историјата на болеста;
 • инспекција Дава можност на лекарот да ги идентификува карактеристичните знаци на рахитис;
 • крвен тест за проценка на концентрацијата на калциум;
 • ЕКГ

Третман

Во случај на симптоми кои укажуваат на ларингоспазам, веднаш треба да започнете да нудите итна грижа на детето:

 • се става на рамна и тврда површина;
 • ако има тесна облека, таа мора да се расклопи или отстрани;
 • ако е можно, на детето му обезбеди свеж воздух;
 • важно е при обезбедувањето на итна нега да се обиде да одржи смирена атмосфера што е можно повеќе за да не го заплаши детето;
 • кожата на лицето е испрскана со ладна вода;
 • носната мукоза е иритирана со амонијак или скокана со газа рампа.

Ако нападот започна, веднаш треба да повикате брза помош. Специјалисти за спречување на инјектирање во вената на калциум глуконат или 10% раствор на калциум хлорид. Сето ова се изведува под постојана контрола на пулсот. Ако прва помош не ги донесе саканите резултати, трахеалната интубација се изведува за да се обезбеди нормализација на респираторната функција.

Најсериозна компликација на спазмофилијата е кардијак арест. Во овој случај, што е можно поскоро, почнете да се спроведе индиректна срцева масажа. По нападот се прекинува, како третман, детето е пропишано да зема витамин Д во средни дози за еден месец.

Компликации

Без недостаток на соодветен и навремен третман, детето може да доживее:

 • конвулзии;
 • оштетена респираторна функција.

Со рано откривање на патологијата и обновување на концентрацијата на калциум, прогнозата е позитивна. Занемарената форма на болеста е сериозна опасност за животот и бара итна итна медицинска помош.

Превенција

Многу е полесно да се спроведе спречување на патологијата отколку нејзиниот третман. Ако се придржувате кон следните препораки, значително може да го намалите ризикот од прогресија на спазмофилија:

 • за деца кои се вештачки нахранети, неопходно е да се вклучи во исхраната на својата храна природно донорно млеко;
 • добра исхрана. Ракот вклучува урда, месо, млеко, моркови, зелка и многу повеќе;
 • точна доза на витамин Д.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Spasmophilia и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашите лекари може да ви помогнат: педијатар , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Полиневропатија (појавување симптоми: 5 од 12)

Полиневропатија е комплексно пореметување кое се карактеризира со оштетување на моторните, сензорни и автономни нервни влакна. Главната карактеристика на болеста е тоа што голем број нерви се вклучени во процесот на болеста. Без оглед на видот на болеста, се манифестира во слабост и атрофија на мускулите на долните или горните екстремитети, отсуството на нивната чувствителност на ниски и високи температури, појавата на болни и непријатни чувства. Често изразена парализа, целосна или делумна.

...
Полиневропатија (појавување на симптоми: 4 од 12)

Полиневропатија е група на болести кои влијаат на голем број нервни завршетоци во човечкото тело. Болеста има различни причини. Факторите кои предизвикуваат појава на болеста, првенствено ги иритираат нервните влакна, а само тогаш доведуваат до нарушување на нивното функционирање. Карактеристичните знаци на болеста се слабост во мускулите и болката во погодената област на телото.

...
Паратироидни аденом (појавување на симптоми: 4 од 12)

Паратироидниот аденом е мал бенигрен раст од 1 до 5 см во големина, кој може независно да синтетизира паратироиден хормон, предизвикувајќи симптоми на хиперкалцемија кај едно лице. Паратироидните жлезди се наоѓаат на задната површина на тироидната жлезда, а нивната главна цел е да произведат паратироиден хормон, кој е вклучен во метаболизмот на калциум фосфор во телото. Аденомот доведува до фактот дека паратироидниот хормон започнува да се произведува повеќе од потребното, што ги предизвикува симптомите на оваа болест.

...
Фенилкетонурија (појавување симптоми: 3 од 12)

Фенилкетонуријата е прилично тешка наследна болест, главната тежина на манифестациите која е фокусирана првенствено на нервниот систем. Фенилкетонурија, чии симптоми најчесто се среќаваат кај девојчињата, се јавува поради нарушување на метаболизмот на амино киселините, со оглед на оштетувањето во централниот нервен систем, а неговите манифестации се намалуваат до нарушен ментален развој.

...
Хипогликемија (појавување симптоми: 3 од 12)

Гликозата во човечкото тело ја игра улогата на важен извор на енергија. Содржан е универзално гориво, спротивно на популарното мислење, не само во слатка: гликозата е содржана во сите производи што содржат јаглени хидрати (компири, леб, итн.). Нормалната гликоза во крвта е околу 3,8-5,8 mmol / l за возрасни, 3,4-5,5 mmol / l за деца и 3,4-6,5 mmol / l за бремени жени. Сепак, понекогаш постојат патолошки состојби, кога индикаторите за гликоза во крвта значително се разликуваат од нормата. Еден од овие состојби е хипогликемија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .