Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипотофија: симптоми и третман

Хипотофија - главни симптоми:

Хипотофијата кај децата е патолошка повреда на зголемување на телесната тежина, што влијае на севкупниот развој (физички и психолошки). Исто така постои и намалување на тургорот на кожата и ретардацијата на растот. Како што покажува медицинската пракса, оваа болест се јавува кај деца под 2-годишна возраст.

Етиологија

Хипотофијата кај малите деца може да биде придружена со разни болести или да се развива како независна болест. Најчестите етиолошки фактори вклучуваат следново:

 • неурамнотежена исхрана;
 • недостаток или преуредување на детето;
 • несоодветни мешавини;
 • вирусни или заразни болести;
 • ендокрини заболувања;
 • патологии од наследна природа;
 • нарушувања на гастроинтестиналниот тракт - нецелосна апсорпција на хранливи материи;
 • генетска предиспозиција на фетусот.

Хипотофијата на рана возраст може да се развие кај дете и кога јаде храна со низок квалитет на храна за бебиња. Треба да се забележи дека хипотофијата кај новороденчињата може да се развие и со вештачко и со доење. Тоа е причината зошто мајката е многу важна за да јаде правилно и генерално добро се грижи за нејзиното здравје.

Исто така, се разликуваат перинаталните етиолошки фактори на фетална неухранетост:

 • неправилна исхрана за време на бременост (интраутерина хипотофија);
 • хронични заболувања кај мајката и пред бременоста и за време на породувањето;
 • злоупотреба на алкохол, пушење;
 • чест стрес, нервна напнатост.

Во оваа подгрупа, можете да додадете карактеристики на уставот на мајката. Ако тежината на бремената жена е не повеќе од 45 килограми, а растот не надминува 150 см, постои ризик од неухранетост на плодот.

Симптоматологија

Симптоми на неухранетост: 1 - здраво дете; 2 - хипотрофија 1 степен; 3 - хипотофија 2 степени; 4 - 3 степен хипотрофија

Клиничката слика на фетална малнутриција се манифестира во форма на нарушување во работата на неколку системи одеднаш. Првите симптоми се појавуваат во гастроинтестиналниот тракт:

 • надуеност;
 • одбивање да се јаде, слаб апетит;
 • гадење и повраќање;
 • драстично губење на тежината.

Како што напредува болеста, клиничката слика е дополнета со следните симптоми:

 • сиромашен сон;
 • недостаток на координација на движењата;
 • намален тон на мускулите;
 • промени во расположението кај дете;
 • емоционална нестабилна позадина.

Наспроти позадината на една ваква клиничка слика, заштитните функции на телото се намалени кај децата. Затоа, детето до една година станува лесно ранливо на сите инфекции и вирусни патолошки процеси.

Класификација

Според меѓународната класификација, овие видови на хипотрофија се разликуваат:

 • интраутерина (перинатална или конгенитална форма);
 • постнатална (стекната форма);
 • мешан тип.

Според степенот на развој, хипотофијата кај децата може да се појави во следниве форми:

 • лесно
 • просек;
 • тешки

Фетусот хипотофија 1 степен не е значајна закана за здравјето на детето. Во овој случај, отстапувањето од потребната маса е не повеќе од 10-15% и при нормален раст за оваа возраст.

Вториот степен подразбира отстапување во тежина до 30% и заостанување во раст од 3-5 см.

Во случај на хипотрофија на третиот степен, има значителни отстапувања во масата - од 30% и повеќе, значителен застој во растот. Во оваа фаза на развој на патолошкиот процес, недоволната исхранетост кај дете може да биде придружена од други болести. Најчестите болести се:

Како што покажува практиката, феталната хипотофија во третата фаза речиси секогаш води кон развој на рахитис.

Дијагностика

Ако во текот на бременоста една жена ќе биде испитана навремено, фетусот хипотофија ќе се открие во рана фаза на развој. Ако се сомневате дека постои таква патологија, бремена жена е пратена за ултразвучно скенирање и скринирана.

Што се однесува до веќе новороденчиња или мали деца, патолошки развојни абнормалности сигурно ќе бидат забележани од страна на педијатар за време на испитувањето.

Дијагностичките мерки за сомнителна хипотофија кај дете ги вклучуваат следните мерки:

 • мерење на обемот на главата, абдомен;
 • мерење на дебелината на кожата и маснотиите.

Исто така, се бара консултација со медицински специјалисти од други профили:

 • генетичар;
 • кардиолог;
 • невролог;
 • ендокринолог.

Во зависност од возраста на детето, може да биде потребна инструментална дијагностика:

Само врз основа на добиените тестови, лекарот конечно може да ја утврди дијагнозата и да го пропише точниот курс на лекување.

Третман

Третманот на болеста зависи од видот на болеста и од стадиумот на болеста. Ако станува збор за интраутерина хипотофија (за време на бременоста), тогаш терапијата, пред сè, е насочена кон идната мајка. Третманот може да ги вклучува следните активности:

 • избалансирана исхрана;
 • земање лекови за да се елиминира патологијата;
 • земајќи ензими за подобрување на варењето.

Во повеќето случаи, ако патологијата се најде во вториот или третиот триместар од бременоста, третманот е во болница.

Третманот на деца (новороденчиња и до една година) исто така се одвива во болницата. За да се спречи детето да развие губење на мускулите, се препорачува одмор во кревет. Комбинираната терапија го вклучува следното:

 • исхрана на специјална диета;
 • земање витамински препарати;
 • специјални курсеви за масажа и терапија за вежбање;
 • биолошки адитиви.

Покрај тоа, многу е важно како тие ќе се грижат за детето. Според официјалните статистики, хипотофијата кај децата и за време на бременоста најчесто се забележува кај социјално загрозените семејства.

Исхрана

Принципи на диетална терапија за неисхранетост

Исхраната е пропишана само од страна на лекарот присутен врз основа на индивидуалните карактеристики на пациентот и фазата на развој на болеста:

 • со прв степен - храна најмалку 7 пати на ден;
 • со втор степен - 8 пати на ден;
 • на трето - 10 пати на ден.

Што се однесува до листата на производи, тие се избираат врз основа на фактот дека дигестивниот систем на пациентот може да вари.

Превенција

Методите за превенција се особено важни за време на бременоста. Многу е важно за иднината мајка да јаде целосно и во време, бидејќи здравјето на бебето зависи од тоа. Исто така за време на бременоста, жената треба редовно да се испитува за навремено откривање на патологијата.

Во моментов, најдоброто спречување на малнутриција кај новороденчињата е внимателно планирање на бременоста.

За новороденчиња, превентивните мерки се како што следува:

 • бебешка храна треба да биде целосна и само најдобар квалитет;
 • зголемување на телесната тежина и зголемување на висината треба постојано да се надгледуваат;
 • детето треба навремено да го испита педијатарот;
 • додатоците треба да се администрираат постепено, почнувајќи од мали дози;
 • Производите мора да ги имаат сите потребни витамини и минерали.

Со горенаведените симптоми, веднаш треба да се консултирате со лекар и во никој случај немојте да се лекувате самостојно. Одложувањето, во овој случај, може да се претвори во детска попреченост или смрт.

Прогноза

Хипотофијата кај детето во првата или втората фаза реагира добро на третманот и практично не предизвикува компликации. Во однос на патолошкиот процес во третата фаза на развој, смртта е забележана кај 30-50% од сите случаи.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хипотефија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот педијатар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алкохолна цироза (појавување на симптоми: 5 од 11)

Алкохолната цироза е болест која има хроничен тек и е предизвикана од редовното труење на клетките на црниот дроб со алкохол и нивната последователна смрт. Во денешниот свет, алкохолот е широко достапен, а многу луѓе го користат пред јадење како аперитив. Сепак, малкумина мислат дека редовната консумација на алкохол води до оштетување на клетките на црниот дроб, со последователен развој на цироза. Обично се верува дека само оние лица кои пијат алкохол често и во големи количини може да страдаат од оваа патологија, но всушност алкохолната цироза на црниот дроб може да се развие дури и кај оние кои пијат малку, но редовно.

...
Антрален гастритис (појавување симптоми: 5 од 11)

Таквата патологија како антрален гастритис се вели во случаи кога воспалението на гастричната слузница е предизвикано од присуството на бактериски агенс како Helicobacter pylori во човечкото тело. Таквата болест на стомакот може да биде асимптоматска за долго време, меѓутоа, кога процесот ќе достигне одредена фаза, ќе се појават симптоми на воспалително оштетување на органот, што предизвикува многу проблеми за лицето, принудувајќи го да побара медицинска помош.

...
Болест Niemann-pick (појавување симптоми: 5 од 11)

Ниман-Пик болест е наследна болест во која постои акумулација на маснотии во различни органи, најчесто во црниот дроб, слезината, мозокот и лимфните јазли. Оваа болест има неколку клинички форми, секоја со своја прогноза. Не постои специфичен третман, висок ризик од смрт. Болеста Niemann-pick е подеднакво подложна на мажи и жени.

...
Џардијаза кај деца (појавување на симптоми: 5 од 11)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Клостридиоза (појавување симптоми: 5 од 11)

Клостридиозата е инфективна болест која најчесто се јавува во акутна форма. Побудувачкиот фактор за развој на патолошкиот процес е патогени клостридиумски микроорганизми кои ослободуваат токсини, што доведува до крајно негативни последици.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .