Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тимомегалија: симптоми и третман

Тимегалиите се главните симптоми:

Тимомегалијата е патолошка состојба која се карактеризира со зголемување на големината на тимусната жлезда во споредба со постојните старосни норми. Тимусната жлезда е суштински елемент на човечкиот имунолошки систем, и ако патолошкиот процес напредува во него, реактивноста на телото се намалува. Лекарите обично дијагностицираат тимогалија кај новороденчињата, како и кај бебиња помали од една година. Вреди да се напомене дека момчињата се повеќе склони кон прогресија на оваа болест.

Тимегалијата е конгенитален и стекнат тип. Лекарите зборуваат за развојот на примарна тимомегалија кај децата во случај на дефект на тимусната жлезда (веројатно поради неразвиена жлезда во пренаталниот период, итн.). Стекната патологија почнува да напредува само во позадина на веќе постоечките болести на организмот во крвта, органи на ендокриниот систем (тиреотоксикоза, леукемија , рак на тироидната жлезда ).

Тимегалијата може да се изолира или да се комбинира со зголемување на другите лимфоидни органи. Почесто, истовремено со тимусот, се зголемуваат слезината ( спленомегалија ) и лимфните јазли.

Етиологија

Причините за прогресија на тимомегалијата се ендогени и егзогени. Оваа патологија кај децата може да се развие поради:

 • генетска предиспозиција;
 • болести од заразна природа, кои мајката страдала за време на бременост;
 • изложеност на х-зраци на фетусот, лекови и алкохол;
 • раѓање траума;
 • недоносеност;
 • асфиксија на новороденчето;
 • автоимуни болести;
 • тумори со бенигна и малигната природа;
 • анемија ;
 • заболувања на кардиоваскуларниот систем.

Степени

Степенот на зголемување на тимусната жлезда кај децата може да се утврди само со инструментални методи на дијагностицирање (можно е да се одреди големината на сенката на тимусот):

 • 1 степен - тимична сенка опфаќа ½ од градната коска;
 • 2 степени - големината на сенката малку надминува Ѕ на градната коска, но не достигне ¾ од градната коска;
 • Степен 3 - тимична сенка опфаќа повеќе од ¾ од градната коска.

Симптоматологија

Тимегалија кај дете

Симптомите на тимомегалија кај бебиња до една година, а кај деца од една година до 5 години, може да се разликуваат малку.

Симптоми на болест кај бебиња до година:

 • аритмија ;
 • прекумерно потење;
 • појава на венска мрежа на градите;
 • родилна тежина значително ја надминува нормалата;
 • бледило на кожата;
 • остри флуктуации во тежината - детето може да почне драматично да ја зголемува телесната тежина, и драматично да ја изгуби тежината;
 • додека плаче, кожата станува сина;
 • кашлица без очигледни знаци на студ. Се стреми да се зголеми ако детето е ставено во хоризонтална положба;
 • регургитација на јадената храна;
 • температурата се зголемува до ниво на субфебрил (не повисоко од 38 степени).

Симптоми на тимомегалија кај деца по години:

 • аритмија;
 • осипот може да се појави на кожата;
 • тимусната жлезда кај децата постепено се зголемува. Неговиот раст може да се следи со ултразвук ;
 • зголемување на регионалните лимфни јазли;
 • карактеристичен симптом на патологија - се формира шема на кожата, која е слична на вените од мермер;
 • дебелина ;
 • можно пролиферација на површината на мекото непце, крајниците и аденоидите;
 • децата се студени нозе и раце;
 • крвниот притисок е намален;
 • забележан крипторбидизам кај момчињата;
 • девојчињата може да бидат неразвиени надворешни и внатрешни гениталии.

Дијагностика

Дијагноза и третман на тимомегалија кај деца го прави педијатар. Со цел да се одреди вистинската големина на тимусната жлезда, применувајте инструментални испитувања:

 • Ултразвук;
 • Х-зраци (сенката на тимусната жлезда ќе биде видлива на сликата).

Исто така, мора да донирате крв за да откриете нивоа на Т-лимфоцит. Кога тимомегалија ќе се зголеми нивната концентрација во крвта на децата.

Третман

За третман на патологија кај децата прибегнуваат кон конзервативни и хируршки методи. Конзервативната терапија е пропишана за деца, при што големината на жлездата е малку зголемена. Се препорачува специјална диета, како и лекови кои содржат глукокортикостероиди (земени од долги курсеви).

Со хируршкиот метод на третман прибегнаа кон само ако лекувањето со лекови не го донесе посакуваниот ефект. Спроведе целосно отстранување на тимусната жлезда. Обично, по таква интервенција, сите симптоми на патологијата исчезнуваат, а состојбата на детето се стабилизира.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Тимомегалија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот педијатар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Атипична пневмонија (појавување симптоми: 6 од 18)

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...
Ендокардитис (појавување симптоми: 5 од 18)

Ендокардитис е воспалителен процес кој се јавува во внатрешната обвивка на срцето (ендокардиум). Главната причина за нејзиниот развој е инфекција, но другите патологии не треба да се отфрлаат. Оваа болест подеднакво може да влијае на мажите и на жените. Многу често, болеста го надминува телото на луѓето кои земаат разни лекови. Тенденцијата за развој на патолошкиот процес е исто така присутна кај млади пациенти, па затоа е важно да се знаат причините и симптомите на патологијата со цел да се спречи развојот на тешки компликации.

...
Тифусна треска (појавување симптоми: 5 од 18)

Акутната интестинална инфекција предизвикана од бактериската средина и се карактеризира со времетраењето на треската и општата интоксикација на телото се нарекува тифусна треска. Оваа болест припаѓа на тешки заболувања, со тоа што гастроинтестиналниот тракт е главниот лезионен медиум, а кога се влошуваат, се јавуваат слезината, црниот дроб и крвните садови.

...
Лимфаденопатија (појавување на симптоми: 5 од 18)

Лимфаденопатија е состојба во која лимфните јазли се зголемуваат во големина. Ваквите патолошки промени укажуваат на сериозна болест која напредува во телото (често на онколошка природа). За точна дијагноза потребни се неколку лабораториски и инструментални анализи. Лимфаденопатија може да се формира во кој било дел од телото, па дури и да влијае на внатрешните органи.

...
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 5 од 18)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болеста - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .