Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка со болка: симптоми и третман

Птерха болест - главните симптоми:

 • Треска
 • Болка во зглобот на колкот
 • Болка во коленото
 • Болка во колкот
 • Limp
 • Нарушување на хаосот
 • Ограничување на мобилноста на зглобовите
 • Студени нозе
 • Болка во нозете
 • Вознемиреност на периартикуларните ткива
 • Болка при одење
 • Нога потење
 • Слабост на глутеалните мускули
 • Намалена кожа на нозете
 • Неспособност да се сврти ногата надвор
 • Бледило на стапалото

Пеперс болест - болест во која се нарушува снабдувањето со крв во коскените структури во феморалната глава. Како резултат на тоа, се развива некроза. Оваа болест припаѓа на најчестите патологии на зглобот на колкот, кои се јавуваат кај деца на возраст од 2 до 14 години. Момчињата се почесто болни, но прогресијата на болеста може да се појави кај девојчињата. Во овој случај, Perthes болест ќе биде многу потешко. Кај возрасните, патологијата е исклучително ретка.

Болеста продолжува во неколку фази. Како по правило, влијае само еден зглоб. Билатералната лезија се забележува само кај 5% од случаите. Ако не го започнете третманот на патологија, тогаш е можно да се развијат многу сериозни последици:

 • нарушувања на одењето;
 • секундарна коксартроза ;
 • анкилоза;
 • деформитет на екстремитетите до негово скратување.

Вреди да се напомене дека Perthes болест може да предизвика хендикеп дури и во детството, па дури и кај возрасни. Затоа, важно е веднаш да се дијагностицира и да се спроведе сеопфатен третман.

Причини

Точните причини за кои болеста на Пертес почнува да напредуваат кај децата не се прецизно воспоставени до денес. Водечката теорија е наследна предиспозиција. Патологијата може да почне да напредува под влијание на такви фактори:

 • зголемен товар на нозете;
 • претходни повреди - пруги, фрактури, штрајкови итн .;
 • неуспех на имунолошкиот систем, како и физиолошки промени во хормоналниот статус, што се забележува во адолесценцијата;
 • пенетрација во телото на инфективни агенси;
 • повреда на минералниот метаболизам во телото.

Ризичната група вклучува деца:

 • претходно искусен рахитис ;
 • долго и често болни со разни вирусни и заразни болести;
 • има хипотрофија;
 • кои страдаат од различни заразни-алергиски заболувања.

Фази

Повремено болеста постепено напредува. Клиничарите идентификуваат 5 фази на развој на патолошкиот процес:

 • скриени. Симптомите на болеста се отсутни. Помали промени почнуваат да се појавуваат во коскените структури. Се појавува некроза на сунѓерестата супстанција;
 • Фрактура на впечаток. Визуелно, може да се забележи скратување на ногата. Зафатената феморална глава повеќе не може да го издржи зголеменото оптоварување;
 • ресорпција. Коскените структури на зглобот на колкот се апсорбираат, а главата на коската станува рамна. Кога оптоварувањето на погодената нога се појавува со изразен синдром на болка;
 • обновување. Синдромот на болка се смирува, но нормалното функционирање на ногата не е можно. Коскените и 'рскавичните структури се заменуваат со сврзно ткиво;
 • крајната. Претходно формираното сврзно ткиво постепено се осипува. Синдромот на болката целосно исчезнува, но во исто време мобилноста на артикулацијата е целосно изгубена.
Фази на болест на Пертес

Симптоматологија

Симптомите на болеста на Пертес се појавуваат постепено. Во првата фаза, знаците на прогресија на патологијата може да бидат целосно отсутни, но најчесто лицето има болка во колкот и коленото. Вреди да се спомене фактот дека првиот симптом на кој детето се жали е болката во коленото. Подоцна, клиничката слика е надополнета со такви симптоми:

 • синдром на болка, кој се манифестира при одење. Болката е досадна по природа и често е локализирана или во регионот на колкот или по должината на целата должина на засегнатиот екстремитет;
 • слабост на глутеалните мускули;
 • застојаност;
 • нарушување на нормалното одење. Пациентот се движи со карактеристична рецесија на ногата, од локализацијата на лезијата (карактеристичен симптом);
 • едно лице не е во состојба целосно да ја пресвитне ногата;
 • ротација на зглобот на колкот е ограничен;
 • зглобот е лошо свиткана или несклона;
 • во областа на погодениот зглоб има означено оток;
 • пулсираноста во прстите на екстремитетите е намалена;
 • температурата се зголемува на 37,5 степени;
 • нозете и неговата студенило се забележуваат при палпација;
 • зголемено потење на ногата;
 • кожата на нога е збрчкана.

Дијагностика

Најинформирачки дијагностички метод е радиографија на зглобот на колкот. Студијата се спроведува во две проекции. Оваа техника овозможува идентификување на прогресијата на болеста на Пертес во раните фази на развојот. Како дополнителен метод на дијагноза со користење на ултразвук, како и КТ.

Диференцијална дијагноза:

 • невродиспластична косопатија;
 • заразен и алергиски артритис.

Третман

Третманот за Perthes болеста обично е конзервативен. Оптималниот метод го избира само лекар, врз основа на податоците од спроведеното истражување, како и врз основа на општата состојба на пациентот. Минималното времетраење на третманот е една година. Со напредната фаза на Perthes болест, текот на третманот може да потрае до 4 години. Оперативната интервенција е индицирана само во случај на тешки компликации (деца по 6 години).

Методи на конзервативен третман:

 • целосно ослободете го колкот на колкот;
 • да се елиминира можноста за деформација на феморалната глава, да се употребуваат гипсени завои, влечење, ортопедски структури;
 • третман со лекови. Препише лекови за нормализирање на циркулацијата на крвта во погодениот зглоб;
 • стимулација на обновување на коскената структура;
 • терапевтски вежби и терапија за вежбање. Овој метод на третман ви овозможува целосно да го формирате мускулниот корсет на бутот.

Лековита терапија вклучува:

 • хондропротектори;
 • ангиопротектори;
 • витамински комплекси;
 • елементи во трага.

Хируршки третман се врши кај пациенти со голема површина на остеонекроза, тежок деформитет на феморалната глава и присуство на дислокација. Лекарите прибегнаа кон такви методи:

 • корективна медијална остеотомија;
 • ротациона транспозиција на ацетабулум според Солтер.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Perthes Disease и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ортопед , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Епифизиолиза (појавување симптоми: 4 од 16)

Епифизиолизата е лезија на зоната на раст на коските. Под оваа област се подразбира дел од ткивото на 'рскавицата кое се наоѓа на крајот на долгите коски и постојано се развива. Должината и обликот на коската кај возрасни зависи од формирањето на плочата за раст.

...
Деформирање на остеоартритис (појавување симптоми: 4 од 16)

Деформирањето на остеоартритис се смета за заедничка патологија на зглобовите, против која се развива дегенеративно-воспалителен процес, што доведува до уништување на нивните структури и нивно предвремено стареење. Главната причина за развојот на оваа патологија е прекумерна физичка активност, но постојат голем број други предиспонирачки фактори. Тука спаѓаат вишок телесна тежина, професионални спортови, седентарни услови за работа и многу други извори.

...
Остеоартритис (појавување симптоми: 3 од 16)

Остеоартритисот е прилично честа болест во која зглобовите се подложени на дегенеративни-дистрофични лезии. Остеоартритисот, чии симптоми првично се поврзани со постепеното распаѓање на ткивото на 'рскавицата, а подоцна и со колапсот на субхондралната коска и другите структурни компоненти на зглобот, се развива против позадината на недостаток на кислород во нив и може да се манифестира во различни форми со различна локализација на патолошкиот процес. Во основа, оваа болест е дијагностицирана кај пациенти на возраст од 40 до 60 години.

...
Остеохондроза на коленото зглоб (појавување симптоми: 3 од 16)

Остеохондрозата на коленото (дисекција) е болест на дистрофично-дегенеративниот тип. Тоа главно ги погодува луѓето на рана возраст, во повеќето случаи има поволен курс и завршува со закрепнување на пациентите.

...
Коскена туберкулоза (појавување симптоми: 3 од 16)

Коскената туберкулоза е болест што се развива како резултат на активната активност на туберкулозните микобактерии, кои се исто така познати во медицината како Кох стапчиња. Како резултат на нивната пенетрација во зглобот, формираат фистули кои долго време не заздравуваат, неговата мобилност е нарушена, а во потешки случаи таа е целосно уништена. Со развојот и прогресијата на туберкулозата на 'рбетот, може да се формира грпка и грбот ќе се пресвртува. Без соодветен третман се јавува парализа на екстремитетите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопед прифаќа
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .