Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кретенизам: Симптоми и третман

Кретинизам - главните симптоми:

 • Губење на апетитот
 • Надуеност
 • Задоцнет развој
 • Низок крвен притисок
 • Крутост на косата
 • Жолтица
 • Диспропорционална фигура
 • Намалување на моторната активност
 • Одложување на раст кај дете
 • Ментална ретардација
 • Груба карактеристики
 • Нарушувања на менталниот развој
 • Ненавремено почетнички
 • Голем јазик
 • Ниска коса
 • Дебела кожа
 • Груба кожа
 • Сува коса
 • Долга некомуникација на фонтанелот на черепот

Кретинизмот е болест на ендокриниот систем кој почнува да напредува како резултат на дисфункција на тироидната жлезда. Нејзината главна манифестација кај луѓето е одложување на менталниот, интелектуалниот и физичкиот развој. Првите знаци на кретинизам почнуваат да се појавуваат во детството. Како по правило, тие остануваат непроменети низ целиот живот.

Во случај на развој на патологија кај возрасните, нивниот изглед, пред сè, е впечатлив. Кретинизмот кај децата се манифестира во неспособноста на детето да научи нешто, зборува лошо или воопшто не зборува, е мрзелив и апатичен. Ако третманот не се започне навремено, симптомите на патологијата брзо ќе се зголемат. Таквите луѓе без соодветна терапија живеат не повеќе од 40 години. Исто така вреди да се напомене дека третманот е неопходен за да се избегне прогресијата на опасните компликации.

Причини

Постојат многу причини за развојот на патологијата. Научниците откриле дека детскиот кретинизам почесто се развива ако недостатокот на јод е дијагностициран во телото на мајката за време на носењето на детето. Исто така, во медицината, постојат случаи кога жените со ендемски зраци родиле деца со тироидна дисфункција.

Исто така придонесуваат за прогресија на болеста се следниве причини:

 • еутиреоизам (целосно отсуство на тироидната жлезда);
 • дефицит на јод кај оние производи кои мајката ги консумира за време на бременоста;
 • ендемски гулаб кај мајката за време на бременоста;
 • конгенитална аномалија - неспособноста на телото да го преведе јодот во активната форма;
 • хипоплазија на тироидната жлезда;
 • ектопија жлезда;
 • конгенитални аномалии на тироидната жлезда;
 • наследен фактор (честа причина за прогресија на болеста);
 • атрофија на жлездата;
 • често причината за прогресијата на кретенизам кај детето станува мајката земајќи тиреостатски лекови, како и радиоактивни јодски лекови за време на бременоста;
 • недостаток на хормони кои синтетизираат тироидната жлезда;
 • кои живеат во област во која недостасува јод;
 • Хашимото тироидитис;
 • постоперативни компликации;
 • брак меѓу блиски луѓе.

Класификација

Во медицината, лекарите ја користат следнава класификација на кретенизам:

 • ахиреоидна форма. Главната причина за нејзината прогресија е аплазија на тироидната жлезда. Исто така, може да се развие поради целосно уништување на овој орган кај дете. Третманот на оваа форма на болеста треба да започне веднаш по раѓањето на бебето;
 • географска форма (просторен или топографски кретенизам). Тоа се случува доста често. Топографскиот кретенизам се манифестира во неможноста на детето да се движи во непозната област. Развојот на патологијата води до функционалните карактеристики на мозокот. Некои експерти тврдат дека топографскиот кретенизам не е болест, туку одредена психолошка карактеристика, која во повеќето случаи е повеќе карактеристична за прекрасната половина на човештвото. Хроничниот недостаток на спиење кај луѓето може значително да ги влоши симптомите на топографскиот кретенизам, бидејќи тоа предизвикува повреда на церебралната циркулација и нарушување на визуелната меморија.
 • ендемичен кретенизам. Главната причина за развојот на оваа форма на болеста е недостатокот на јод во човечкото тело. Нејзината прогресија води кон глувост, немоќ, како и моторни и спастични дисфункции во човечкото тело. Наспроти ова, може да се развијат компликации - дисфункција на кардиоваскуларниот систем, одложен физички развој, хронична ментална ретардација.

Симптоматологија

Манифестирачките симптоми може малку да се разликуваат во зависност од тоа која форма на болест има детето. Но, главната клиничка слика е претставена со такви симптоми:

 • ретардација на растот (овој симптом се манифестира во каква било форма на патологија);
 • одложен почеток;
 • заостануваат во физичкиот и менталниот развој;
 • нарушен ментален развој;
 • fontanelle на черепот долго време не расте;
 • кожата е груба и дебела;
 • груби карактеристики;
 • Јазикот е голем. Често не се вклопува во устата на лицето;
 • слаб апетит;
 • косата е кршлива и суви;
 • диспропорционалност на делови од телото;
 • секундарните сексуални карактеристики се слабо развиени;
 • ниска коса;
 • мал раст;
 • кога кретенизам кај деца, постои повреда на развојот на интелектот, намалена активност, жолтица е можна;
 • Крвниот притисок е намален;
 • надуеност;
 • таков симптом како едема на микседемот, се манифестира само во случај на развој на микседема кретенизам.
Кретинизам девојки

Дијагностика

Кога детето е родено, кретенизам се дијагностицира со карактеристични симптоми. Во други клинички ситуации, ендокринологот се занимава со дијагноза на патологија. За точна дијагноза, мора да ги полагате следните испитувања:

 • радиографија;
 • ако детето е болно, потребно е да се спроведе тест за утврдување на вродени дефекти и нарушувања на метаболизмот на третиот ден од неговиот живот;
 • крвен тест;
 • Ултразвук на тироидната жлезда ;
 • тест на крвта за да се одреди нивото на тироидните хормони;
 • Се спроведува проценка на односот на тироидната жлезда со глобулин.

Третман

Третманот на болеста треба да започне веднаш по дијагнозата и потврдувањето на дијагнозата. Соодветен план за лекување е клучот за нормален и долг живот на пациент со дијагноза на кретенизам.

Терапијата е пропишана од ендокринолог врз основа на резултатите од испитувањето. Третманот вклучува хормонски лекови, чија главна задача е да се компензира недостатокот на тироидните стимулирачки хормони во телото. Таквата терапија ќе биде неопходна низ целиот живот за да се избегне прогресија на нарушувањата во физичкиот, менталниот и менталниот развој.

Превенција

Превенцијата на кретенизам се заснова на следниве активности:

 • исхраната за време на бременоста треба да биде избалансирана. Треба да се внесат доволно количество витамини, елементи во трагови и хранливи материи
 • треба веднаш да се спроведе превенција или третман на болеста на тироидната жлезда;
 • за време на раѓање, се препорачува да земаат лекови, чија активна компонента е јод;
 • забрани тесно поврзани бракови.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате кретенизам и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Септикемија (појавување на симптоми: 4 од 19)

Септикемијата е вид на труење со крв, во кое постои повреда на општата состојба на телото поради воспаление што се појавило во него, но нема гнојни области на внатрешните органи. Во случаи на формирање на чирови нанапред се појавува различен тип на сепса - септикопиемија. Карактеризира со фактот дека се јавува поради продирањето на патолошките бактерии во крвта директно од изворот на инфекции или воспаление. Оваа патологија се развива против позадината на секоја болест.

...
Портална хипертензија (појавување симптоми: 3 од 19)

Со болест како што е порталната хипертензија, се подразбира синдром кој се јавува како резултат на оштетен проток на крв во комбинација со зголемување на крвниот притисок во порталната вена. Портална хипертензија, чии симптоми се базираат на манифестации карактеристични за диспепсија, асцит, спленомегалија, проширени вени на стомакот и хранопроводот, како и гастроинтестинално крварење, како радикален метод на третман, ја вклучува потребата за хируршка интервенција.

...
Хепатитис Ц (симптоми на појавување: 3 од 19)

Хепатитис Ц е инфективна болест која влијае на црниот дроб и е еден од најчестите типови на хепатитис. Хепатитис Ц, чии симптоми веќе долго време не можат да се појават, често продолжува со неговото доцно откривање поради оваа причина, што, пак, води до латентен превоз кај пациенти со паралелно ширење на вирусот.

...
Цироза на црниот дроб (појавување симптоми: 3 од 19)

Цироза на црн дроб е хронична болест предизвикана од прогресивната замена на парченското ткиво на црниот дроб со фиброзно сврзното ткиво, што резултира со реструктуирање на нејзината структура и кршење на актуелните функции. Главните симптоми на цироза се жолтица, зголемување на големината на црниот дроб и слезината, болка во десниот хипохондриум.

...
Холециститис (појавување симптоми: 3 од 19)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .