Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Расцеп на усните: симптоми и третман

Расцеп усна - главните симптоми:

 • Одложен развој на говор
 • Голтање нарушување
 • Погрешен изговор на звуци
 • Оштетување на забите
 • Нарушување на процесот на цицање

Расцеп на усните во новороденчињата е конгенитална патологија, која е расцеп на усна. Таа е формирана поради неединство на ткивата на горната вилица и носната празнина. Оваа болест се смета за ретка, бидејќи само околу 0.04% од децата се родени со неа. Патологија обезбедува не само естетски, но исто така и физички непријатност. Поради дефектот, децата е тешко да јадат, да зборуваат, да се смеат целосно. Сепак, на прво место, оваа патологија е козметички дефект, но може да се отстрани преку хирургија.

Причини

Многумина се загрижени за прашањето зошто децата се раѓаат со оваа патологија. Впрочем, ако ги исклучиме причините што доведуваат до формирање на дефект, тогаш тоа нема да се развие кај дете. Појавата на расцеп на усните кај новороденче е предизвикана од такви фактори:

 • породувањето по 40 години. Доцната испорака е опасна токму поради тоа што децата често се раѓаат со одредени патологии;
 • вирусни болести погодени од мајката во текот на првите три месеци од бременоста;
 • генетски фактор. Многу научници веруваат дека усната зајак е резултат на мутација која се случила на ниво на ген;
 • компликации при породување. Оваа група вклучува сексуално преносливи болести, хронични болести кои веќе постојат во телото на мајката и така натаму. Многу научници ја сметаат оваа причина како една од главните причини;
 • наследен фактор. Не е невообичаено за децата со расцеп на усните да се родат во семејства во кои неколку членови веќе ја имаат оваа патологија. Тоа е исто така една од главните причини што најчесто доведува до формирање на патологија;
 • неповолна екологија;
 • пушењето и консумирањето алкохол.

Видови

Во медицината постојат такви видови на усни усни кај новороденчиња:

 • еднострано и билатерално;
 • изолиран;
 • целосна расцеп на усна;
 • делумно;
 • дефект на една усна;
 • лесна форма;
 • тешка форма

Симптоматологија

Причините за патологијата се доста многу. Како резултат на влијанието на одредени фактори, формирањето на дефект се јавува на осмата недела од интраутериниот развој. Во текот на овој период, започнувањето на максилофацијалните органи започнува кај децата.

Кај доенчињата се нарушени процесите на голтање и цицање. Детето не може целосно да јаде. Ако дефектот достигне голема големина, во овој случај, хранењето се врши преку назогастрична цевка.

Следниве симптоми се забележани и:

 • неточен изговор на звуци;
 • одложување на говорот;
 • психолошка непријатност;
 • уво инфекции. Обично тие можат да се развијат ако има расцеп на непцето. Во случај на таков дефект, аудитивните канали може да бидат во погрешна положба. Поради ова, нивото на ексудат во каналот се зголемува, а веројатноста за појава на патогени се зголемува неколку пати;
 • повреда на формирањето на забите. Забите можеби нема да почнат да растат или избувнуваат во погрешна положба.

Елиминирање на сите овие непријатни симптоми е можно само преку пластична хирургија. Нема конзервативни методи во овој случај нема да помогнат.

Зајакот на детето

Дијагностика

Присуството на овој дефект кај фетусот може да се утврди во третиот триместар од бременоста со ултразвук . Ова е најинформативната техника. Имајќи расцеп на усна не е индикација за абортус.

Третман

За да се елиминира патологијата е можно само со помош на хируршки методи на лекување. Бројот на операции, нивниот волумен и терминот може да се утврди само од страна на хирургот, по темелна проценка на дефектот, на состојбата на пациентот.

Третманот на расцеп на усни се изведува преку следниве операции:

 • хеилопластика;
 • ринохаелопластика;
 • Rhinochaelognathoplasty.

Челопластиката е хируршка операција која ви овозможува целосно враќање на естетската и функционалната корисност на усната, која е поделена. Овој метод на лекување е дозволено да се применува на возраст од 3-6 месеци. Но, ако има дефект во тешка форма, тогаш операцијата може да се изврши уште 1 месец од животот на бебето. Постојат одредени услови:

 • детето не треба да има анемија, болести на централниот нервен систем, кардиоваскуларни и ендокрини системи;
 • за оперативен третман на оваа возраст, бебето треба да биде доволно ставено на тежина.

Ранохејлопластијата е хируршки метод на третман, кој е индициран за тешки форми на патологија, присуство на деформитети на носот и лицевиот скелет. Оваа операција е сложена и долга.

Rinohaylognoplastika е операција која овозможува целосно враќање на усните, елиминирање на неразвиеноста на вилицата, дефекти на ткивата на 'рскавицата на носот. Успешната хируршка интервенција ви овозможува да креирате целосна рамка на мускулите.

Контраиндикации

Хируршки третман (пластична хирургија) не може да се изврши во присуство на:

 • жолтица ;
 • раѓање траума;
 • заразни болести;
 • малформации на разни витални органи.

Таквите хируршки процедури се доста комплексни, па затоа треба да ги спроведе само високостручниот хирург.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате усна на зајакот и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш хирургот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вердига-Хофман спинална амиотрофија (појавување симптоми: 2 од 5)

Вердиг-Хофман спиналната амиотропија е генетска патологија на нервниот систем во кој мускулната слабост се манифестира низ телото. Таквата болест ја нарушува способноста на лицето да седи, да се движи самостојно и да се грижи за себе. Во современиот свет, не постои ефективна терапија која ќе даде позитивен резултат.

...
Спастична диплегија (појавување на симптоми: 2 од 5)

Спастичната диплегија (Литтл синдром) е една од најчестите форми на церебрална парализа, во која има целосно оштетување на мускулната функција на долните и горните екстремитети. Во овој случај станува збор за поразот не е унилатерален, туку билатерален.

...
Аденоидитис (појавување симптоми: 1 од 5)

Аденоидитис е воспаление кое се јавува во областа на фарингеалниот тонзил. Процесот на воспаление е инфективен - алергичен по природа, додека аденоититот, чии симптоми се јавуваат по аналогија со воспалителниот процес кој се јавува во ангина, со долг тек и краток третман, може да предизвика појава и последователен развој на срцеви дефекти, болести на бубрезите, органите за варење и други патологии .

...
Мијастенија гравис (појавување на симптоми: 1 од 5)

Мијастенија е невромускулна болест со карактеристичен хронично-релапсирачки или хронично прогресивен курс. Мијастенија, чии симптоми се манифестираат со брз патолошки замор, означен во регионот на мускулите со пресечени мускули, може да напредува кон вакви услови, чии карактеристики ги прават слични на парализа.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .