Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Schlätter болест: симптоми и третман

Schlätter болест - главните симптоми:

Schlätter-овата болест е состојба во која постои асептично уништување на тибијалната туберозна коска и неговото јадро. Оваа болест најчесто се развива поради хронична повреда на овие елементи за време на растот на скелетот. Во медицината оваа состојба се нарекува Osgood-Shlatter болест или остеохондропатија на тибијалната туберозита.

Оваа болест се однесува на патологии од не-воспалителна природа и продолжува со некроза на коскените структури. Неопходно е да се третира, како во случај на доцната терапија, може да се развијат разни компликации.

Шлетер-ова болест напредува кај деца и адолесценти на возраст од 10 до 18 години. Причината за ваквите старосни рамки е дека во овој период постои зголемен раст на детскиот скелет. Оваа болест најчесто ги напаѓа момчињата.

За Schlätter-овата болест, во долниот дел на пателата се формира болна грпка. Како по правило, оваа формација се забележува само од една страна. Во исто време, двата глава на тибијата ретко се засегнати.

Причини

Главните причини за прогресија на Schlätter-овата болест се:

 • колено микротравми, кои се предизвикани од интензивна спортска обука;
 • директни повреди.

Поради преоптоварување, микротраума на зглобот, силна тензија на лигаментите, постои повреда на снабдувањето со крв во областа на тибијалната туберозитост. Оваа состојба е придружена со хеморагија, прекин на структурите на лигаментите на коленото.

Симптоматологија

Најкарактеристичниот симптом на Schlätter-овата болест е изразен синдром на болка. Степенот на нејзиниот интензитет може да биде различен, почнувајќи од блага болка под напор и завршувајќи со интензивна болка, што доведува до фактот дека едно лице не може целосно да се повлече на погодената нога.

Osgood-Shlatter болест

Во случај на Schlätter-ова болест, се јавуваат следните симптоми:

 • сензорите за болка се локализирани претежно во регионот на поврзување на коската со коленото;
 • мускулите на бутот се во постојана тензија;
 • ако ја допрете областа која се наоѓа малку под патела, може да забележите нејзино оток. Исто така, секој допир до него е болен за пациентот;
 • Schlätter-овата болест влијае претежно на едно колено;
 • болка во коленото се појавува, по правило, по трчање, сквотови. Во мирување, тие брзо престанаа;
 • болките може периодично да се појавуваат додека скелетните коски растат;
 • под пателата формирана е грутка - ова е карактеристичен симптом на Schlätter-овата болест. Ткивата околу неа се отечени;
 • температурата на телото се зголемува;
 • треска;
 • симптоми на воспаление (црвенило, формирање на гноен ексудат) за оваа болест се отсутни.

Со прогресијата на Schlätter-овата болест, може да се развијат некои компликации, како што е постојаното оток на погодената област, како и хронична болка. Овие непријатни симптоми може да се отстранат со примена на ладно до колено или земање антиинфламаторни лекови.

Дијагностика

Ако детето има неразумно (на прв поглед) болка во коленото, веднаш треба да контактирате со квалификуван ортопед за дијагноза и третман. Таквиот симптом може да укаже на развојот на Schlätter-овата болест. На приемот, лекарот ќе го испита коленото, процени неговата мобилност. Тој, исто така, ќе ги процени и другите симптоми кои првенствено се однесуваат на пациентот и ќе разјаснат дали има било какви повреди, коскени заболувања и така натаму.

По инспекцијата неопходно е да се спроведат инструментални дијагностички методи кои ќе помогнат да се потврди или негира дијагнозата. Најинформираните се:

Ако докторот има сомневање за присуство на инфективен процес, тогаш мора да се изврши крвен тест , а исто така се зема крв за да се спроведе тест за ПЦР. Да почне да се излекува болеста е можно само по добивањето на сите резултати од анализите и диференцијалната дијагноза.

Третман

Третман Schletter болест спроведува ортопедски хирург. Обично болеста реагира добро на терапија. Ако симптомите на Schlätter-ова болест се прилично изразени, тогаш лекарот подготвува план за лекување, кој обично вклучува физикална терапија, внес на синтетички лекови, како и терапија за вежбање. Лекарската терапија за Schlätter-овата болест се заснова на употреба на антиинфламаторни и аналгетски лекови. Типично се назначени Тиленол, Ибупрофен.

Физичка терапија и терапија за вежбање за Schlätter-овата болест се неопходни за олеснување на воспалението и намалување на болката. Збир на вежби се развива строго индивидуално, земајќи ги предвид карактеристиките на текот на болеста кај пациентот и општата состојба на неговото тело. Главната цел е да се протегаат квадрицепсните мускули на бутот, како и да се развијат потколениците.

Можно е да се третира Schlätter-овата болест и во стационарни и дома. Но, вреди да се напомене дека хоспитализацијата за таква патологија обично не е потребна. Важно е во времето на лекување на болеста да го сменат својот вообичаен начин на живот. Намалување на товарот на зглобот, елиминирање на спортски вежби кои предизвикуваат појава на болка. Во случај на случајно оштетување на коленото, веднаш треба да нанесете студ. Кога играте спорт, подобро е да носите специјални колена.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Schlätter-ова болест и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ортопедски хирург може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Аднекситис (појавување симптоми: 2 од 6)

Аднекситис е еднострано или билатерално воспаление на додатоците, вклучувајќи ја фалопиевите туби и јајниците. Воспалението на овој тип се формира поради ефектите на разни микроорганизми кои можат да се пренесат во акутна или хронична форма. Треба да се напомене дека аднекситисот, чиишто симптоми се доста чести кај жените, идентификување на болеста како една од најчестите во областа на гинеколошки заболувања, се карактеризира со појава на чести рецидиви. Покрај тоа, ова воспаление, по правило, ги зафаќа двата органа одеднаш, а неговата опасност лежи во формирањето на последователна неплодност за секоја петта заразена жена.

...
Јајчни апоплексии (појавување симптоми: 2 од 6)

Овариејална апоплексија е ненадејна руптура (т.е. нарушување на интегритетот) која се формира во ткивото на оварите. Јајчни апоплекси, чии симптоми се состојат од крварење, кое поминува во абдоминалната празнина, исто така е придружено со силен болен синдром.

...
Борелиоза (појавување симптоми: 2 од 6)

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од оштетување на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...

Анкилозирачки спондилитис или анкилозен спондилитис е системско хронично воспаление кое се јавува во зглобовите и обично е концентрирано во 'рбетот. Анкилозирачки спондилитис, чии симптоми се манифестираат во ограничувањето на мобилноста на погодената област, е главно релевантен за мажи во возрасната група од 15 до 30 години, а за жените оваа болест се наоѓа во пракса 9 пати поретко.

...
Инфективна мононуклеоза (појавување симптоми: 2 од 6)

Инфективна мононуклеоза е акутна инфективна болест, којашто првенствено се карактеризира со оштетување на лимфните и ретикулоендотелијалните системи. Инфективна мононуклеоза, чии симптоми се манифестираат како треска, полиаденитис и тонзилитис, покрај ова се јавува и со зголемена слезина и црн дроб, како и со леукоцитоза во доминацијата на базофилните мононуклеарни клетки.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопед прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .