Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Конјугирана жолтица: симптоми и третман

Конјугирана жолтица - главните симптоми:

Конјугираната жолтица е патолошка состојба која се развива како резултат на несовршено функционирање на црниот дроб. Најчесто, оваа болест се манифестира кај новороденчиња. Ризикот од прогресија на оваа патологија се зголемува неколку пати ако бебето е прерано родено.

Манифестацијата на оваа состојба се должи на премногу бавниот метаболизам. Поради ова, црниот дроб едноставно не е во состојба целосно да го процесира билирубинот и се акумулира во крвотокот.

Кај децата, конјугационата жолтица обично оди до 3-та недела од животот. Важно е во овој временски период да се прилагоди режимот на денот на бебето, како и начинот на јадење. Исто така, детето треба да го добие потребното количество на УВ зраци. Ова е многу важна точка, бидејќи таквите зраци имаат една особина - тие го активираат црниот дроб. Како резултат на тоа, распаѓањето на билирубин ќе се одвива неколку пати побрзо.

Ако оваа состојба трае повеќе од 3 недели, тогаш вреди да се биде исклучително внимателен кон состојбата на детето, и најдобро е да се побара совет од специјалист. Факт е дека прекумерната акумулација на билирубин доведува до интоксикација на телото. Како резултат на тоа, ЦНС е оштетена. И ова е полн со развој на тешки компликации.

Етиологија

Конјугираната жолтица е состојба која може да се развие не само кај новороденчиња. Главните причини за нејзиниот развој се:

 • недоволно количество на албумин;
 • уништување на хемоглобин , кој е локализиран во еритроцитите на фетусот. Подоцна се заменува со зрели молекули;
 • ензимскиот систем на црниот дроб сè уште не е целосно формиран.

Возрасните пациенти, исто така, страдаат од жолтица. Во овој случај, клиничарите идентификуваат 2 главни причини за развој на овој процес:

 • неуспехот во функционирањето на црниот дроб може да се појави како резултат на продолжена употреба на синтетички медицински лекови;
 • Гилберт-Меуленграхт синдром .

Видови

Жолтица кај новороденчето

Конјугираната жолтица на новороденчиња е од неколку видови. Можно е дијагностицирање на одредени видови преку личен преглед на дете или возрасен, како и користење на лабораториски дијагностички методи.

Покрај конјугација или физиолошка жолтица, може да се развие патолошка жолтица, која може да биде од три вида:

 • опструктивна. Оваа патолошка состојба се развива кај детето ако нарушувањето на жолчката е нарушено;
 • хемолитична. Процесот се развива поради забрзаното и екстензивно уништување на црвените крвни клетки во крвта;
 • паренхим. Ова е најстариот алармантен симптом, бидејќи вели дека инфекцијата е во клетките на црниот дроб на детето, која постепено напредува.

Вреди да се обрне внимание на фактот дека физиолошката жолтица поминува сама по себе неколку недели, но во случај на патолошка жолтица веднаш треба да се консултирате со лекар, бидејќи постои директна закана за здравјето и животот на детето.

Симптоми на жолтица со конјугација

Манифестацијата на оваа состојба во првите недели од животот на бебето не е оптоварена со какви било сериозни последици. Ова е нормална физиолошка состојба на телото и не бара третман. Но, тоа не значи дека тоа нема да влијае на него на било кој начин. Ако во крвотокот билирубин се акумулира во прилично голем број, тогаш манифестацијата на такви симптоми е можна:

 • може да се појави повраќање;
 • детето е постојано поспано;
 • постои слаб цицав рефлекс.

Доколку се забележат такви знаци, тогаш вреди да не се двоумете и да го посетите педијатар за крвни тестови за билирубин. Во случај на значително надминување на нормата, клиничарите ја нарекуваат оваа состојба нуклеарна жолтица. Оваа состојба е многу сериозна, па ако детето се најде, се препорачува да биде хоспитализиран во болница за лекување. Ако не обезбедите квалификувана и итна помош, може да се појават компликации:

 • глувост;
 • парализа;
 • ментална ретардација.

Симптоми на патолошка жолтица

Тие велат дека патолошката жолтица се развива ако конјугационата жолтица не исчезне во првите неколку недели од животот на детето. Ова е симптом на одредени патолошки процеси кои се случуваат во телото.

Главни симптоми:

 • фекалните маси исчезнат;
 • спленомегалија и хепатомегалија забележани;
 • црниот дроб кога palpating болно;
 • урината потемнува;
 • модринки може да се формираат на кожата.

Дијагностика

Доколку постои сомневање за патолошки тракт на жолтица, лекарот треба да пропише лабораториски и инструментални методи на испитување. Најзначајни се крвта и изметот. Доколку вредностите на билирубин се многу повисоки од нормалните, тогаш ќе биде потребна диференцијална дијагностика, која ќе помогне да се одреди точната причина за жолтица.

Стандардната дијагностичка програма вклучува:

Третман

Лекот за лекување се пропишува само по точна дијагноза. Ова ги зема предвид карактеристиките на протокот на жолтица кај дете. Главната цел на третманот е да се активира нормалното функционирање на црниот дроб. Комбинираната терапија вклучува:

 • сончање или UV изложеност. Таквите зраци имаат корисен ефект врз црниот дроб;
 • диета терапија;
 • прикажани во / за да воведат стерилен солен и глукоза.

Текот на третманот и дозирањето на растворите е назначен само од лекарот што посетува, по проценката на состојбата на пациентот.

Превенција

Со цел да се спречи развојот на патолошка конјугација жолтица во фетусот, бремената мајка треба да се види од страна на лекар за време на бременоста, со цел веднаш да се детектира Rh-конфликт. Во случај на раѓање на бебе со жолтица, лекарите за одреден временски период треба да го следат нивото на билирубин во неговата крв. Специфична превенција на оваа состојба денес не постои.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате жолтица со конјугација и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Лекови против хепатитис (појавување симптоми: 6 од 10)

Медицинскиот хепатитис е воспалителен процес во црниот дроб, поттикнат од одредени лекови. Ако третманот на болеста не се започне навремено, тогаш можно е појава на некротични процеси во зафатениот орган и цироза. Во напредните фази постои фатален исход. Според статистичките податоци, дрога хепатитисот е три пати почесто дијагностициран кај жени отколку кај мажи. Оваа околност нема научно објаснување.

...
Акутен вирусен хепатитис (појавување симптоми: 6 од 10)

Акутен вирусен хепатитис - е инфекција на црниот дроб предизвикани од специфични микроорганизми. Во зависност од тоа која бактерија стана извор на болка, ќе се утврди форма на хепатитис. Покрај специфичните бактерии, причината за развојот на оваа патологија може да биде и други, непознати микроорганизми. Постојат, исто така, голем број на предиспонирачки фактори кои го зголемуваат ризикот од развој на болеста.

...
Хепатитис А (Боткиново заболување) (појавување симптоми: 5 од 10)

Хепатитис А (Боткиновата болест) е вирусна инфективна болест со акутен тек кој ги зафаќа луѓето од различни возрасни групи. Во случај на прогресија на таквата патологија, се забележува развој на воспалителен процес во ткивата на црниот дроб. Таквите патолошки промени доведуваат до нарушување на неговото функционирање. Претходно, оваа болест се смета за фатална, но сега постои можност да се спроведе неговата превенција - развиена е специјална вакцина која може да се администрира и за возрасни и за деца.

...
Хепатитис Б (симптоми на појавување: 5 од 10)

Вирусен хепатитис Б е вирусна болест на воспалителна природа, која главно влијае на ткивото на црниот дроб. Откако лицето се опоравува од оваа болест, тој развива траен имунитет за живот. Но, можно е транзицијата на акутната форма на хепатитис Б да хронична прогресивна. Превозот на вирусот е исто така можен.

...
Апцес на црниот дроб (појавување на симптоми: 5 од 10)

Апсцесот на црниот дроб е процес на формирање на гној наполнета празнина во паренхимот на органот поради воведување на пиогена микрофлора во него. Причините кои предизвикуваат оваа болест може да бидат и бактерии и протозои. Ако се воведат бактерии, се развива бактериски апсцес на црниот дроб, а ако се развијат амеби и други протозои, се јавува абебен црн апсцес.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .