Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Широк кариес: симптоми и третман

Шишиња кариес - главните симптоми:

Кариесот на шишиња е болест што ги зафаќа младите деца на возраст од две до четири години. Неговото име е сосема оригинално и се должи на една од причините за развојот на оваа патолошка состојба - кариесот на шишињата кај децата често се развива поради навиката за пиење млеко од шишето во текот на ноќта. Како резултат на тоа, голема количина храна останува во устата на бебето цела ноќ, што е главната причина за прогресија на кариесот.

Исто така, оваа болест се нарекува "млеко", "кефир" или "расадник". Невозможно е да се исполнат овие термини во медицинските референтни книги, бидејќи според природата на курсот и причините за болеста е заеднички кариес. "Шише" како што се нарекува во секојдневниот живот.

Причини

Причините за кариес на шишенцето се исти како и кај другите кариозни лезии. Главниот етиолошки фактор е оштетувањето и уништувањето на структурите на забите под негативно влијание на киселините, кои се произведуваат од микроорганизми присутни во устата на бебето. Храна за нив се јаглехидрати, кои останаа на забите по хранењето на детето.

Повеќето лекари веруваат дека главната причина за напредувањето на кариесот на шишето кај децата на таа возраст се честите ноќни дози. И не е важно како едно дете јаде - од шише, или смрди градите. Лактоза во една или друга количина е содржана во мајчиното млеко, смеси и сл. Но, само по себе, оваа причина во сите случаи не води кон развој на патолошкиот процес.

Фактори кои ја активираат прогресијата на кариесот:

 • слабеење на имунолошкиот систем на детето;
 • недоволни бактерицидни својства на плунката. Често ова доведува до присуство во телото на други болести, како што се дијабетес , грип , интестинална инфекција и така натаму;
 • неправилно формулирана исхрана на детето. Слатки, сокови, производи од брашно, остатоците од кои остануваат на забите, придонесуваат за репродукција на патогени микроорганизми. Состојбата на забите е исто така погодена од недостаток на груба храна во исхраната - јаболка и моркови;
 • регионален фактор. Ако водата потрошена од бебето не содржи доволно флуор, тогаш нејзината забна глеѓ ќе ослабне и побрзо ќе подлегне на штетите на органските киселини;
 • наследност.

Фази на развој

Лекарите разликуваат четири фази од развојот на кариесот на шишенцето кај децата:

 • оригиналот. Возраста на детето е од 10 до 20 месеци. Ова е рана фаза на развој на патолошкиот процес. Клеточните фокуси се забележани на површината на забите, а во цервикалниот дел може да се обележи белузлава линија. Понекогаш овие промени се тешки за забележување, бидејќи за ова ќе биде потребна потполна сува забна површина. Развојот на патолошките фокуси во оваа фаза е реверзибилен. Третманот се состои во покривање на патолошката локација со заптивна маса;
 • втора фаза. Дете од 16 месеци до 2 години. Патолошкото фокусирање расте, а структурите на емајлот се уништуваат. Во оваа фаза на развој на патологијата, дентин е изложен. Во исто време, се појавуваат првите симптоми. Бебешки заби реагираат на температурни стимули. Во некои случаи, постои промена во нијансите на површината на забот;
 • трета фаза. Дете од 20 месеци до 3 години. Лезиите се големи и длабоки. Во оваа фаза, кариозниот процес може да ја иритира пулпата. Симптомите се полоши. Тоа ги повредува децата за да џвакаат храна и ги мијат забите. Постојат ноќни болки;
 • четврта фаза. Старосната граница е од 30 месеци до 4 години. Постои уништување на врска на емајл-дентин. На катниците на горната вилица постои некроза и фаза 3 од лезијата. Знаците на втората фаза се забележани на молите на долната вилица. Детето е немирно, одбива да јаде храна, не спие добро. Причината за ова однесување е тешка забоболка. Во случај на сериозно расипување на забите, само еден вид третман е индициран - отстранување.

Симптоми

Со прогресијата на кариесот на шишињата кај децата, првенствено се погодени горните секачи и кучешки. Ова се должи на механизмот за цицање. Скалата и остатоците од храната (мешавини) се акумулираат на овие заби во големи количини. Кариесот на шишенцата има карактеристична особина за тоа - патолошкиот процес влијае на забот кружно. Ова значи дека забот е уништен околу обемот на круната (често во вратот).

Шишиња со шишиња

Ако се развие патолошкиот процес, на површината на забите (од жолто-кафена до кафеава-црна) се појавуваат точки од различни бои. Сензитивноста на забите се зголемува неколку пати. Непријатните чувства се предизвикани од внесот на слатка, ладна, топла, кисела храна. Исто така, болка може да се случи за време на четкање. Опасноста од истекување на кариес од шишенце е исто така во фактот што може да се прошири и на други заби. Во медицината, овој феномен се нарекува повеќе кариес. Таа, исто така може да влијае на подлабоките стоматолошки структури, со што може да се развие периодонтитис или пулпитис кај бебето. Затоа, третманот треба да започне што е можно порано за да се спречи развојот на компликации.

Дијагностика

На првото сомневање за прогресија на кариесот на шишенцата, на родителите им се советува веднаш да посетуваат педијатриски стоматолог за дијагностицирање и лекување на патологија. Може да се утврди присуството на болеста при темелно испитување на устата на детето. За да се подобри ефективноста на испитувањето, лекарот може да ги користи следните напредни техники:

 • Стоматоскопија во светлината на УВ зраците;
 • витално боење;
 • радиографија на забите.

Третман

Комплетен третман на кариес на шишиња кај мали деца е многу тежок, бидејќи децата едноставно не дозволуваат лекарот да ги спроведе сите потребни процедури. Затоа, понекогаш тие прибегнуваат кон седација - ги извршуваат сите неопходни медицински процедури под општа анестезија.

Ако бебето има само почетна фаза на кариес, тогаш сеуште може да се запре без подготовка. Лекарите едноставно ги затвораат или запечатуваат порите формирани во спотови. Овој метод на третман се нарекува реминерализација. Нејзината главна цел е да се надополни минералниот состав на погодената област. Секако, структурата на емајлот не е обновена, но забот повеќе не е подложен на болеста. Можно е да се третира кариесот на шишенцата на овој начин, бидејќи постапката е безболна и не го исплаши детето.

Средните и напредните кариеси веќе треба да се третираат со познати методи - санитација на постоечки кариозни шуплини, проследено со нивно полнење. Но, не сите деца го прават тоа, па стоматолозите честопати се прибегнуваат кон постапката на забивање на забите.

Оваа техника не го елиминира кариозниот процес во забите и не ги враќа на естетскиот изглед, туку напротив - забите стануваат уште понепривлечни (се претвораат во црно). Но, овој метод на третман овозможува да се запре деструктивниот процес. Можеме да кажеме дека забите се "зачувани" во оваа состојба. Како по правило, по ова, сите симптоми на болеста исчезнуваат кај децата. Сребрениот филм треба да се замени еднаш на секои 3 месеци. Ова ќе им даде можност да ги спаси млечните заби пред нивната природна загуба. Овој третман е многу ефикасен.

Во некои случаи, горенаведените методи на третман нема да бидат ефективни. Ако расипувањето на забите е многу силно, тогаш ниту запечатувањето, ниту сребрењето нема да ви помогнат - само треба да извршите екстракција на заби. Ова мора да се направи, бидејќи уништените заби може да предизвикаат дефектно формирање на примордија на трајните заби.

Многу мајки користат популарни рецепти за лекување на кариес. Но, за да го направите тоа во никој случај не е невозможно. Не само што рецептите не можат да помогнат, но нивната неконтролирана употреба може да ја влоши општата состојба на детето. За лекување на кариесот на шишенцето треба да има само квалификуван стоматолог.

Превенција

За да не се спроведе лекувањето на кариесот на шишињата кај деца, треба внимателно да се води грижа за да се спречи оваа болест. Важно е постојано да се следи состојбата на забите на детето, и оваа задача целосно се потпира на рамениците на родителите. За да спречите развивање на овој вид кариес, треба да следите едноставни препораки:

 • Треба да се внимава на бебињата кај децата. Се препорачува да се отстрани плочата и остатокот од храната со газирана обвивка или силиконски капа што се става на прстот на мајката;
 • подобро е ако е можно да се откаже од ноќната исхрана;
 • децата треба да се научат да ги мијат забите на возраст од 8 месеци;
 • Не зафаќајте брадавици во шеќер или мед. Ако го направите ова, тогаш ќе бидат обезбедени рани кариеси и ќе треба да се третираат;
 • не заборавајте да го покажете детето на забар. Ако докторот ја утврди својата склоност кон кариес, тој ќе препише терапија, која треба да се следи за да се спречи прогресијата на патолошкиот процес.

Сподели го овој напис:

Ако сметате дека имате Кариес на шишиња и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот стоматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цервикални кариеси (појавување симптоми: 4 од 12)

Цервикалниот кариес е најопасниот тип на кариес. Кариозен процес се јавува во областа каде што забот е во контакт со пародонтозни ткива. Опасноста од таква патологија е дека во раните фази на прогресија симптомите можеби не се манифестираат. Цервикалниот кариес останува незабележан додека не се појави првата болна болка. Исто така, во областа на вратот на забот, дебелината на дентин е многу помала отколку во сите други области, затоа овој вид кариес брзо стигнува до комората на пулпа и се претвора во длабок процес.

...
Кариес (појавување симптоми: 4 од 12)

Кариесот е патолошки процес кој води до уништување на емајлираниот слој на дентин, што резултира со "дупка". Ако не започнете третман навремено, овој патолошки процес може да доведе до целосно губење на заб.

...
Пулпитис (појавување симптоми: 3 од 12)

Пулпитатот е воспаление кое се јавува во невроваскуларниот пакет на заб, кој често се дефинира само како нерв. Пулпитатот, чии симптоми се силни болки (наизменично или континуирано), е инхерентно последица на кариесот што претходно го започнал пациентот. По него, заболениот заб е уништен толку силно што инфекцијата слободно паѓа во самиот корен на забот, влијаејќи на нервот.

...
Површни кариеси (појавување симптоми: 3 од 12)

Површинскиот кариес е болест, како резултат на прогресијата на која се јавува бавна ресорпција на тврди забни ткива, со дефект локализиран во рамките на емајлот. Главната причина за прогресијата на болеста е ефектот врз ткивата на патогените микроорганизми. Првиот знак на површна кариес е болка која брзо се меша, што се забележува при механичка, хемиска или топлинска иритација на погодениот заб.

...
Физиолошки кариеси (појавување симптоми: 3 од 12)

Физиолошкиот кариес е болест која влијае на анатомските жлебови лоцирани на површината за џвакање на забот. Исто така, тие се нарекуваат пукнатини. Најчесто, оваа болест се среќава со луѓе кои ги имаат овие длабоки жлебови, така што темелното чистење на забите не помага целосно да се отстрани плаката од нив.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .