Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пилорна стеноза: симптоми и третман

Пилорна стеноза - главните симптоми:

Пилорична стеноза е болест која се карактеризира со стеснување на пилорот. Најчесто, оваа болест е конгенитална, се стекнува многу ретко заради чир на желудник или цикатрична стеноза по изгореници со разни супстанции.

Принтерот го поврзува стомакот со тенкото црево. Под влијание на негативни фактори, се разгорува, а потоа се зголемува во големина. Поради патолошки стеснување, храната не влегува во цревата. Како резултат на тоа, се развива опструкција и започнува повраќање кај некоја личност. Во повеќето случаи, болеста се јавува кај момчињата, кај девојчињата - помалку.

Ризичната група за оваа болест е новороденчиња и доенчиња во првите неколку месеци од животот. Понекогаш тоа може да се случи кај постарите луѓе.

Причини

Една од главните причини за оваа болест е чир на желудникот (крварење, перфоративен), дуоденален улкус , тумор на органите на гастроинтестиналниот тракт. Точните причини за пилорична стеноза кај новороденчињата и кај новороденчињата сè уште не се утврдени, но експертите веруваат дека инфекциите и вирусите, земањето на одредени лекови, тежок тек на бременоста кај мајката и присуството на ендокрини пореметувања може да придонесат за развој на болеста.

Вродената пилорична стеноза кај децата е повеќеслојна патологија. Често причината за болеста може да биде наследни фактори. Исто така, развојот на конгениталната форма на пилорна стеноза кај дете исто така може да влијае врз фактот дека во текот на бременоста некои негативни фактори влијаеле врз телото на мајката - лошата екологија, разните хемикалии и така натаму.

Истражувајќи ги причините за развојот на оваа болест, се верува дека ако таткото на детето имал таква болест, тогаш во 5% од случаите таа ќе биде пренесена на нејзиниот син и во 2% од ќерката. Ако мајката има пилорна стеноза, тогаш нејзиниот син ќе има болест со шанса од петнаесет проценти, а нејзината ќерка со шанса од шест проценти.

Други чести причини за болеста:

  • инфекции кои предизвикуваат рубела , херпес , цитомегалија;
  • присуство на високо ниво на гастрин кај мајката на детето;
  • употреба на антибиотици во првите 10-15 дена од животот на детето итн.
Пилорна стеноза кај дете

Симптоми на болеста

Во текот на развојот на пилорична стеноза кај дете, преостаната храна на храната станува сè потешка. Стомакот ја губи контрактилната функција. Ѕидовите на телото се шират и се претвораат во торба (атоничен стомак). Во текот на овој период се забележани пилорична стеноза и пилороспрем, состојба во која се склучуваат абдоминалните мускули.

Главните симптоми на пилорична стеноза кај децата:

  • печат во стомакот;
  • рефлекс по јадење храна;
  • раздразливост;
  • постојано чувство на глад;
  • стол помалку од вообичаено.

Но, постојаното повраќање е главен симптом на болеста, така што треба што побрзо да одите на закажување со доктор. Со текот на времето, повраќање ќе се појави почесто и поинтензивно, земајќи жолта или зелена боја. Ова може да сигнализира присуство на посериозни болести кај децата.

Покрај тоа, детето може да изгуби тежина, ќе се појави поспаност. Често развојот на болеста е проследен со дехидрација на телото. Како што детето губи огромна количина на течност, метаболизмот на вода-електролит е нарушен.

Оваа болест има три фази на развој. Првата фаза е компензација. Под-компензацијата понатаму се развива. И потоа доаѓа декомпензација. Секој ден, симптомите само напредуваат и го комплицираат животот на болните деца.

Малото дете кое развива пилорична стеноза развива чувство на пренатрупаност, како и тежина на желудникот. Еластичноста на кожата сè уште се намалува и сувоста на јазикот може да се открие.

Вродената пилорична стеноза се манифестира во втората или третата недела од животот на детето. Неговата прогресија е придружена со изобилство повраќање, дехидрација, хипотрофија и запек. Пилоричната стеноза кај новороденчиња потоа се развива во задебелување на крвта и дефицитарна анемија, алкалоза и хиповолемија. Може да се развие и гастроинтестинален улкус, аспирациона пневмонија, асфиксија и еустахитис.

Дијагноза и третман

Веднаш штом ќе се појават првите симптоми на пилорична стеноза кај децата, треба веднаш да одите во медицинска установа за консултација со лекар. На испитувањето, докторот ја разјаснува историјата на животот и самата болест, а се наведува упат за тестови и испити, по што ќе се развие курс на лекување. Потребно е да се направи дијагноза на горниот дел од ГИ-тракт или ехографија на абдоминалната празнина. Лекарот треба да открие оток во стомакот, цревата. Исто така, треба да направите тест за дехидрација на телото и да го положат крвта.

Третманот на пилорична стеноза за деца го пропишува лекарот по сите дијагностички процедури. За да се елиминира болеста, потребна е хируршка интервенција. Откако ќе влезете во болницата, треба да инсталирате гастрична цевка и да ја изведите евакуацијата на содржината на конгестивниот стомак. Во овој момент, храната треба да биде интравенска.

За време на операцијата, отворот помеѓу желудникот и тенкото црево се шири. Спроведете матична ваготомија со гастректомија антрален гастричен дел. Алтернативни опции се гастроентеростомија и хемигастроктомија. Понатамошна неопходна постоперативна рехабилитација. Се препорачува да се земе лек против улкус за време на третманот. За нормализирање на системот на гастроинтестинални патишта, треба да се користат прокинетика.

Во постоперативниот период, детето е во болница. Потребната исхрана по операцијата е гликоза разредена во вода. По неколку дози на такво решение, ќе биде можно да се префрлат на доењето и на новороденчето.

Домашен пациент отпуштен неколку дена по операцијата и третманот продолжува. Потребно е да се создадат најудобни и поволни услови за брзо закрепнување на новороденчето.

Хранењето на децата по операција дома треба да се врши често и во мали делови, како што е пропишано од докторот. За неколку дена, бебето сепак може да има мала повраќање или поткопување. Ако ова се зголемува и трае подолго од три дена, треба веднаш да одите кај лекарот за закажување. Компликациите после операцијата обично не се случуваат.

Вродената пилорична стеноза е многу опасна болест која може да доведе до сериозни компликации, па дури и смрт. Третманот со лекови не постои. Ако децата ја имаат оваа болест, операција е итно потребна, по што следи рехабилитација. Релапсите практично не се случуваат.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Пилорична стеноза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот педијатар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Анорексија (појавување симптоми: 5 од 15)

Анорексијата подразбира посебен синдром во различни форми на нејзина манифестација, која се јавува под влијание на одреден број причини и се манифестира во апсолутно отсуство на апетитот на пациентот, без оглед на фактот дека постои објективна потреба за исхрана за самиот организам. Анорексијата, чии симптоми се јавуваат кај тековните метаболни заболувања, гастроинтестиналните заболувања, паразитарните и инфективните болести, како и кај одредени ментални нарушувања, може да доведат до недостаток на протеинска енергија.

...
Инсуфициенција на надбубрежните жлезди (појавување симптоми: 5 од 15)

Адренална инсуфициенција - тешко нарушување на ендокриниот систем, се карактеризира со намалување на продукцијата на надбубрежните хормони. Оваа болест се одликува со тежок и постојано прогресивен курс. Тоа се случува кај двата пола речиси подеднакво. Често се дијагностицира во средната возраст, од дваесет до четириесет години. Во медицината, оваа состојба има второ име - хипокортицизам.

...
Хроничен стоматитис (појавување симптоми: 5 од 15)

Хроничен стоматитис - е прилично непријатно заболување, во кое постои тек на рекурентно воспаление кое ја зафаќа оралната мембрана. Причините за болеста ќе се разликуваат во зависност од видот. Во некои случаи, автоимуните процеси стануваат извор, во други, патолошкото влијание на патогените бактерии, а во третите - алергиски реакции.

...
Површински гастродуоденитис (појавување симптоми: 5 од 15)

Површниот гастродуоденит е гастроентеролошка воспалителна болест која влијае на ѕидовите на желудникот, мукозната мембрана и тенкото црево.

...
Фенилкетонурија (појавување симптоми: 4 од 15)

Фенилкетонуријата е прилично тешка наследна болест, главната тежина на манифестациите која е фокусирана првенствено на нервниот систем. Фенилкетонурија, чии симптоми најчесто се среќаваат кај девојчињата, се јавува поради нарушување на метаболизмот на амино киселините, со оглед на оштетувањето во централниот нервен систем, а неговите манифестации се намалуваат до нарушен ментален развој.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .