Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ретрохоријален хематом: симптоми и третман

Ретрохоријален хематом - главните симптоми:

Ретрохоријалниот хематом е патолошка состојба во текот на бременоста, кога поради отфрлањето на хорион, крвта се акумулира во матката. Ова е голема закана од спонтан абортус. Таа, исто така влијае на развојот на ембрионот. Но, ако одите на лекар на време, бременоста може да се спаси.

Како што знаете, хорион е обвивка околу ембрионот, кој подоцна ќе стане плацента. Кога на почетокот на бременоста постојат негативни фактори, може да започне отфрлањето на хорион, и започнува крварењето. Крвта постепено се акумулира во празнината помеѓу мембраната и матката.

Дијагнозата како ретрохориен хематом може да се направи само до период од 16 недели. Но, ако ова започне подоцна, тогаш дијагнозата ќе се формулира поинаку, бидејќи плацентата е веќе формирана, па дијагнозата ќе биде "плацентарна абрупција".

Оваа состојба е многу опасна и за здравјето на бремената мајка и за фетусот, без оглед на тоа колку долго ќе се случи. Често, патологијата може да продолжи без манифестација на било какви симптоми, односно ретрохориелниот хематом нема да биде ослободен и чувство на болка. Затоа, една бремена жена задолжително треба да се регистрира кај гинеколог и да не ги пропушти посетите.

Етиологија

Постојат голем број на различни причини кои влијаат на развојот на оваа патологија, имено:

 • хормонална нерамнотежа;
 • абдоминална модринка или друга механичка повреда;
 • голем стресен шок;
 • силна токсемија во раните фази;
 • лоши навики (пушење и пиење);
 • патолошки развој и болести на женските репродуктивни органи;
 • повторување на урогениталните заболувања;
 • крвна болест;
 • кардиоваскуларна патологија;
 • автоимуни и ендокринолошки заболувања;
 • абнормален развој на ембриони;
 • работа поврзана со токсични супстанции;
 • силен физички стрес.

До денес, сите причини не се целосно разбрани, меѓутоа, е познато дека развојот на таквата дијагноза може да биде засегната од една причина или нешто во комбинација.

Ретрохоријален хематом

Симптоматологија

Ако ретрохориелниот хематом е во организациската фаза, тогаш се манифестира со следниве симптоми:

 • чувство на болка во болката во долниот дел на стомакот, која понекогаш дава во задниот дел;
 • вагинален исцедок од друга природа.

Кога ќе се појават првите симптоми, неопходно е итно да се консултирате со доктор. Овој проблем го третира акушер-гинеколог.

Во раните фази на болеста, вагиналниот исцедок ќе биде црн. Ова значи дека одвојувањето на јајце клетката од матката започнало.

Ако се појави кафеава исцедок на крвавиот карактер, тогаш постои надеж дека крварењето престанало, односно крвните згрутчувања почнаа да се раствораат.

Но, кога одвојувањето на јајцето не престанува, жената почнува да се чувствува сосема поинаква во природата на болката. Тие стануваат посилни и повеќе слични на контракции, но екскрецијата во крвта кај ретрохориелниот хематом продолжува.

Општата состојба на жената исто така се менува:

 • се појавува силна слабост;
 • постои чувство на вознемиреност и страв;
 • крвниот притисок се намалува;
 • манифестирана тахикардија .

Оваа состојба на бремена жена треба да биде под надзор на медицински професионалец.

Дијагностика

За да се зачува фетусот и да не му наштети на здравјето на една бремена жена, неопходно е да се направи дијагноза за кратко време. На приемот, лекарот спроведува гинеколошки преглед на жената, собира анамнеза, ги испитува симптомите кои се појавија.

Покрај тоа, се спроведуваат и следните лабораториски испитувања:

 • биохемиски тест на крвта;
 • хормонска анализа;
 • урина и крвни тестови;
 • бактериолошки сеење од вагината;
 • ултразвук - ќе помогне да се дијагностицира патологијата, која продолжува без појава на симптоми, и укажува на присуство на крварење.
Ретрохоријален хематом на ултразвук

Според резултатите од ултразвучно скенирање, ќе се одреди потребата за хоспитализација на бремената жена. Исто така, со помош на ултразвук, можете да ја откриете областа на згуснување на матката, поради што се јавува деформација на јајце клетката.

Третман

Мора да се каже дека третманот на ретрохориелниот хематом за време на бременоста се врши само во болница, бидејќи постои голем ризик од спонтан абортус и тешко крварење од матката. Покрај тоа, итно е неопходно да се повика брза помош ако се започнат екскреција на свеж крв, општата состојба се влоши и се појавија силни болки.

Главната терапија е насочена кон запирање на крварењето кое предизвикува и ресорпција на хематом. По дијагнозата на патологијата, лекарот ги пропишува потребните лекови, ја поставува дозата и третманот.

Вие не можете да се само-лекувате, бидејќи тоа може да доведе до неповратни последици.

Лекарот препорачува употреба на следните групи на лекови:

 • аналгетици;
 • антиспазмодии за намалување на тонот на матката;
 • васкуларни средства за подобрување на протокот на крв;
 • хемостатика - да се запре крварењето;
 • хормонски агенси;
 • комплекс на витамини и елементи во трагови;
 • растителни-базирани седативи;
 • железни препарати.

Сите лекови се препишуваат во форма на пилули. Доколку е потребно, направете инјекција. Начинот на администрирање на лековите е определен од состојбата на бремената жена. Исто така се користат вагинални супозитории.

Можни компликации

При извршување на сите состаноци и препораки на лекарот, бременоста ќе биде зачувана. Една жена ќе роди здраво бебе. Правилно одбраната терапија ќе влијае на ресорпцијата на хематомот. Овој процес ќе трае еден месец.

Но, сеедно, дури и по испуштањето од болницата, здравјето на жената треба внимателно да се следи.

Ако ништо не се направи кога ќе се појават првите симптоми, полето на одвојувањето постојано ќе се зголемува.

Поради ова може да се појават следните компликации:

Тоа не се случи непоправливо, бремената жена треба да го посети гинекологот, според нејзиниот распоред. Жената треба да разбере дека текот на бременоста и трудовата активност зависи од тоа. При појава на исцедок и болка, веднаш треба да повикате брза помош. Ваквите мерки ќе помогнат да се зачува фетусот и здравјето на бремената мајка.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Retrochorial hematoma и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Јајчни апоплексии (појавување на симптоми: 4 од 9)

Овариејална апоплексија е ненадејна руптура (т.е. нарушување на интегритетот) која се формира во ткивото на оварите. Јајчни апоплекси, чии симптоми се состојат од крварење, кое поминува во абдоминалната празнина, исто така е придружено со силен болен синдром.

...
Емобизам (појавување симптоми: 4 од 9)

Емболија е патолошка состојба, како резултат на прогресијата на која се јавува преклопување на луменот на крвниот сад. Поради ова, протокот на крв е делумно или целосно блокиран. Супстанции кои се преклопуваат со васкуларниот лумен се нарекуваат емболија. Тие влегуваат во артериите на голем или мал круг на циркулаторниот систем од други васкуларни места. Во големина, тие се одредуваат со дијаметар на специфични садови.

...
Параметритис (појавување симптоми: 4 од 9)

Паратитисот е воспалителен процес на циркулаторното ткиво во кое се наоѓа голем број на венски и лимфни садови. Во повеќето случаи, болеста се развива во позадината на сложениот абортус или на трудот, воспоставувањето на интраутерински помагала со оштетување на ткивата на матката. Секоја хируршка интервенција само го предизвикува ширењето и развојот на инфекцијата.

...
Бубрежен апсцес (појавување на симптоми: 4 од 9)

Бубрежниот апсцес е ретка болест која се карактеризира со формирање на ограничена област на воспаление исполнето со гнојна инфилтрација. Патолошкиот фокус е одделен од здравите ткива на овој орган со гранулациона осовина. Болеста се однесува на бројот на заболувања кои бараат итна операција.

...
Срцева слабост (појавување на симптоми: 4 од 9)

Руптура на срцето е кршење на интегритетот на нејзините ткива, што се јавува поради миокарден инфаркт. Постои популарно мислење меѓу луѓето дека е можно да се скрши срцето од страв или силен страв, но тоа не е така. Срцето е силен мускул кој може да се оштети ако е нарушен оригиналниот изглед.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .