Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Утерус хипертонус: симптоми и третман

Хипертензија на матката - главните симптоми:

Хипертоничноста на матката е контракција на органот долго пред назначениот период на работа, што понекогаш може да се манифестира во раната бременост. Со други зборови, тоа е симптом кој укажува на развој во телото на жената на патологија која може да доведе до спонтан спонтан абортус.

Симптомите на хипертоничноста на матката се прилично добро изразени. Тие дијагностицираат матката хипертонија користејќи ултразвук и објективен преглед на бремената жена. Доколку е потребно, лекарот пропишува лабораториски крвни тестови. Како терапија, на жените им се препишува употреба на седативи, витаминско-минерални комплекси. Покрај тоа, бремената жена треба да биде во состојба на целосен одмор, не само ноќе, туку и во текот на денот.

Етиологија

Идентификување на точните причини за развој на таква болест е можно само по испитување на една бремена жена, бидејќи во секој случај тие може да бидат различни.

Сепак, постојат општи причини за појава на патологија:

 • неправилно развиена матка;
 • голем број на абортуси или хируршки интервенции на телото;
 • патолошки раст на ендометриумот;
 • бенигна неоплазма на матката;
 • повеќекратни јајници цисти ;
 • токсикоза во доцната бременост;
 • дијабетес мелитус ;
 • ендокрини проблеми;
 • присуство на лоши навики.

За да се идентификуваат поединечни причини, лекарот пропишува серија тестови.

Хипертоничноста на предниот ѕид на матката, исто така, може да се открие во отсуство на бременост. Простагландините и хормоните влијаат на ова. Тие предизвикуваат контракции на матката и отфрлање на ендометрија за време на менструацијата. Но, во периодот на раѓање, телото на жената е повторно изградено на таков начин што производството на активни супстанции, како што е норепинефрин, се намалува. Во тоа време, прогестеронот не дозволува контракција на мускулите на матката, стимулирање на бета-адренорецепторите на миометриумот, така што се релаксираат мазните мускули.

Кога носат бебе, телото го контролира тонот на матката. Хипертонусот се јавува поради нерамнотежа на хормони.

На почетокот на бременоста, хипертонусот на било кој ѕид на матката се развива поради фактот што јајниците произведуваат мала количина на прогестерон. Покрај тоа, надбубрежната кортекс може да произведе премногу машки хормони. Тоа исто така може да се случи кога телото на мајката се обидува да го отфрли туѓото тело - ембрионот.

Но, хипертоничноста на матката за време на бременоста во вториот триместар може да се појави поради автономна дисфункција.

Со други зборови, причините можат да бидат:

 • нарушување на метаболичкиот процес на масти;
 • голем физички напор;
 • воспалителни процеси на генитоуринарниот систем;
 • недостаток на магнезиум во телото.

Исто така, постојат причини за појава на хипертонус на матката за време на бременоста која се јавува во третиот триместар:

 • големо овошје;
 • големи количини на амнионска течност;
 • бременоста е близнаци.

Но, многу експерти велат дека со период од повеќе од 38 недели, неправилното зголемување на тонот на матката не е патологија. Значи, матката има "проба" пред претстојното раѓање.

Хипертонус на матката

Симптоматологија

Морам да кажам дека симптомите на хипертонус се појавуваат доста светли и изгледаат вака:

 • тежина во долниот дел на стомакот;
 • чувство на тензија на дното на абдоменот;
 • болка во срамната област;
 • болка во долниот дел на грбот;
 • чувство на дистензија во долниот дел на стомакот;
 • болка, слична по природа на почетокот на менструацијата.

Ако матката хипертонус се појави во првиот триместар, тогаш јајницата може да умре, односно да се појави спонтан спонтан абортус. Во 2-риот и третиот триместар исто така се јавува спонтан абортус или трудот започнува рано.

Симптомите на хипертоничноста на матката се исклучително опасни за фетусот, поради тоа се нарушува снабдувањето со крв и настанува кислородно гладување на фетусот . Постои задоцнување во развојот и растот. Ова се должи на фактот дека нема прекин во плацентата за време на контракции на матката. Плацентата почнува да се распаѓа и се случува абортус. Ова може да се случи во секое време. Ако оваа ситуација се јави на почетокот на бременоста, тогаш ќе се појави спонтан абортус, и ако многу подоцна, ќе се роди предвремено бебе.

Дијагностика

Треба да се забележи дека хипертоничноста на матката која се манифестира за време на бременоста е прилично вознемирувачка состојба во акушерството, бидејќи може да предизвика абортус или предвремено раѓање може да започне. Затоа, потребно е да се дијагностицира навреме, со цел да се пропише ефикасен третман и да се избегнат неповратни последици.

Како што се врши дијагностика:

 • Гинеколошки преглед на бремената. Ако ова е првиот триместар, тогаш контракцијата или напнатоста на органот може да се утврди со палпација. Во вториот и третиот триместар, хипертонусот се открива ако се палпираат делови од телото на фетусот.
 • Ултразвучен преглед. Со тоа, лекарот може да го утврди локалното или целосно задебелување на ендометриумот.

Локалната манифестација на хипертонусот се должи на сите дејства што се случуваат во моментот, на пример, фетусот се премести, мочниот меур е полн или поради други. Бидејќи секој зголемен мускулен тон има индивидуални причини, третманот треба да биде насочен кон нивно елиминација.

Третман

Неопходно е да се третира хипертоничноста на матката која настанала во текот на бременоста, откако е дијагностицирана, што е можно дури и со вообичаеното планирано испитување на бремена жена.

Во основа, лекарот препорачува да се земат следниве лекови:

 • седативи;
 • значи да се ослободат грчеви (почесто пропишани папаверин);
 • магнезиум;
 • витамин Б6 и многу повеќе.
Папаверин на дрога

Исто така, отстранете го хипертонот на матката ќе ви помогнат Но, shpa или Platyfillin. Во повеќето случаи, по употребата на таквите лекови, тензијата на органот се намалува.

Секоја жена треба да знае дека е невозможно да се спроведе третманот самостојно, бидејќи е можно да му наштети на бебето, па дури и да предизвика предвремено породување.

Исто така, не можете физички да реконструирате. Една жена во оваа држава мора да се придржува до одмор во кревет. Сексот е, исто така, контраиндициран во случај на хипертонија во матката, бидејќи во овој случај може да се појави спонтан абортус за време на контракцијата на органот.

Ако пропишаната терапија не помага, а болните сензации стануваат редовни и слични на контракции, згора на тоа, ако има крвав исцедок од вагината, потребно е што побрзо да побарате помош од гинеколог.

Гинеколошки прегледи и ултразвучен преглед ќе се вршат во болницата. Вториот ќе укаже на можна закана, и лекарот ќе ги преземе сите можни мерки за да ги спречи компликациите. Покрај тоа, ултразвучно скенирање ќе ја покаже состојбата на фетусот и амнионските мембрани, како и потврда на хипертонус кој се појави на задниот ѕид на матката или хипертонус на предниот ѕид на матката ..

Покрај тоа, се спроведуваат дополнителни студии кои покажуваат ниво на полови хормони, присуство или отсуство на генитални инфективни болести и многу повеќе.

Неопходно е да се третира ненадејна хипертонија на матката за време на бременоста, што доведе до породување до 34 недели, со помош на лекови кои ги релаксираат мускулите на органот. Не можеме да дозволиме детето да се роди помеѓу 25 и 28 недели, бидејќи неговите шанси за преживување во овој случај се многу мали, а по 28 седмици драстично се зголемуваат. Ако постои голема веројатност за предвремено раѓање, тогаш со овој период потребно е да се забрза развојот на белите дробови. За да го направите ова, користете хормонски агенси.

Можни компликации

Постојат различни компликации на хипертоничноста на матката, имено:

 • остар пад на протокот на крв во матката и плацентата, што може да доведе до ослабнување на кислородот на фетусот, што негативно ќе влијае на нејзиниот раст и развој;
 • предвремено породување;
 • спонтан спонтан абортус;
 • раѓањето на мртво дете.

Ако локалниот хипертонус на матката не лекува, тогаш може да предизвика појава на контракции, и тие, пак, ќе предизвикаат спонтан абортус или предвремено породување.

Превенција

За да се избегнат било какви компликации за време на бременоста, неопходно е да се спроведе превенција дури и пред да започне.

За ова ви е потребно:

 • ги испитува карличните органи за заразни болести;
 • ги испитува гинеколог и ендокринолог, а ако е потребно и психотерапевт.

Откако ќе пристигне бременоста, превентивните мерки ќе бидат различни.

Неопходно е:

 • да се намали високиот работен темпо и да се премести во повеќе бенигна;
 • строго го почитуваат начинот на работа / одмор;
 • избегнувајте стресни ситуации ;
 • се ослободи од лошите навики.

Сепак, дури и ако тоа не помогне и хипертонот на матката почна да покажува симптоми, итно е потребно да побараат помош од лекар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хипертонус на матката и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Циститис (појавување симптоми: 2 од 5)

Циститис е прилично честа болест како резултат на воспаление на мукозната мембрана на мочниот меур. Циститис, чии симптоми во најголем дел од случаите се искусни од страна на претставници на послаб пол на возраст меѓу 16 и 65 години, исто така може да се дијагностицира кај мажи - во овој случај, болеста најчесто се развива кај 40 години и постари лица.

...
Дермоидни јајчни цисти (појавување симптоми: 2 од 5)

Дермоидната оваријална циста е бениген оваријален тумор на круг или овална форма, во чија внатрешност има различни ткива. Околу 15% од жените се дијагностицирани со дермоидна јајниците циста. Кај 3% од пациентите, тие стануваат канцерогени тумори.

...
Stranguria (појавување симптоми: 2 од 5)

Странгурија е патолошки процес кој е придружен со болно мокрење и насилнички нагони, често пациентот не е во можност да ја потисне желбата да оди во тоалетот и е принуден да го испразни мочниот меур што е можно поскоро. Причината лежи во воспалителните процеси во вратот на мочниот меур, што може да се случи поради инфекција или уролитијаза.

...
Цистаденом (појавување симптоми: 2 од 5)

Цистаденом е бенигнен тумор или цистична неоплазма, која е најчесто локализирана во јајниците на жената, но исто така се среќава и во други внатрешни органи на абдоминалната празнина или во млечната жлезда. Причината е главно хормонални нарушувања, хирургија на карличните органи, хронични воспалителни процеси поврзани со репродуктивните органи.

...
Фиброма на матката (појавување симптоми: 1 од 5)

Фиброма на матката е зрел, бенигнен тумор од типот кој се карактеризира со структура на сврзното ткиво и локација во регионот на ѕидовите на матката. Фиброма на матката, чии симптоми се директно поврзани со неговото зголемување на големината, се дијагностицира со помош на стандарден гинеколошки преглед, ултразвук, КТ и МРИ.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .