Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Интраутерина инфекција: симптоми и третман

Интраутерина инфекција - главните симптоми:

Интраутерина инфекција е одредена група на заразни болести кои се јавуваат кај фетусот за време на развојот. Инфекцијата на детето може да се појави од мајката за време на процесот на раѓање. Феталната инфекција е премногу опасна за фетусот, бидејќи отстапувањето може да доведе до спонтан абортус и развојни патологии. Можни се предвремено породување и сериозно оштетување на централниот нервен систем.

Модулатори и имуноглобулини се користат како терапија. Бремените жени се пропишани со антивирусни лекови за да помогнат да се справат со бактериите. Интраутерина инфекција која се развива кај новороденче е дијагностицирана со карактеристични симптоми. Модерните научници сè уште не успеале сигурно да утврдат како е заразен фетусот. Околу десет проценти од бебињата инфицирани во матката се родени во светот.

Денес тоа е најголемиот проблем во педијатријата: како резултат на интраутерина инфекција, се забележуваат многу смртни случаи, а по раѓањето се развиваат сериозни болести.

Лекарите советуваат родителите да посветат посебно внимание на превентивните мерки за минимизирање на ризикот од патологија.

Етиологија

Ако бремената жена стане инфицирана, инфекцијата на фетусот ќе се појави во матката. Детето може да ја "фати" болеста за време на преминувањето на каналот за раѓање - друг механизам на пренос.

Инфекцијата може да се појави со вертикални или асцендентни патеки, што се определува со локализација на бактерии и вируси.

Постојат разни причини за развој на интраутерина инфекција, но е исклучително ретка за жената да се зарази за време на биопсија или друго истражување. Инфекцијата на детето може да се појави ако фетусот се инјектира преку плазма или крвни препарати.

Она што е важно е процесот на трудот и состојбата на каналот за раѓање. Во оваа фаза може да има многу начини да се зарази дете. Една од опасните бактерии е стрептокок . Додека фетусот е во матката, детето е заштитено со плацентата, но ако е оштетено, се јавува инфекција. Најопасен вирус на сифилис.

Главни причини:

 • негативна бременост порано;
 • мајчина болест;
 • предвремено раѓање (особено висок ризик од развој на патологии).

Лекарот мора да го утврди периодот во кој фетусот стана инфициран и самиот вирус, бидејќи секоја точка влијае на понатамошниот развој на патологијата:

 • ако инфекцијата го погоди фетусот во првиот месец и половина од бременоста, ќе се случи спонтан абортус;
 • инфекција на фетусот во дванаесеттата недела може да доведе до раѓање на мртво дете или до сериозни конгенитални малформации на развојот на внатрешните органи и патологии на различни телесни системи;
 • инфекцијата на фетусот од вториот триместар ќе влијае на развојот на патологијата во секој одделен орган - по раѓањето, инфекцијата ќе се манифестира со живи симптоми.

Знаците на инфекција ќе бидат различни кај жените и кај децата. На пример, негативните ефекти на мајката по инфекцијата не се појават, а инфекцијата кај детето може да предизвика сериозни компликации. Не може да се исклучи фаталниот исход.

Класификација

Патолошкиот процес е поделен на видови во зависност од причината за појавата:

Во медицинската пракса, сите од горенаведените се обединети со еден термин - TORCH.

Симптоматологија

Дури и при раѓањето на детето, се видливи знаци на интраутерина инфекција. Првото нешто што го забележува лекарот:

 • бојата на амнионската течност (заматена) - поради тоа, жената може да се чувствува лошо;
 • детето може да се роди со асфиксија;
 • може да биде зголемен црн дроб;
 • присуство на други развојни дефекти;
 • рубеола
 • пиодерма ;
 • осип на кожата;
 • треска;
 • конвулзии;
 • катарални заболувања;
 • патологија на кардиоваскуларниот систем.
Рубела кај новороденчето

Поради овие инфекции, може да доживеете:

По раѓањето, детето е целосно испитано за да се дијагностицираат можните болести. Пред ова дете го испитува неонатолог. Новороденчето меѓу симптомите на интраутерина инфекција вреди да се напомене:

 • честа регургитација;
 • мускулна слабост;
 • недостаток на реакции на стимули, што укажува на оштетување на централниот нервен систем.

Лекарот треба да ја испитува кожата на детето секој ден, така што епидермисот не се претвора во сива боја. Различната интраутерина инфекција, во зависност од причините за појавата, има различен период на инкубација.

За да се дијагностицира TORCH инфекција, ќе бидат потребни различни методи на испитување и методи на терапија. Само лекар може правилно да воспостави заразна болест и да пропише третман за детето.

Дијагностика

Патологијата мора да биде дијагностицирана на време. Бремените жени треба редовно да посетуваат гинеколог, а докторот, ако има некои абнормалности, ќе ги пропише потребните процедури:

 • земете тест за да направите анализа на интраутерини инфекции што се случиле, да ја процените состојбата на микрофлората;
 • се спроведува тест на ТОРЧ крв за интраутерински инфекции во развојот - жените кои се изложени на ризик треба да се подложат на испитување за време на бременоста;
 • ултразвучен преглед.

Посебно внимание треба да се посвети на бремената жена, во која беше забележано патолошкиот тек на бременоста, малку или, обратно, многу амниотична течност е откриена. Во такви случаи, се пропишува дополнителна студија за работата на срцето и циркулацијата на крвта.

Дополнителна дијагноза е потребна по породувањето. Во оваа фаза, спроведе:

 • микробиолошки лабораториски тестови;
 • ДНК студии - серолошки методи се користат;
 • хистолошки преглед на плацентата.

Кога интраутерина инфекција е осомничена кај дете, невролог, кардиолог и други тесни специјалисти во педијатриските патологии треба да го набљудуваат новороденото во текот на првиот ден. Доколку е потребно, лекарите ќе пропишат тестови за утврдување на болести на увото и очите, патологии на внатрешните органи.

Со цел интраутерината инфекција да се открие навреме, бремена жена мора да биде регистрирана кај гинеколог.

Третман

Ако интраутерина инфекција се открие за време на бременоста, жената е пропишана со лекови:

 • имуностимуланти;
 • антивирусни лекови;
 • антибактериски агенси;
 • лекови за други можни болести.

За да се справат со различните знаци на манифестација на патологија, потребно е внимателно да се спроведе третманот, постепено да се ослободи од секој симптом. Сите препораки на лекарот треба строго да се следат.

Можни компликации

Дијагностицирана интраутерина инфекција на фетусот во развој може да доведе до разни сериозни компликации:

 • спонтан абортус;
 • конгенитални малформации на внатрешните органи и телесните системи на детето;
 • смрт во првата недела по раѓањето;
 • раѓањето на мртво бебе;
 • раѓање со ХИВ инфекција .

Интраутерина дијагностицирана цитомегаловирусна инфекција кај детето може подоцна да манифестира сериозни заболувања кои ја дестабилизираат работата на внатрешните органи и телесните системи:

 • пневмонија;
 • воспаление на дебелото црево и тенкото црево;
 • мозочно воспаление;
 • детето може да стане носител на патологија;
 • ниска родилна тежина - ова може да се случи ако инфекцијата на фетусот е во првата фаза од бременоста.

Треба да се напомене дека заразената мајка не мора да го инфицира детето. Во некои случаи, бременоста може да продолжи без компликации.

Превенција

Генерализирана инфекција откриена кај жени за време на бременоста се пренесува на дете во 80% од случаите. Ако манифестации на патологија се локални, само некои органи се засегнати. Во иднина, оштетувањето на централниот нервен систем се јавува кај скоро секоја инфекција.

Главната превенција на интраутерински дијагностицирани инфекции е како што следува:

 • полагање на целосно превентивно испитување од страна на жената пред бременоста;
 • обидете се да избегнете контакт со заразени лица;
 • Ако во историјата нема рабела и вакцината не е дадена, треба да се вакцинираат три месеци пред бременоста.

Ако превентивните мерки не помогнале, а жената ја фати инфекцијата, во некои ситуации лекарот препорачува да се прекине бременоста и во секое време.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате интраутерина инфекција и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: неонатолог , невролог , кардиолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Маларија (појавување симптоми: 4 од 11)

Маларијата е група на болести што се пренесуваат преку вектори кои се пренесуваат преку залак на комарецот на анофели. Оваа болест е честа појава во Африка, земјите од Кавказ. Децата под 5-годишна возраст најмногу се подложни на болест. Секоја година се регистрираат повеќе од 1 милион смртни случаи. Но, со навремен третман, болеста продолжува без сериозни компликации.

...
Малапсорпција (појавување симптоми: 4 од 11)

Малапсорпцијата е болест на хронична природа, во која постои повреда на апсорпцијата на хранливи материи во цревата. Како резултат на тоа, се појавуваат сериозни метаболички нарушувања. Синдромот на малапсорпција вклучува голем број на различни клинички манифестации - кои се движат од болка во абдоменот и дијареата, и завршуваат со губење на косата, анемија и многу повеќе. Оваа патолошка состојба може да се развие и кај возрасно лице и кај дете. Ограничувања во врска со сексот, болеста нема.

...
Вроден сифилис (појавување симптоми: 4 од 11)

Вроден сифилис е форма на болеста која се пренесува од заразена мајка на дете за време на бременоста или на трудот. Треба да се напомене дека вродената форма на болеста кај детето не се појавува веднаш по раѓањето - првите симптоми може да се појават и во период од една година и веќе во адолесценција.

...
Сепса на новороденчиња (појавување симптоми: 4 од 11)

Сепсата на новороденчиња е заразна болест во тешка форма, што е предизвикана од изложеност на патогени микроорганизми. Оваа болест често доведува до смрт, бидејќи имунолошкиот систем на новороденчето не е во состојба да издржи генерализирана инфекција.

...
Клонорхоза (појавување симптоми: 4 од 11)

Клонорхозата е хелминтична болест која е предизвикана од паразитски организми кои се локализирани во човечкиот црн дроб и панкреасот, живеат во телото на некои предаторски риби (месојадични 'рбетници). Паразитот спаѓа во групата на трематодози на хелминти Clonorchis sinensis, исто така наречени кинески флукс, кои припаѓаат на црниот дроб.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

неонатолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .