Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

ХЕЛП синдром: симптоми и третман

HELP синдром - главни симптоми:

ХЕЛП синдром е ретка патологија кај жените во доцната бременост. Речиси секогаш се наоѓа околу еден месец пред почетокот на трудот. Некои жени покажаа знаци на таков синдром по породувањето. Првата што ја опишува оваа патологија беше Џорџ Причард. Мора да се каже дека овој редок синдром се појавува само кај седум проценти од жените, но 75% од случаите завршуваат со смрт.

Името HELLP е кратенка на англиски зборови. Секоја буква се дешифрира на следниов начин:

 • H - уништување на црвените крвни клетки.
 • ЕЛ - зголемено ниво на ензими на црниот дроб.
 • ЛП - намалување на бројот на црвени крвни клетки, кои се користат за коагулација на крв.

Во медицинската пракса, имено во акушерството, ХЕЛП синдромот се подразбира како некои абнормалности во женското тело кои не дозволуваат жената да забремени или да носи здраво бебе без патологија.

Етиологија

До денес, точните причини за појавата на овој синдром сè уште не се разјаснети. Сепак, научниците не престануваат да предлагаат различни теории за неговото потекло. Денес веќе има повеќе од триесет теории, но никој не може да укаже на фактот што влијае на појавата на патологијата. Експертите забележале еден модел - таквото отстапување се појавува против позадината на доцната токсикоза .

А бремена жена страда од едем, кој започнува на рацете, нозете, потоа оди на лицето, а потоа на целото тело. Во урината, нивото на протеини се зголемува, крвниот притисок се зголемува. Оваа состојба е крајно неповолна за фетусот, бидејќи антителата агресивни кон него се формираат во телото на мајката. Тие негативно влијаат врз црвените крвни клетки и тромбоцитите, ги уништуваат. Покрај тоа, интегритетот на крвните садови и ткивото на црниот дроб е нарушен.

Како што беше споменато претходно, ХЕЛП синдромот се појавува од непознати причини досега.

Сепак, можете да обрнете внимание на некои фактори кои го зголемуваат ризикот од патологија:

 • болести на имуниот систем;
 • наследност, кога има недостаток на ензими во црниот дроб, односно конгенитална патологија;
 • промена на бројот и целта на лимфоцитите;
 • формирање на згрутчување на крвта во крвните садови на црниот дроб;
 • долгорочна употреба на лекови без медицински надзор.

Спроведување на набљудувања на патологијата, може да се идентификуваат одредени фактори кои се нарекуваат провоцирање:

 • повеќе раѓања во минатото;
 • возраст на жената на трудот повеќе од дваесет и пет години;
 • бременост со повеќе овошја.

Наследниот фактор не е инсталиран.

Класификација

Врз основа на точно какви знаци на ХЕЛП синдром, некои експерти ја создадоа следната класификација:

 • очигледни симптоми на интраваскуларно задебелување;
 • сомнителни симптоми;
 • скриени

Сличен принцип ја има и класификацијата на JN Martin: тука синдромот со истото име HELP е поделен на две класи.

Симптоматологија

Првите симптоми не се специфични, затоа е невозможно да се дијагностицира болеста од нив.

А бремена жена има такви знаци како што се:

 • гадење;
 • често повраќање;
 • вртоглавица;
 • странични болки;
 • безразумен анксиозност;
 • замор;
 • болка на врвот на абдоменот;
 • промена на бојата на кожата до жолта боја;
 • појавата на недостаток на здив дури и со мали оптоварувања;
 • заматен вид, мозочна активност, несвестица.

Првите манифестации се забележани во позадина на голем едем.

За време на брзиот развој на болеста или во случај кога е обезбедена медицинска нега премногу доцна, се развива белодробен едем, се јавува ренална инсуфициенција, се јавува мокрење, се појавуваат конвулзии и температурата на телото се зголемува. Во некои ситуации, жената може да падне во кома. Лекарот може да направи точна дијагноза на HELP синдром само врз основа на резултатите од лабораториските тестови.

Исто така, постои патологија која се појавила по дозвола за раѓање. Ризикот од неговиот развој се зголемува кога жената има тешка доцни токсикози за време на бременоста. Покрај тоа, царски рез или тешка работа, исто така, може да бидат провокатори. Ако жената претходно ги доживееше овие симптоми, тогаш треба да се преземе под зголемен надзор. Ова треба да го стори медицинскиот персонал на родилната болница.

Дијагностика

Ако докторот се сомнева на бремена жена со таква болест, треба да напише упат за лабораториски тестови, како што се:

 • анализа на урина - со нејзина помош можете да го дознаете нивото и присуството на протеини, исто така, се дијагностицира функцијата на бубрезите;
 • земање крв за анализа за да се открие нивото на хемоглобин, тромбоцити и црвени крвни клетки, како и важен показател на билирубинот;
 • ултразвучен преглед на состојбата на плацентата, перитонеумот, црниот дроб и бубрезите;
 • компјутеризирана томографија, за да не се постави лажна дијагноза, која има слични симптоми;
 • кардиотокографија - ја одредува одржливоста на фетусот и го проценува неговото чукање на срцето.
Кардиотокографија

Во прилог на овие студии, се врши визуелен преглед на пациентот и анамнеза. Присуството на знаци како жолта боја на кожата, модринки од инјекции, ќе помогне да се утврди дијагнозата попрецизно.

Честопати лекарите ја користат помошта на своите колеги кои работат во други области, на пример, специјалист за интензивна нега, гастроентеролог, хепатолог.

Во дијагностиката на оваа патологија, неопходно е да се исклучат следниве болести:

Според резултатите од дијагнозата, се одредуваат тактиките за лекување.

Третман

Кога патологијата ХЕЛП е дијагностицирана кај бремена жена, ова е веќе показател за итна хоспитализација. Главниот метод на терапија е прекинување на бременоста, бидејќи поради неа се јавува оваа патологија.

Сепак, постои можност да се спаси детето, бидејќи таква состојба кај бремени жени се манифестира веќе во подоцнежните периоди, така што жената се стимулира за труд. Во ситуација кога матката е подготвена и периодот на гестација е повеќе од триесет и пет недели, се препишува царски рез.

Ако периодот на бременост е помал, тогаш жената е пропишана со глукокортикостероиди: тие ќе им помогнат на фетусот на белите дробови да се отвори. Но, ако постојат такви знаци како што се тешки крварења, висок крвен притисок, крварење во мозокот, тогаш е неопходно итно да се изврши царски рез и не е важно кога во бременоста жената е. Извршената терапија ја стабилизира состојбата на жената и помага да се врати здравјето на бебето по хируршката интервенција.

Ако методот на терапија е точен, тогаш здравјето на мајката ќе се подобри во рок од неколку дена по операцијата.

После тоа, лекарот треба:

 • стабилизирање на состојбата на пациентот;
 • да се спроведе третман со антибиотици за да не се појават заразни болести;
 • пропишува лекови за нормализирање на работата на бубрезите и црниот дроб, како и за спречување на формирање на згрутчување на крвта;
 • го стабилизира крвниот притисок.

Пред бремената мајка да помине царски рез, таа може да се препише како процедура како плазмафереза ​​- плазмата е отстранета од крвта, но се користи само јасно дефиниран волумен.

Поминете го со посебен стерилен, покрај апаратот за еднократна употреба кој ја дели плазма. Ова е безбедна процедура која не предизвикува никаква непријатност за жената. Потребни се околу два часа. После тоа, трансфузија на крв е неопходна.

Исто така во процес на подготовка за операцијата и веднаш по него, на жената му се препишува лек за да се намали крвниот притисок, откажување на црниот дроб и бубрезите.

Ова само ќе ви помогне комплексна терапија, која ќе вклучува лекови како што се:

 • хормонални лекови;
 • значи да се стабилизира функционирањето на црниот дроб;
 • лекови кои вештачки го намалуваат имунитетот.

По операцијата, трансфузијата на крвта продолжува. Лекарот, исто така, пропишува употреба на липоична и фолна киселина, витамин Ц. Ако терапијата се започне навреме и операцијата е успешна, тогаш прогнозата е доста поволна. По породувањето, сите знаци на патологија почнуваат да исчезнуваат, сепак, повторната појава на болеста е висока во сите последователни бремености.

Можни компликации

Појавата на компликации од таква патологија е доста честа појава. За жал, смртните случаи не се исклучени. Ова не се однесува само на мајката, туку и на фетусот.

Оваа болест е опасно формирање на згрутчување на крвта и обилно крварење од која било локација. Во тешки случаи, крварење може да се појави во мозокот, а тоа се дефекти на централниот нервен систем.

Исто така страшни прекршувања на бубрезите и црниот дроб, бидејќи последиците се такви што постои труење на телото. Некои случаи на патологија завршуваат во кома, и да се донесе една жена надвор од оваа држава не е лесно.

Треба да се забележи дека патологијата може да се појави и кај фетусот, бидејќи со овој синдром се случува плацентарна абрупција .

Плацентарна абрупција

Оваа болест ги предизвикува следните симптоми кај жената:

 • болка во горниот дел на стомакот;
 • остар пад на крвниот притисок;
 • недостаток на здив;
 • сериозна слабост

Фетусот има кислородно гладување, што доведува до отстапувања во развојот, растот и тежината. Покрај тоа, лошото здравје на мајката доведува до болести на нервниот систем на бебето. Таквите деца страдаат од церебрална парализа , заостануваат во физичкиот и менталниот развој, исто така, се хиперактивни .

Кога ексфолијација на плацентата за една третина, фетусот умира.

Превенција

Дури и ако здравјето на бремената мајка пред бременоста е одлична, сепак постои ризик од појава на патологија.

Затоа, жената мора да ги почитува следниве правила за превенција:

 • свесно планира бременост, избегнувајте несакано зачнување;
 • спроведување на терапевтски акции во идентификување на сите болести;
 • вежба повеќе, следете јасна дневна рутина;
 • по утврдување на фактот на бременост, посетете го лекарот според распоредот;
 • редовен здравствен мониторинг, односно тестирање;
 • навремен третман на доцната токсикоза;
 • здрава исхрана;
 • употребата на потребната количина на течност дневно;
 • одбиваат тешка физичка работа, избегнувајте стресни ситуации ;
 • придржување до работа / одмор;
 • Бидете сигурни да го предупредите лекарот за земање лекови за хронични заболувања.

Авто-лекувањето е неприфатливо.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате HELP синдром и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алпорт-синдром (наследен нефрит) (појавување симптоми: 7 од 18)

Алпорт-синдром или наследен нефрит е бубрежна болест која се наследува. Со други зборови, болеста се однесува само на оние кои имаат генетска предиспозиција. Мажите најмногу се подложни на болеста, но исто така се среќаваат кај жени. Првите симптоми се појавуваат кај деца од 3 до 8 години. Сама по себе, болеста може да биде асимптоматска. Најчесто се дијагностицира за време на рутински преглед или во дијагноза на друга болест во заднина.

...
Миокардитис (појавување симптоми: 6 од 18)

Миокардитисот е генеричко име за воспалителните процеси во срцевиот мускул, или миокардот. Болеста може да се појави на позадината на разни инфекции и автоимуни лезии, изложеност на токсини или алергени. Постојат примарни воспаленија на миокардот, кој се развива како независна болест, а секундарна, кога срцевата патологија е една од главните манифестации на системска болест. Со навремена дијагноза и комплексен третман на миокардитисот и нејзините причини, прогнозата за опоравување е најуспешна.

...
Нефроптоза (појавување симптоми: 6 од 18)

Бубрежна нефроптоза е опасна болест која се карактеризира со зголемена мобилност на бубрезите. Ова, пак, доведува до нарушување на односот на органите на уринарниот систем. Ако таква патолошка состојба се развие и напредува, органот се движи во стомакот, па дури и во карлицата, понекогаш враќајќи се во својата физиолошка положба повторно. Според МКБ-10, нефроптозата се однесува на 14-тата класа на заболувања.

...
Сончев удар (појавување симптоми: 6 од 18)

Сонцето и топлотен удар се услови кои, кога се развиваат, веднаш треба да почнат да им помагаат на жртвата, бидејќи постои директна закана за неговиот живот. Овие состојби најчесто се случуваат во пролетно-летниот период, кога активноста на сонцето се зголемува неколку пати. Многу луѓе тврдат дека сончевиот удар и топлотниот удар се едно и исто, но тие не се. Тие имаат некои разлики.

...
Нефротичен синдром (појавување симптоми: 6 од 18)

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .