Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хемороиди за време на бременост: симптоми и третман

Хемороидите за време на бременоста се главните симптоми:

 • Слуз во измет
 • Крв во измет
 • Чешање во анусот
 • Хемороиден пролапс
 • Странско тело сензација во анусот
 • Горење во анусот
 • Болни движења на дебелото црево
 • Лажни пориви да го дефецираат
 • Вознемиреност во анусот
 • Црвенило на кожата околу анусот
 • Осетливост на влага меѓу задникот

Хемороидите за време на бременоста е проктолошко нарушување кое се карактеризира со оштетено снабдување со крв во хемороидалните вени. Ова, пак, води кон нивно проширување и тромбоза и предизвикува крварење. Егзацербацијата на оваа болест за време на породувањето е предизвикана од природни физиолошки промени во телото, како и седентарен животен стил во последните месеци од бременоста.

Клиничката слика за оваа патологија е доста изразена, па затоа не може да биде незабележана. Како резултат на тоа, бремената мајка ги има сите шанси за целосен лек, ако веднаш се обрати за медицинска нега.

Терапевтските мерки ќе зависат од фазата на развој на проктолошкиот патолошки процес. Во раните фази на развојот на болеста, хемороидите за време на бременоста може да се отстранат преку конзервативни мерки. Во сите други случаи, може да биде потребна хируршка интервенција.

Етиологија

Хемороидите за време на бременоста е честа појава и се предизвикани од промени во физиолошката природа. За време на развојот на фетусот се зголемува матката, така што постои поместување на други органи на абдоминалната празнина. Поради ова, крвта е нарушена и постои стагнација на крв во вените, што е провоцирачки фактор за развој на хемороиди .

Факторите кои предиспонираат за развој на таква проктолошка болест за време на породувањето се следните:

 • возраст - по 35 години веројатноста за развој на болеста значително се зголемува;
 • генетска предиспозиција;
 • драстични промени во хормоналната позадина;
 • нарушување на тироидната жлезда;
 • второ раѓање;
 • хроничен запек ;
 • недостаток на физичка активност;
 • нездрава исхрана, што е особено опасно во првиот триместар;
 • хормонални лекови.

Одделно, неопходно е да се направи разлика меѓу етиологијата во однос на недоволно јадење:

 • брза храна, погодност храна;
 • прекумерна потрошувачка на слатки;
 • злоупотреба на производи од брашно;
 • големи количини на масна, груба храна;
 • Голем број на маринади, сосови, конзервација во исхраната.

Затоа, жените во позиција треба да ги следат правилата за здрава исхрана и да се консултираат со лекар навреме, ако се забележат клинички знаци на оваа болест.

Класификација

Болеста е класифицирана според неколку критериуми.

Значи, од природата на појавата на изолирани:

 • примарни хемороиди - кога патологијата е независна;
 • секундарно - во развојот на патолошкиот процес како компликација во споредба со другите проктолошки проблеми.

Од природата на локализацијата се разликуваат следниве форми на болеста:

 • внатрешни хемороиди - во овој случај, хемороидите се наоѓаат под мукозната мембрана внатре во ректумот;
 • надворешни или надворешни - јазли се наоѓаат под линијата на анусот, под кожата;
 • мешани или комбинирани - ги комбинира елементите на клиничката слика, која е опишана погоре.

Оваа болест е класифицирана според фазата на развој:

 • Првиот - јазлите се зголемени, но не паѓаат. За време на чинот на формирање на дефекацијата може да се повреди, зошто ќе биде присутно мала количина крв.
 • Вториот - воспалени хемороиди паѓаат, но по чин на дефекација, тие се повлекуваат.
 • Третиот - хемороиди може да падне не само за време на дефекацијата, туку и за време на протерување, различни физички активности. Тие не поставуваат свои раце, жената треба да го стори тоа со рацете. Количината на секретирана крв се зголемува.
 • Четвртиот - јазлите постојано паѓаат, дури и во состојба на целосен одмор, и невозможно е да се исправи сами.

Сосема е реално да се спречи развојот на последните две фази, ако забележите знаци на хемороиди во текот на бременоста навреме и да започнете со третман. Во почетните фази, елиминацијата на патолошкиот процес може да се врши со локални средства: се користи хемороиден крем, разни хемороидни масла, кои се безбедни за жените во позицијата.

Хемороиди

Симптоматологија

Прво на сите, треба да се забележи дека хроничните хемороиди за време на бременост симптоми се благи или тие се целосно отсутни. Егзацербацијата е можна со негативни фактори: недоволна исхранетост, употреба на алкохол (што, за жал, не е исклучено за време на бременоста), физички напор.

Симптомите на хемороидите за време на бременоста се карактеризираат на следниов начин:

 • чуство на туѓо тело во анусот;
 • лажна потреба да се испразни цревата;
 • чешање и горење во областа на анусот, што се зголемува за време на столицата;
 • сензација на влага во областа помеѓу глутеалните мускули;
 • болка при движење на дебелото црево, што укажува на зголемување на хемороидите;
 • оток, црвенило на кожата во анусот;
 • појавата во фекалните маси на примеси на слуз, крв;
 • крвта се појавува не само во измет, туку и на тоалетна хартија, на долна облека, па дури и на пешкир по бањање;
 • појавата на добро-палпибилни хемороидни грутки (со палпација, болката значително се зголемува).

Со такви клинички знаци неопходно е да се побара медицинска помош, а не да се користат разни хемороидни лекови за време на бременоста.

Дијагностика

Дијагностичката програма ги вклучува следните:

 • физички преглед на пациентот со собирање на лична и семејна историја;
 • комплетна крвна слика;
 • уринализа;
 • анализа на фекална окултна крв;
 • колоноскопија;
 • аноскопија;
 • Ултразвук на абдоминалните органи.
Аноскопија

Врз основа на резултатите од тестовите, дијагнозата ќе биде точно утврдена и пропишан ефективен третман.

Третман

Ако хемороидите се дијагностицираат за време на бременоста, што може да се направи, може да се каже само компетентен лекар. Болеста во неискористената форма е добро елиминирана преку конзервативни мерки: препишани се хемороиди за бремени жени, безбедни орални лекови, локални лекови (свеќи за бремени хемороиди). Ефектот на лековите не е насочен само кон елиминирање на болеста, туку и на отстранување на непријатни симптоми.

Следниве лекови се покажаа добро:

 • Море buckthorn свеќи за хемороиди - олеснување на воспаление, намалување на чешање и горење;
 • Хепарин маст за време на бременоста - промовира лекување, ублажува болка и чувство на горење;
 • Троскевазин во бременоста - го пропишува само лекар, чија цел е елиминирање на болеста.

Дополнително, пропишана е диета, се дадени препораки за начинот на живот на идната мајка како целина.

Во понапредни случаи, операцијата е индицирана, бидејќи е невозможно да се елиминира болеста со лекови. Народни рецепти, исто така, се случуваат во форма на седентарен пепелници со билни декорации.

Превенција

Превенција на хемороиди за време на бременоста е следните препораки:

 • почитување на правилата за здрава исхрана;
 • умерена физичка активност;
 • спречување на запек.

Ако симптомите се опишани погоре, треба веднаш да побарате медицинска помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хемороиди за време на бременоста и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гинеколог , проктолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хемороиди кај мажи (појавување симптоми: 6 од 11)

Хемороидите кај мажите често се дијагностицираат заболувања, кои предизвикуваат голем број на психолошки и физички проблеми, како и значително намалување на квалитетот на животот. Претставниците на посилниот пол, како болест се појавуваат неколку пати почесто од жените. Болеста е дилатација на плексус на садовите на ректумот. Карактеризиран од нивниот пролапс и крварење, како и појавата на воспалителниот процес.

...
Хемороиди кај жени (појавување симптоми: 5 од 11)

Хемороиди кај жени - болест која се карактеризира со формирање на хемороиди, поради проширени вени на аналниот премин и ректумот. И покрај фактот дека таквата болест се смета за мажествена, таа често се дијагностицира кај жените. Појавата може да биде поврзана не само со седентарен начин на живот или услови за работа, туку и со некои карактеристики својствени само за женското тело. Ова може да биде менструација, бременост или породување.

...
Полипи на ректумот (појавување симптоми: 4 од 11)

Полипите на ректумот се такви бенигни туморски формации кои се формираат директно на цревниот ѕид, проширувајќи се кон луменот на овој орган, односно полнење на просторот во него. Полипите на ректумот, симптомите кои долго време може да бидат отсутни, од одредена фаза на време почнуваат да се манифестираат во форма на болка, чешање, непријатност во анусот. Тие можат да бидат придружени со развој на крварење, кое е предизвикано од појавата на ерозија на нивната површина.

...
Тромбоза (појавување на симптоми: 4 од 11)

Тромбозата е болест во која густото згрутчување на крвта (акумулации на тромбоцити) се формира во крвните садови, мешајќи со слободниот проток на крв низ циркулаторниот систем. Затчавањето на крвните садови со згрутчување на крвта предизвикува непријатни чувства во рацете или нозете (во зависност од локацијата на згрутчувањето на крвта).

...
Анална пукнатина (појавување симптоми: 4 од 11)

Анална пукнатина - повреда на структурата на мукозната мембрана на човечкиот анус. Најчесто, таков дефект се јавува на задниот ѕид. Големината на пукнатината обично се движи од еден до два сантиметри. Но, и покрај ова, болеста, ако не се лекува, може да доведе до ризици по здравјето кај лицата со компликации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
проктолог зема
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .