Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Запек за време на бременост: симптоми и третман

Запек за време на бременоста - главните симптоми:

 • Абдоминална болка
 • Гадење
 • Повраќање
 • Апатија
 • Чувство на нецелосни движења на дебелото црево по столицата
 • Подуеност
 • Летаргија
 • Болни движења на дебелото црево
 • Цврстина на измет
 • Ретка дефекација
 • Мала количина измет
 • Сува столче

Запек за време на бременоста е прилично честа појава. За 40 недели од носењето на детето, жените се соочуваат со различни изненадувања, кои не се поволни.

Периодот во кој постои зголемен ризик за развој на овој патолошки процес е од 16 до 36 недели од бременоста. Сепак, често се јавуваат запек во раната бременост и во пресрет на породувањето, и во овој момент ваквите манифестации се особено опасни.

Од 20% до 60% од жените страдаат од запек додека носат бебе. За повеќето, отсуството на столче за неколку дена е еден од првите знаци на бременост.

За секој човек има стапка на редовно движење на дебелото црево. Празнењето на цревата 3 или повеќе пати неделно се смета за нормално за обична личност, но за бремена жена, столчето треба да биде дневно.

Кога запек, се менува масата на изметот и неговата конзистентност - станува погуста. Често, тешкотиите со движењето на цревата се манифестираат во форма на долготрајни измет со придружна надуеност и болка во цревната област. Понекогаш поради силно протерување, крвта се забележува во изметот.

Рано запек во бременоста често е предизвикана од токсикоза : константната гадење го намалува апетитот, повраќањето предизвикува дехидрација , отфрлање на храна води до формирање на мала количина измет.

Некои бремени жени ги сметаат симптомите на запек нормална за нивната состојба и не обрнуваат внимание на тоа, иако оваа состојба може да има опасен ефект врз нивното здравје и здравјето на бебето. Многу е важно да се открие запек кај бремените жени и да започне третман.

Етиологија

Запек за време на бременоста кај жени има различни причини:

 • зголемено ниво на прогестерон - бременост хормон;
 • земајќи железо и калциум;
 • седентарен начин на живот;
 • дилатација на крвните садови;
 • недоволно количество влакна во исхраната;
 • намален внес на течности;
 • неурамнотежена емоционална состојба;
 • вродени карактеристики на цревата;
 • менување на положбата на цревата во абдоминалната празнина;
 • алергиски, автоимуни процеси во телото;
 • унифициран систем за снабдување со крв на дебелото црево и матката.

Во бременоста, ризикот од констипација значително се зголемува, дури и ако жената никогаш претходно не го доживеала овој проблем. И ако тоа се случило така што во секојдневниот живот тие постојано се соочуваат со запек, тогаш за време на бременоста вреди да се чека за влошување на оваа состојба.

Класификација

Запек за време на бременоста се класифицира со два знака.

Во зависност од причината:

 • примарно - запек за време на бременоста се јавува поради присуството на аномалии на дебелото црево, неговите малформации;
 • секундарно - резултат на несакан ефект на разни болести и лекови;
 • идиопатска - поради нарушена интестинална подвижност.

Во зависност од основната причина и сериозноста на запек:

 • алиментарниот тип - поради намалувањето на внесот на храна и течност;
 • механички тип - во врска со нарушена проходимост на малите или дебелите црева кога се истиснуваат однадвор или внатре, со дисфункција на ректумот кога ѕидовите на анусот се стегаат однадвор;
 • хипокинетички и дискинетички видови - како резултат на намалување на стапката на транзит преку цревата предизвикана од болести на гастроинтестиналниот тракт.

Болеста во развојниот период поминува низ неколку фази:

 • Компензирана фаза - празнење се врши 1 пат за 3 дена. Симптоми - абдоминална болка, чувство на полнота, болка за време на дефекацијата.
 • Субкомпензирана фаза - нема столица од 3 до 5 дена. Симптоми - надуеност, надуеност .
 • Декомпензирана фаза - нема столица до 10 дена. Клената е единствениот начин да се испразни.

Симптоматологија

Запек кај бремени жени имаат карактеристични симптоми:

 • ретка дефекација;
 • сува и тврда столица;
 • чувство на нецелосно празнење по столицата;
 • мала количина измет;
 • надуеност;
 • болка во абдоменот на акутна или болна природа;
 • летаргична состојба;
 • апатија ;
 • болка во ректумот за време на столицата;
 • напади на гадење, повраќање.

Ако појавата на запек е поврзана со постоечка болест на телото, може да се појават дополнителни симптоми.

Главните симптоми на запек за време на бременоста

Дијагностика

Кога се откриваат првите симптоми на запек, бремената девојка треба да се консултира со акушер-гинеколог за навремено лекување.

Специјалистот ќе може да утврди точна дијагноза по извршувањето на одредени активности:

 • инспекција на бремена жена;
 • разговор за присуство на карактеристични симптоми;
 • утврдување на причините во кршење на гастроинтестиналниот тракт;
 • преглед на прсти или иригоскопија (рентген испит);
 • со комплициран тек на болеста, се врши колоноскопија.

Дијагнозата може да биде придружена со дополнителни лабораториски тестови:

 • клинички тест за крв;
 • комплетна крвна слика;
 • тест на флора;
 • студии на измет за дисбиоза ;
 • бактериска култура од цервикалниот канал;
 • хормонски тестови.

По добивањето на потребните информации и резултатите од тестовите, специјалистот може да го пропише потребниот третман на пациентот.

Третман

Третманот на запек за време на бременоста не е тежок и не зафаќа многу време.

Следниве методи се препорачуваат за лекување:

 • диета;
 • терапија со лекови;
 • употреба на рецепти за традиционална медицина.

Исхраната е најефективен начин во отсуство на празнење. Треба да се конзумираат колку што е можно производи со содржина на влакна, која има тенденција да отече во телото, предизвикувајќи дефекација.

Производи од запек за време на бременоста, препорачани од лекарите:

 • трици;
 • цели житни житарици (јачмен, леќа);
 • овес;
 • зеленчук;
 • овошје;
 • сушено овошје;
 • ферментирани млечни производи.

Сепак, постои листа на производи кои не можат да се користат за запек:

 • конзервирана храна;
 • колбаси производи;
 • печење брашно;
 • слатки;
 • мајонез, разни сосови, зачини;
 • кисели краставички;
 • пушено месо;
 • газирани пијалаци;
 • силен чај;
 • кафе;
 • какао;
 • чоколада;
 • боровинки

Во зависност од тежината на болеста, лекарот пропишува одредени лекови за запек за време на бременоста:

 • Дупалац;
 • Транзипег;
 • Forlax;
 • Microlax;
 • Нормолакт;
 • Prelax.
Прелак дрога

Лек за запек, кој не се препорачува за време на бременоста, е лаксатив врз основа на магнезиум сулфат, Карлови Вари сол, рициново масло, кора од корен, караница или лисја од сенна. Овие лаксативи ја стимулираат бремената матка да се договорат и може да имаат негативен ефект врз фетусот.

По консултација со вашиот лекар, традиционалната медицина исто така може да се препише за запек за време на бременоста, кои исто така се многу ефикасни во справувањето со ретките празнења.

Кога бременоста е дозволена употребата на лекови како:

 • бадем од лимон и нане;
 • motherwort;
 • хмељен;
 • копра;
 • ѓумбир;
 • плодови од планински пепел;
 • роза колковите;
 • рибизла лисја и боровинки.

Забранети билки се:

 • лисја од сенна;
 • караница;
 • алое вера;
 • коприва;
 • buckthorn.

На специјалист може да му се назначи еден или повеќе од следните рецепти за борба против запек:

 • јадете 2 киви со лупа или варена репка на празен стомак;
 • пиење свеж сок од слива;
 • пијте сок од компир, разредена 1: 1 со вода;
 • пиење половина чаша млеко од 1 лажиче. мед или чаша кефир пред спиење;
 • влегува во диета чај од свежи бобинки од планински пепел или шипки.

Треба да се запомни дека предуслов за одржување на здравјето на гастроинтестиналниот тракт е да се пие доволно количество течност. Ако забележите појава на едем, тоа укажува дека храната со висока содржина на сол треба да биде исклучена од исхраната.

Превенција

За да не влегуваат голем процент на бремени жени кои страдаат од проблеми со гастроинтестиналниот тракт и запек , неопходно е да се придржуваат на одредени превентивни мерки:

 • одржување на здрав и активен животен стил;
 • земање лекови само на рецепт;
 • редовен медицински преглед и испитување од страна на акушер-гинеколог.

Многу е важно да ги откриете првите симптоми на време и да се консултирате со лекар за ефикасно лекување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Запек за време на бременоста и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на дебелото црево (појавување симптоми: 5 од 12)

Ракот на цревата е малиген тумор кој ја зафаќа слузницата на цревата. Презентираната патологија може да почне да се формира во било кој оддел на органот. Најчесто, на пациентите им е дијагностициран рак на дебелото црево. Оваа болест е многу честа и бројот на болните се зголемува секоја година. Денес ракот на цревата е на второто место во светот кај патологиите на ракот.

...
Дисбактериоза (појавување симптоми: 5 од 12)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Цревни долихосима (појавување симптоми: 5 од 12)

Цревниот долихосигмоид е абнормална состојба во која се јавува продолжување на сигмоидниот дебело црево (финалната телесна тежина на дебелото црево, која завршува во ректумот). Во некои случаи, dolichosigmoid може да се случи без непријатни симптоми во текот на животот на една личност. Во овој случај, лекарите сметаат дека ова е варијанта на нормата и карактеристика на структурата на телото. Но сепак, почесто, издолжениот сигмоиден дебело црево му дава на човекот многу непријатности - се јавуваат непријатни симптоми кои го комплицираат животот. Треба да се забележи дека dolichosigma може да се развие кај возрасни и деца. Исто така, нема ограничувања во врска со родот.

...
Склерозен холангитис (појавување на симптоми: 5 од 12)

Склерозниот холангитис е ретка патологија на црниот дроб, која се состои од воспаление и блокада на хепаталните канали и внатре и надвор од органот. Обично, кога луѓето зборуваат за оваа болест, тие значат примарен склерозантен холангитис, причините за кои не се целосно разбрани. Оваа патологија се одредува случајно при изведување на хируршки операции на органот. Покрај тоа, болеста може да биде асимптоматска за долго време, па затоа, дури и ако се открие воспаление на каналите и нивната склероза со ткиво на лузни, симптомите на болеста кај некоја личност можеби сеуште не се појават. Во исто време, без навремена терапија, луѓето многу брзо се соочуваат со сериозна состојба - откажување на црниот дроб.

...
Цревни воспаленија (појавување симптоми: 5 од 12)

Цревните воспаленија се гастроентеролошко нарушување кое може да биде локализирано во малиот, дебелото црево или сигмоидот. Во зависност од локализацијата на воспалителниот процес, клиничката слика исто така ќе се појави.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .