Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хематом за време на бременост: симптоми и третман

Хематом за време на бременоста - главните симптоми:

Хематома за време на бременоста е колекција на крв во ткивата, која најчесто се формира по секоја повреда. Во формираната вакуола содржи или течна или коагулирана крв. Оваа состојба е крајно опасна и за бремената мајка и за фетусот.

Најчестите фактори кои ја предизвикуваат болеста се:

Симптомите на оваа болест се специфични и се претставени со болни сензации локализирани во долниот дел на стомакот, како и појава на кафеави секрети и намалување на крвниот притисок.

Точна дијагноза може да се направи само врз основа на резултатите од инструменталните испитувања, кои во овој случај се презентираат само со планирани ултразвучни скенови, кои се индицирани за сите бремени жени да се подложат.

Третманот на таквите патолози, и покрај сите опасности, се изведува само со конзервативни терапевтски техники, меѓу кои е и администрацијата на лекови (Дупхастон, Папаверин, Транекс, Вобензим) и усогласеност со штетната диета.

Етиологија

Причините за формирање на хематоми кај жените во периодот на бременост често се патолошки. Така, како провокатори можат да дејствуваат:

 • претерано кревки крвни садови, кои се одговорни за хранење на матката и плацентата;
 • болести на генитоуринарниот систем;
 • остри флуктуации во вредностите на крвниот тонус;
 • постојаното влијание на сериозни стресни ситуации;
 • абнормален развој на ембрионот;
 • повреда на згрутчување на крвта;
 • хормонални промени;
 • зависност од идната мајка за пушење цигари и пиење алкохол;
 • прекумерна вежба (ретроплацентарни хематоми);
 • абдоминална траума;
 • вродени или стекнати патологии на развојот на матката;
 • нарушувања во метаболичките процеси;
 • тежок тек на токсемија;
 • широк спектар на заразни болести;
 • агресивен сексуален контакт;
 • ендометриоза ;
 • матката fibroids .

Најопасниот е хематом во текот на раната бременост, особено во ситуации каде што неговиот дијаметар е повеќе од 2 см - во вакви случаи потребни се околу 40% од големината на јајцето и може да доведе до спонтан абортус.

Класификација

Кога се потпира на условите на бременост, постојат неколку варијанти на такви тумори, имено:

 • субхоријален хематом - одвојување на јајце од хорион, што може да се појави до 16-та недела од интраутериниот развој на фетусот;
 • ретроплацентален хематом - оплодената јајца ексфолијација од плацентата, која го завршува неговото формирање до 16-та недела од бременоста. Во такви случаи, тие велат дека се работи за предвремено отстранување на плацентата која обично се наоѓа.

Покрај тоа, постојат такви форми на болеста:

 • субамниотичен хематом - не претставува закана за целосен развој на фетусот. Може да се апсорбира или да излезе во форма на згрутчување. Времето на тоа колку долго хематом се апсорбира за време на бременоста е од чисто индивидуална природа, таков процес може да варира од 2 до 5 недели;
 • ретроамниотичен хематом за време на бременоста - е целосно асимптоматски и често има поволна прогноза;
 • интраутерина направа - е доста сериозен проблем. Во отсуство на раст, тоа не предизвикува никакви проблеми и не предизвикува нарушувања во развојот на ембрионот. Сепак, со прогресија и активен раст може да биде потребна хоспитализација на пациентот.

Хематома кај бремени жени има неколку степени на сериозност:

 • светлината - во огромното мнозинство на ситуации делува како дијагностички наод, односно. не доведува до влошување на општата состојба на жената и не покажува знаци;
 • умерена - можно само појава на мали болки во долниот дел на стомакот;
 • тешка - развива специфични симптоми, што доведува до значително влошување на здравјето и можно губење на свеста. Дури и навремено започната терапија не гарантира 100% избегнување на компликации.

Симптоматологија

Хематома за време на бременоста

Клиничката слика за оваа болест ќе се разликува во зависност од тежината на нејзината прогресија. На пример, хематом во текот на бременоста без секрети и други симптоми може да се случи само во самата почетна фаза на развој. Тоа е исклучително ретко за да се почувствува голем тумор.

Во сите други случаи, без оглед на сортата, симптомите ќе вклучуваат:

 • синдром на болка со различна тежина, локализиран на дното на предниот ѕид на абдоминалната празнина;
 • кафеава исцедок, поретки крвни згрутчувања;
 • прогресивно намалување на читањата на тонометрите;
 • напади на несвест;
 • интензивно внатрешно крварење;
 • вртоглавица;
 • нарушување на срцевиот ритам кај неродено бебе.

Ако се појават такви симптоми, треба да побарате квалификувана помош што е можно поскоро, инаку веројатноста за смрт не е исклучена.

Дијагностика

Хематома на плацентата за време на бременоста се детектира само преку резултатите од инструменталните испитувања. Сепак, процесот на дијагностицирање мора нужно да биде интегриран пристап.

Пред сè, акушер-гинеколог треба самостојно да спроведе голем број манипулации, вклучувајќи:

 • запознавање со историјата на болеста - ова ќе укаже на провоцирачки фактор со патолошка основа;
 • собирање и анализа на животната историја - да се утврди фактот на влијанието на стресни ситуации или трауматска повреда на абдоменот;
 • палпација на предниот абдоминален ѕид;
 • Детален преглед на пациентот - ова е потребно за лекарот да изготви комплетна симптоматска слика за текот на болеста.

Лабораториската дијагноза вклучува:

 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • крвна биохемија;
 • коагулограм;
 • бактериско сеење на флора (празнење се собира кога хематом);
 • хормонски тестови.

Инструменталните постапки се ограничени на:

 • Ултразвук;
 • допплерометрија;
 • КТ и МРИ - според индикации (на пример, хематом во организациската фаза).
Доплерометрија за време на бременоста

Сквабузниот хематом и другите видови такви формации ги имаат следните дијагностички карактеристики:

 • зголемување на дебелината на еден од ѕидовите на матката;
 • промена на параметрите на јајцето;
 • појава на згрутчување на крвта помеѓу матката и хорион;
 • деформација на контурите на ова тело.

Третман

Хематома во матката за време на бременоста се елиминира само со конзервативни методи, кои се засноваат на внесот на лекови. Пациентите често се пропишани:

 • лекови кои содржат железо;
 • антиспазмодии;
 • антибиотици;
 • супстанции кои го подобруваат крвниот проток на плацента-матката;
 • дезагреганти;
 • витамински комплекси.

За време на бременоста, следниве лекови се дозволени:

 • Актовегин;
 • "Папаверин";
 • Wobenzym;
 • Curantil;
 • "Не-shpa";
 • "Дупхастон";
 • Викасол;
 • "Дицинон";
 • "Аскорутин";
 • "Утрожестан";
 • Tranexam.

Покрај тоа, третманот мора да вклучува:

 • строг одмор во кревет;
 • диета терапија со ограничување на потрошувачката на производи кои предизвикуваат формирање на гас.

Со изразено влошување на состојбата на пациентот во итна постапка, испораката се врши со царски рез.

Можни компликации

Туморот на ретроцелумот, како и другите видови неоплазма, може да предизвика развој на опасни компликации, вклучувајќи:

 • спонтан абортус;
 • масивно внатрешно крварење;
 • инхибиција на растот и развојот на фетусот;
 • предвремено отстранување на плацентата ;
 • Куверовата матка.

Таквите последици може да предизвикаат смрт на фетусот и бремената мајка.

Превенција и прогноза

За да се спречи сложеноста на бременоста, претставниците на послабата половина од човештвото треба да набљудуваат неколку едноставни правила. Така, превенцијата вклучува:

 • целосно отфрлање на зависности;
 • правилна и избалансирана исхрана;
 • до умерено активен животен стил;
 • избегнување на стресни ситуации и нервни пренапони;
 • спречување на повреди и абдоминални повреди;
 • навремена детекција и целосен третман на сите патологии што доведуваат до формирање на хематоми;
 • редовни посети на акушер-гинеколог.

Таквото образование во матката за време на бременоста често има поволна прогноза. Понекогаш се јавува спонтана ресорпција на формацијата, но колку долго хематомот излегува за време на бременоста зависи од неговиот вид. Хематомите со големина поголем од 2 сантиметри се најопасни - во вакви случаи, веројатноста за појава на компликации е висока.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Хематома за време на бременоста и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Јајчни апоплексии (појавување симптоми: 3 од 6)

Овариејална апоплексија е ненадејна руптура (т.е. нарушување на интегритетот) која се формира во ткивото на оварите. Јајчни апоплекси, чии симптоми се состојат од крварење, кое поминува во абдоминалната празнина, исто така е придружено со силен болен синдром.

...
Цар на јајници (појавување симптоми: 3 од 6)

Циркуларната јајница е бенигна неоплазма од типот на тумор. Однадвор, циста е торба формирана на површината на јајниците (или кеси, ако зборуваме за повеќе цисти), во која содржи течност или друга содржина. Цистата на јајниците, чиишто симптоми зависат од специфичната форма на болеста, всушност е бенигна неоплазма, но тоа не ја исклучува можноста за обратно сценарио за тоа, во кое се јавува прекин, придружено со болка и крварење.

...
Белодробна емболија (појавување симптоми: 3 од 6)

Белодробната емболија е блокада на пулмоналната артерија со згрутчување на крв или друго туѓо тело (честички на коскената срж, масни наслаги, паразити). Згрутчувањето на крвта може да се формира во венскиот систем, десно или лево атриум, вентрикула на срцето. Ако медицинска нега не е навремено обезбедена, тоа е фатално.

...
Хемоторакс (појавување симптоми: 3 од 6)

Хемотораксот е патолошка состојба која се карактеризира со акумулација на крв во плевралниот регион. Во нормална состојба, содржи само мала количина на сериска течност. Поради пополнување на плевралната шуплина со крв, белите дробови се компресирани, а трахеата, тимусната жлезда, аортниот лак се преместуваат во друга насока.

...
Труење со храна (појавување симптоми: 3 од 6)

Труење со храна е не-заразно нарушување кое се јавува по ингестија на храна која содржи токсични материи, штетни микроорганизми, вируси или паразити. Сите производи содржат мала количина на бактерии, а во мали количини тие не претставуваат закана за возрасни или деца. Но, ако тие се складирани погрешно, бројот на патогени почнува да се зголемува брзо. По влегувањето во телото, тие почнуваат да се размножуваат и се шират низ гастроинтестиналниот тракт, што предизвикува воспалителни процеси, иритација и интоксикација кај луѓето.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .