Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Маларија: Симптоми и третман

Ниска вода - главни симптоми:

Недостатокот на вода за време на бременоста е намалување на индексот на амнионска течност во споредба со нормалните индекси карактеристични за еден или друг период на бременост на детето. Клиничарите идентификуваат голем број на предиспонирачки фактори кои влијаат на развојот на слична состојба, почнувајќи од зависност од лоши навики и завршувајќи со комплициран тек на бременоста.

Болеста има карактеристични симптоми, кои жените не можат да ги игнорираат. Главната од нив треба да се припишат - чувство на силна болка при движење на фетусот и константна болка во долниот дел на стомакот.

Дијагнозата се базира на инструментални и лабораториски студии и темелно физичко испитување на пациентот. Целата опасност од болеста е тоа што може да биде потполно асимптоматска, а тоа е полн со недостаток на навремена дијагноза и терапија, како и развој на компликации.

Третманот на ниска вода за време на бременоста е често конзервативен, но во особено тешки случаи, прибегнуваат кон итна испорака.

Етиологија

Количината на амнионска течност се зголемува, во споредба со зголемувањето на терминот на раѓање. Амнионската течност врши неколку многу важни функции, вклучувајќи:

 • обезбедување на заштита на плацентата и папочната врвца;
 • регулирање на метаболизмот помеѓу фетусот и мајката;
 • заштита на фетусот од механички стимули.

Од ова произлегува дека последиците од таквата болест првенствено ќе се однесуваат на нероденото бебе.

Маларијата кај бремени жени може да се развие под влијание на таквите негативни предиспонирачки фактори:

 • аномалии на структурата или функционирањето на бубрезите во фетусот - во овие ситуации, индексот на ниска амнионска течност ќе се забележи од почетните фази на бременоста;
 • појавата на тешки заболувања на хронична природа кај бремена мајка - тука е неопходно да се припишат патологии на кардиоваскуларниот систем, дијабетес мелитус , болести на бубрезите и други органи на уринарниот систем;
 • инфективни лезии на женските репродуктивни органи - оваа категорија вклучува такви СПБ како хламидија и микоплазмоза , трихомонијаза и уреаплазмоза ;
 • присуство на жена од било која фаза на дебелина ;
 • несоодветен метаболизам;
 • тешка дехидрација на женката, што може да биде предизвикана од обилно повраќање и дијареа. Вреди да се напомене дека таквите манифестации се сметаат за еден од карактеристичните знаци на бременост;
 • зависноста од една бремена жена на лоши навики - не сите жени, научиле дека во блиска иднина ќе станат мајка, одбиваат да пијат алкохол или пушат цигари;
 • инфекции од бактериска или вирална природа, како што се инфлуенца или акутни респираторни вирусни инфекции , како и такви патологии како херпес , токсоплазмоза или рубеола во периодот на раѓање;
 • комплициран тек на бременоста - прееклампсија , прееклампсија и еклампсија ;
 • патологија на плацентата, особено инсуфициенција или други развојни абнормалности;
 • повеќекратна бременост;
 • оштетување на феталниот мочен меур, што доведува до истекување на амнионската течност;
 • вистинската одложена бременост - во овој случај, периодот на интраутеричен развој на фетусот го надминува периодот од четириесет и две недели;
 • разни аномалии на развојот на феталните мембрани - оптоварената наследност, лошата екологија или зрачењето на телото можат да влијаат на развојот на таквите нарушувања;
 • амнионска хидротера;
 • артериска хипертензија .

И покрај ваквата широка листа на предиспонирачки фактори, во некои случаи не е можно да се дознаат причините за ниска вода за време на бременоста.

Класификација

Во гинекологија, вообичаено е да се разликуваат неколку форми на оваа болест, од кои секоја се определува зависно од степенот на отстапување во однос на нормата на индексот на амнионска течност. Ова се одредува при спроведување на ултразвукот.

Така, патологијата е поделена на:

 • умерена ниска вода за време на бременоста - индексот варира од пет до два сантиметри. Оваа болест се смета за таква ако волуменот на вода се намали од 400 до 700 милилитри во споредба со нормата. На пример, до крајот на раѓањето нормална бројка треба да биде 1000-1500 милилитри;
 • тежок недостаток на бремени жени - оваа вредност е помала од два сантиметри. Количината на амнионска течност не надминува петстотини милилитри.

Симптоматологија

Природата на клиничката слика ќе се разликува во зависност од формата на патологијата.

На пример, умерената ниска вода за време на бременоста може да биде целосно асимптоматска, без да влијае на благосостојбата на бремената мајка. Во такви случаи, болеста може да се дијагностицира само со резултатите од ултразвучниот преглед. Во некои случаи, пациентите се жалат на непријатност или мала болка за време на движењето на фетусот.

Знаци на ниска вода во бременоста во подоцнежните периоди, кои укажуваат на сериозна патологија, се претставени:

 • расчекор помеѓу големината на абдоменот и периодот на феталниот развој;
 • тешка болка која се јавува при секое движење на детето во матката;
 • постојана болка во долниот дел на стомакот;
 • сувост во устата;
 • слабост и гадење кои не се поврзани со рана токсикоза;
 • прекумерна леснотија на палпација на делови од телото на фетусот;
 • други манифестации на влошување на здравјето.

Ако се случи еден или повеќе од горенаведените симптоми, треба да побарате медицинска помош што е можно поскоро. Ова се должи на фактот дека оваа патологија е до одреден степен опасна за жената, но во најголем дел негативно влијае на фетусот.

Дијагностика

И покрај фактот дека недостатокот на вода во доцните периоди или во раните фази на раѓање е одреден само со помош на ултразвук, воспоставувањето на точна дијагноза бара сеопфатен пристап.

Примарна дијагноза вклучува:

 • да го запознае лекарот со историјата на пациентот и историјата на пациентот - да го утврди најточниот предиспонирачки фактор;
 • проучување на информации во врска со текот на овој период на раѓање и претходна бременост, доколку ги има;
 • врши темелно физичко испитување - во овој случај се проценуваат абдоминалните волумени, како и преглед на карлицата - во текот на процесот, лекарот ја утврдува разликата помеѓу големината на матката;
 • Детално доведување во прашање на пациентот, присуство, прв пат на појава и степен на појава на симптоми на ниска вода.

Лабораториските дијагностички мерки вклучуваат:

 • студии за гинеколошки испитувања - за откривање на знаци на воспаление и присуство на патолошки бактерии;
 • ПЦР тестови - тие се неопходни за да се утврди ДНК на бактерии или вируси кои би можеле да предизвикаат СПБ;
 • серолошки тестови.

Инструменталната дијагностика вклучува имплементација на:

 • Ултразвук - оваа процедура ви овозможува прецизно да го одредите индексот на амнионска течност, а исто така ја појаснувате состојбата и зрелоста на фетусот;
 • Доплер студија - да ја следи состојбата на протокот на крв во системот на мајката-фетус;
 • Кардиотокографија е регистрација на срцето на детето во матката. Потребата е да се разјасни состојбата на фетусот и тонот на матката.
Фетална кардиотокографија

Третман

Во моментов, не постојат методи за вештачко враќање на нормалните вредности на амнионската течност. Сепак, лекарите ги користат следните методи за лекување на олигохидрамниони:

 • земање дрога;
 • елиминација на поврзаните патологии;
 • итна испорака.

Третманот со лекови е неопходен за да се елиминира плацентарната инсуфициенција и се состои од примена на:

 • вазодилататори кои го прошируваат луменот на крвните садови;
 • антиоксиданти за да се спречи развојот на оксидативните процеси;
 • антитромбоцитни агенси, за да се намали згрутчувањето на крвта;
 • витамински комплекси;
 • имуномодулатори.

Третманот на сродните болести ќе биде индивидуален по природа:

 • во случај на амнионска хидротерапија, строгиот одмор во креветот, витамините и лековите се покажа за намалување на тонот на матката;
 • за вирусни инфекции се користат антиинфламаторни лекови. Ова е неопходно за да се зачува бременоста и да се спречи интраутерина инфекција на фетусот;
 • потребни се антибиотици за СПБ;
 • со пост-матернална бременост, го прободува амниотичниот мочен меур. Постапката се нарекува амниотомија.

Во случаи на откривање за време на дијагнозата на влошување на фетусот, на пациентот му се дава непосредна испорака без оглед на времето на бременоста. Породувањето во мала вода се врши со царски рез.

Компликации

Маларијата е патологија која е опасна и за бремената мајка и за фетусот. Последиците за жената се:

 • спонтан абортус;
 • тешка болка, се чувствува дури и со најмало движење на детето во матката;
 • комплицирано породување;
 • предвремено породување;
 • профузно крварење во раниот постпартален период.

Што е опасно за феталните олигохидрамниони:

 • фетална смрт;
 • смрт во времето на раѓање;
 • интраутерина инфекција;
 • прекршување на стапката на интраутериниот развој;
 • широк спектар на повреди - деформација на черепот или 'рбетот, како и фузија на кожата на дете со фетални мембрани. Отстранувањето може да бара ампутација на екстремитетот или операцијата, што ќе доведе до деформирање на деформации на телото;
 • смрт во првите неколку дена по раѓањето.

Превенција

Не постојат конкретни профилактички мерки за ниска вода, но за да се намали веројатноста за развој на слична патологија, жените треба да:

 • да води здрав и умерено активен животен стил;
 • јаде право и избалансиран;
 • избегнувајте емоционални и физички нагони;
 • минимизира дехидрација на телото, како да го направите тоа советувајте го лекарот што посетува;
 • навремено регистрирање со женски консултации;
 • редовно го посетуваат акушер-гинеколог.

Раното откривање на олигохидрамниос ќе помогне да се зачува бременоста и целосно да се спроведе бебето без никакви последици за него или за мајката. Развојот на компликации често има неповолна прогноза за бебето.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Malovodie и карактеристични симптоми на оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Јародна апоплексија (појавување на симптоми: 4 од 8)

Овариејална апоплексија е ненадејна руптура (т.е. нарушување на интегритетот) која се формира во ткивото на оварите. Јајчни апоплекси, чии симптоми се состојат од крварење, кое поминува во абдоминалната празнина, исто така е придружено со силен болен синдром.

...
Pelvioperitonitis (појавување симптоми: 4 од 8)

Воспалението на пелвичниот перитонеум во женското тело се нарекува пелвиоперитонит. Оваа болест е предизвикана од патогени, како што се стафилококи, Escherichia coli, гонококи, кламидија и разни вируси. Во ретки случаи, комплексна провокација на болеста е својствена, што го комплицира не само текот на болеста, туку и борба против неа.

...
Балантидијаза (појавување симптоми: 4 од 8)

Балантидијаза или инфусоријална дизентерија е паразитарна гастроентеролошка болест, чија клиника се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и со чирови на дебелото црево. Оваа болест е предизвикана од микроби, како што е балантидија или цилијарна инфузорија.

...
Хиперстимулација на јајниците (појавување на симптоми: 4 од 8)

Хиперстимулацијата на јајниците (синдром на оваријална хиперстимулација) е гинеколошко пореметување, чија појава е предизвикана од прекумерна употреба на хормонални лекови со цел да се стимулира овулацијата за да се зачне детето.

...
Амебијаза (појавување симптоми: 3 од 8)

Амебијазата е инфективна инфекција со протозоа која се карактеризира со појава на улцеративни лезии во дебелото црево. Амебијазата, чија симптоми се состојат, особено, во формирањето на апсцеси во различни органи, е склона кон продолжена и хронична форма на курсот. Имајте на ум дека болеста е ендемична, односно, таа се карактеризира со концентрација во одредена област, ширењето се случува во области кои се карактеризираат со жешка клима.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .