Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Симфиститис: Симптоми и третман

Симфиза - главните симптоми:

 • Ширење на болка до други области
 • Болка во срамната област
 • Ниво на тешкотии качување по скали
 • Измена на гајта
 • Неспособност да се подигнат прави нозе
 • Притиснете на пуби кога одите
 • Едем во срамната област
 • Спазми кога се обидува да ја смени позицијата на телото

Симфизитис е воспалителен процес на пубичната симфиза што се јавува при носење на бебе или во постпарталниот период. Во нормална состојба, поврзувањето на срамните коски и карлицата е фиксна структура, но под влијание на некои фактори може да омекне. Многу често, таквите промени се случуваат во вториот и третиот триместар. Ова се должи на брзиот раст на бебето и зголемувањето на количината на амнионска течност. Но, честопати изразен симфизитис по породувањето. Ова се случува против позадината на интензивното унапредување на бебето преку рачниот канал, поради што зглобот е повреден.

Денес, медицината не е целосно свесна за причините за формирање на такво нарушување. Експертите го објаснуваат овој недостаток на калциум во телото и хормоналните нерамнотежи. Главните симптоми на болеста се изразуваат болка во пубичниот регион и долниот дел на стомакот, особено во текот на ноќта или кога се обидуваат да ги прошират нозете настрана, во хоризонтална положба. Покрај тоа, постојат промени во одењето.

Дијагнозата на патологијата се базира на анализа на медицинската историја на пациентот, специјалистичко испитување, инструментални испитувања, особено ултразвучен скенирање и рентген на карличната и пубичната артикулација. Во повеќето случаи, ваквата болест може да се третира без хирургија, имено, збогатување на храната со калциум или земање во таблети, антиинфламаторни лекови, изведување на сет од специјални вежби и носење потпорен завој. Но, ако постојат отежнувачки фактори, активноста на клан се врши со царски рез.

Етиологија

Во моментов, предусловите за формирање на ова нарушување не се целосно разбрани, но се познати две главни хипотези кои ја објаснуваат патолошката несовпаѓање на срамните коски и појавата на воспаление:

 • дефицит на калциум. Претставниците на послаб пол, носејќи дете, неопходно е да се користи оваа компонента во износ од сто грама дневно;
 • премногу хормон релаксин, кој се произведува од јајниците и плацентата. Тој е одговорен за процесот на релаксирање на лигаментите на срамните коски.

Други предиспонирачки фактори за појава на симфизитис се:

 • генетски нарушувања на нормалното функционирање на мускулно-скелетниот систем. Таквите болести можат да предизвикаат мобилност на зглобовите, прекумерни кршливи коски и истегнување на кожата;
 • повторени карлични повреди пред бременоста;
 • неколку родови во историјата на животот на пациентот;
 • седентарен начин на живот;
 • има слично нарушување во минатото бременост;
 • висока тежина на овошје - повеќе од четири килограми.

Видови

Постои класификација на симфизитисот како што се разградуваат пубичните коски. Така, постојат неколку степени на болеста:

 • почетната разлика не е повеќе од еден сантиметар;
 • среден - до два сантиметри;
 • тежок - повеќе од два сантиметри.

Покрај тоа, болеста е:

 • поврзани со носење на дете - формирано за време на бременоста, почнувајќи од првиот триместар или во постпарталниот период;
 • неповрзани со бременоста - во ретки случаи, таквото пореметување се јавува како последица на повреда на карлицата или за време на професионалното вежбање, особено тоа се јавува кај тркачи.

Симптоми

Симптоми на симфизитис

Симфизитис може да се појави во секое време за време на бременоста, но често се дијагностицира во текот на вториот и третиот триместар, кога фетусот почнува активно да расте. Симптоми на болеста се:

 • оток на погодената област;
 • појава на болка и специфичен клик при одење или притискање на јадрото, како и ако сте во вертикална состојба долго време;
 • ширење на болка во карлицата, препоните, опашката и колковите;
 • остри грчеви кога се обидува да ја смени позицијата на телото;
 • неможноста да се подигнат високи долги екстремитети, лежејќи на грб;
 • промена на одење - додека се движи во мали чекори;
 • тежок процес на подигнување на скалите.

Како симфизитис напредува за време на бременоста, знаците се поизразени - болката не се појавува само при одење. Да се ​​намали болката ќе им помогне на комплексни специјални вежби и носење завој. Бидејќи болеста е придружена со интензивна болка, треба да се исклучат сексуални односи со симфизитис.

Компликации

Во случај на обиди за самодијагностика и третман на симфизитисот, како и во случај на ненавремено побарување помош од лекарите, може да се развие сериозна компликација. Единствената последица на болеста е целосно прекинување на пубичната артикулација. Ова може да доведе до неспособност да стојат на сопствени нозе, да ги подигнат и да се придвижат соодветно. Во такви случаи, носењето завеса нема да го реши проблемот. Жените се препишуваат царски рез.

Дијагностика

Процесот на дијагностицирање се врши со разјаснување на поплаките, интензитетот и симптомите за прв пат, како и можните предиспонирачки фактори кои можат да предизвикаат формирање на таква болест.

Инструментално испитување на симфизитис се состои од:

 • Ултразвук на локализација на патолошкиот процес - неопходно е да се одреди фазата на болеста;
 • Х-зраци - оваа постапка не може да се спроведе за жени кои носат дете, така што спроведувањето се одвива надвор од периодот на носење на бебето. Х-зраци се испитувања кои се доделуваат за да го проучат растојанието помеѓу коските на јазолската артикулација, потврдувајќи го нивното поместување. Исто така е неопходен начин да се контролира процесот на опоравување и ефективноста на третманот.

Во некои случаи, можеби ќе ви бидат потребни дополнителни совети од специјалисти, како што е физиотерапевт и ортопед хирург. По сите студии, се одредуваат индивидуалните тактики на лекување на болеста - царски рез, третман со лекови со носење завеса и изведување на вежби.

Третман

Во зависност од текот на симфизитисот, како и врз основа на анкетите, се одредува индивидуалната тактика на лекување на ова нарушување. Основата на терапијата е намалување на болниот синдром. Лековита терапија вклучува:

 • земајќи витамински комплекс и калциум;
 • назначувањето на нестероидни антиинфламаторни лекови - тие мора да се преземат за да се олесни воспалението и да се елиминира болката;
 • постојано носење на завој;
 • група специјални гимнастички вежби наменети за бремени жени;
 • физиотерапија, која се состои од влијанието на погодената област на нискофреквентното магнетно поле.
Симфизни завои

Лекот и физиотерапевтскиот третман на симфизитисот се користат во почетната фаза на болеста. Во такви случаи, женски претставник може самостојно, на природен начин, да роди бебе.

Во тешки случаи на болеста, како и со следните индикации, се прикажува царски рез. Овие фактори вклучуваат:

 • расчекор на јавната артикулација за повеќе од еден сантиметар;
 • неподнослива болка во јадрото на телото за време на природна работна активност;
 • анатомска структура - тесна карлица е показател за извршување на царски рез не само во ова нарушување;
 • големо овошје - повеќе од четири килограми.

Комплексот на гимнастички вежби и завои е основа на терапевтскиот процес, кој исто така се користи за отстранување на симфизитисот по породувањето. Завојот има форма на завој, направен од густ материјал. Нејзината цел е да ги задржи карличните коски во нормална и удобна позиција за жена. Носењето е неопходно само во лежечка положба, прицврстување што е можно потиснато. Не е неопходно долго време да се носат, но само во тие случаи ако се планира долга прошетка или ќе биде неопходно долго време да стои. Ноќе е неопходно да се отстрани за да се избегне стегање на внатрешните органи.

Превенција

Специфични превентивни мерки од симфизитис не постојат, бидејќи причините за неговото формирање не се појасни. Со следење на едноставни упатства, можете да го намалите ризикот од појава на болести:

 • јаде право. Да се ​​исклучи од исхраната масни, зачинети и солени јадења, како и слатки производи од брашно. Неопходно е да се збогати храната со витамини, хранливи минерали и калциум;
 • да се регистрирате со акушер-гинеколог навреме и да подлежат на редовни прегледи;
 • носат завој, не за долго, само со долги прошетки. Ноќе мора да се отстрани;
 • изведува вежби гимнастика;
 • поминат неколку часа на ден пешачење во свеж воздух;
 • изборот на рационален метод на трудова активност - да се оценат индикациите и контраиндикациите за природно породување и спроведување на царски рез.

Прогнозата на симфизитисот директно зависи од степенот на дивергенција на симфизата и интензитетот на изразување на знаците. И покрај фактот дека таквото пореметување нема негативно влијание врз животот на жената и детето, неопходно е да се започне ефикасен третман што е можно поскоро. По породувањето, постои намалување на болката, реставрација на хормоналната рамнотежа, а исто така и отекување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Симфизитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гинеколог , ортопед и трауматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Плекситис (појавување симптоми: 2 од 8)

Плелектисот е воспалителен процес на големи нервни плексуси, особено на цервикалниот, брахијалниот, лумбосакралниот. Оваа болест ги погодува луѓето од апсолутно било која возрасна група, поради што често се дијагностицира кај бебињата во првите месеци од животот. Ако не побарате помош од специјалист или неправилен третман, болеста може да предизвика губење на ефикасноста и попреченоста. Во меѓународната класификација на болести (МКБ 10) ова нарушување има свој код, во зависност од природата на развојот - Г 54, Г 55, М 50 и М 51.

...
Coccygodynia (појавување симптоми: 2 од 8)

Coccygodynia е патолошка состојба во која се забележани пароксизмални или перзистентни болни сензации со различен степен на интензитет во кококсите, ректумот и анусот, под услов да не се оштетени од органска природа.

...
Состојба на преинфакција (појавување на симптоми: 1 од 8)

Миокардниот инфаркт, како што веројатно знаете, е вонредна состојба во неговата специфичност која бара брза медицинска интервенција. Поради оваа причина, важно е да се препознае оваа состојба навремено, врз основа на тоа, земајќи ги предвид неговите главни симптоми. Државата на преинфаркт, чии симптоми се важни за препознавање на време, е оправдана за изолирање во посебна клиничка состојба, бидејќи поради навремените мерки што се преземаат, може да се спречи главната закана, која е миокарден инфаркт.

...
Пулпитис (појавување симптоми: 1 од 8)

Пулпитатот е воспаление кое се јавува во невроваскуларниот пакет на заб, кој често се дефинира само како нерв. Пулпитисот, чии симптоми се силни болки (наизменично или континуирано), е инхерентно последица на кариесот што претходно го започнал пациентот. По него, заболениот заб е уништен толку силно што инфекцијата слободно паѓа во самиот корен на забот, влијаејќи на нервот.

...
Lumbago (појавување симптоми: 1 од 8)

Лумбаго е акутна болка, која инаку може да ја дефинира пациентот како "болка во грбот", оваа болка се јавува во долниот дел на грбот (т.е. во долниот дел на грбот). Лумбаго, чиишто симптоми се манифестираат главно како резултат на пренапони кои се случуваат во одредената област кога се крева или остро се навалува, го прави невозможно лицето да се одвои во одредено време.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .