Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Полихидрамниос: Симптоми и третман

Полимер - главни симптоми:

Полихидратацијата кај бремени жени е патолошка состојба која се карактеризира со прекумерна акумулација на амнионската течност во шуплината на гениталниот орган, која во медицината се нарекува и амниотица. Количината на таквата течност во матката за време на текот на целиот период на раѓање се зголемува (во зависност од периодот). И ова е нормална состојба. Амниотичната течност врши многу различни и важни функции - го заштитува фетусот од трауматизација, инфекција, а исто така активно учествува во неговата исхрана. Детето го проголта, по што се излачува во форма на урина. Ако количината на вода се зголемува, тоа значи дека овој природен процес беше нарушен поради некоја причина, затоа е неопходно да се дијагностицира, да се идентификува патологијата што ги предизвика полихидроамниосот и да ја елиминира.

Умерени полихидроамниози за време на бременоста или било кои други форми на него може да се идентификуваат со помош на методите на инструментална и лабораториска дијагностика. Од големо значење е ултразвук, кој им овозможува на лекарите да го одредат индексот на амнионска течност. Ова дополнително ќе помогне да се утврди видот на патологијата и да се овозможи лекарите да создадат ефикасен метод на лекување. За лекување на оваа состојба се препорачува во стационарни услови и под строг надзор на лекарот што посетува.

Причини

Во моментов, квалификувани професионалци сè уште не можат точно да ги идентификуваат вистинските причини, поради што жените манифестираат полихидроамнион во текот на бременоста. Но, истражувањата во оваа област продолжуваат. Кај околу 30% од сите случаи на дијагностицирање на полихидроамнион, причината никогаш не била утврдена. Но, клиничарите идентификуваа ризична група. Тука спаѓаат претставници на фер-полот, за кои се идентификувани патолошки состојби:

 • срцеви заболувања ;
 • дијабетес мелитус (честа причина за формирање на полихидроамнион кај бремена жена);
 • резус конфликт Причината за оваа патолошка состојба е несовпаѓањето помеѓу Rh факторите на родителите - мајката има негативен Rh, а таткото има позитивен ефект;
 • прогресија на акутна и хронична бубрежна болест;
 • болести на срцето и крвните садови;
 • бременост со неколку овошје одеднаш;
 • Ризикот од полихидрамнион се зголемува ако жената е инфицирана со вирусот на рубела , херпес вирус , цитомегаловирус или предизвикувач на токсоплазмоза за време на бременоста.

Абнормалностите во развојот на фетусот исто така може да предизвикаат симптоми на благи полихидроамниози или други форми во фер сексот. Медицинските статистики се такви што во мајките чии деца имале дефекти на срцето и нервниот систем, како и разни генетски абнормалности, почесто се забележува висока вода.

Резервоар во последниот триместар од бременоста често напредува поради фактот дека доволно фетусот апсорбира премногу амнионска течност и телото едноставно нема време да го произведе. Важно е да се дијагностицира таквата патолошка состојба што е можно порано и да се третира со цел да се зголемат шансите бремената жена за безбедна испорака и целосна бременост. Поради оваа причина, состојбата на жената треба внимателно да се следи, и на првите симптоми во раните фази, веднаш побарајте квалификувана помош.

Видови

Во медицината постојат три форми на полихидроамниози при раѓање:

 • акутни полихидроамниони . Симптомите на оваа состојба обично се појавуваат многу јасно, што овозможува да се дијагностицира и лечи веднаш. А бремена жена драматично го зголемува количеството на амнионска течност, што е опасно не само за здравјето на фетусот во нејзината утроба, туку и за неа. Прогресијата на оваа форма на полихидромици е брза - понекогаш нивото на амнионска течност се зголемува за неколку часа. Општата здравствена состојба драстично се влошува и поради големата акумулација на вода, ризикот од руптура на матката е висок;
 • хроничен . Патолошката состојба напредува постепено. Најчесто откриени од страна на специјалисти во доцна бременост, бидејќи симптомите речиси не се појавуваат. Оваа состојба е исто така опасна за нејзините последици;
 • умерени полихидроамниози . Оваа форма на патологија се дијагностицира во отсуство на симптоми и поплаки од пациентот. Вообичаено умерената висока вода се утврдува со ултразвук. Во исто време, количината на амнионска течност се зголемува постепено и отстапувањето од нормата е незначително. Со умерена количина на вода, шансата дека една жена може сама да роди и да спроведе полноправно дете е доста висока.
Бременост за време на бременоста

Симптоматски комплекс

Симптомите на оваа состојба обично се доста изразени. Исклучок се умерени полихидроамниози, во кои знаците може да бидат целосно отсутни, бидејќи отстапувањето од нормата е мало. Но, тоа не значи дека не е неопходно да се третира оваа состојба.

За акутните и хроничните форми на патологија се карактеристични следниве главни карактеристики:

 • недостаток на здив;
 • чувство на тежина во стомакот. Изгледот на непријатност е можен;
 • оток;
 • зголемување на пулсот Обично забележани одеднаш;
 • стомакот расте во големина;
 • матката е зголемена;
 • сериозна слабост;
 • големи и груби стрии се јавуваат на телото на една бремена жена;
 • исто така, забележа шок во стомакот. Клиничарите ја нарекуваат оваа состојба флуктуација.

Дијагностика

Гинеколог / акушер се занимава со дијагностицирање на умерени полихидронови или други форми на патологија. Прво, спроведувањето на дијагностичките мерки е насочено кон откривање на причината за оваа состојба, но, како што е споменато погоре, не е секогаш можно да се идентификува. Применуваат методи на лабораториска и инструментална дијагностика. Еден од најинформативните методи е ултразвучната дијагностика. Само откако ќе се добијат резултатите од испитувањето и дијагнозата, лекарот ќе може да изготви најефикасен план за лекување.

Третман

Патолошки третман може да се врши и во стационарни услови и дома. Сето тоа зависи од тежината на нејзиниот тек. Но, во секој случај, лекарот мора да ја следи ефикасноста на терапијата. Третманот на полихидроамниосот се изведува со користење на следните групи на лекови:

 • антибиотици. Тие треба да ги третираат полихидроамниозите во случај да е предизвикан од инфективни агенси;
 • диуретичните лекови неопходно се вклучени во планот за лекување, бидејќи тие не само што го елиминираат едемот, туку и го намалуваат количеството на амнионска течност;
 • имуномодулатори;
 • витамински комплекси;
 • лекови кои овозможуваат нормализирање на утероплацентарниот крвен проток, метаболичките процеси и микроциркулацијата.

Последици

Многу бремени жени се заинтересирани за прашањето - што е опасно во високата вода? Оваа состојба може да предизвика многу негативни ефекти, па затоа е важно да се дијагностицира навреме и да се спроведе целосен третман.

Можни последици се:

 • гестоза;
 • крварење;
 • фетална смрт;
 • спонтан абортус;
 • испорака пред датумот на достасување;
 • фетусот е абнормален во репродуктивниот орган;
 • за време на породувањето, папочната врвца или екстремитетите може да паднат.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате многу вода и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гинеколог , акушер .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нефротичен синдром (појавување симптоми: 4 од 11)

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...
Хиперстимулација на јајниците (појавување на симптоми: 4 од 11)

Хиперстимулацијата на јајниците (синдром на оваријална хиперстимулација) е гинеколошко пореметување, чија појава е предизвикана од прекумерна употреба на хормонални лекови со цел да се стимулира овулацијата за да се зачне детето.

...
Тахикардија (појавување симптоми: 3 од 11)

Како таков термин како тахикардија, вообичаено е да се согледа брзото чукање на срцето за секоја специфичност на неговото потекло. Просекот за ова изнесува повеќе од 100 отчукувања во минута. Тахикардијата, чии симптоми, иако се состојат од брзо отчукување на срцето, се карактеризираат, сепак, со точноста на ритамот на отчукување на срцето, односно, траењето на интервалите помеѓу срцевите отчукувања е исто така константно. Истата состојба, која се карактеризира со неочекувана појава на тахикардија и нејзиниот ненадеен крај, се дефинира како пароксизмална тахикардија.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 3 од 11)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Цревни атони (појавување симптоми: 3 од 11)

Цревната атонија е дефинирана како состојба која е придружена со жалби од пациентот за присуство на повреди кои се релевантни при обидот да се испразни цревата. Цревата атонија, симптоми кои особено се манифестираат во постојан пораст на интервалите меѓу делата на дефекацијата или во тешка тешкотија во столицата, исто така се карактеризира со запек. Запек, пак, укажува на целиот комплекс на патолошки состојби или присуство на одредени негативни фактори кои влијаат врз телото.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
акушер го зема
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .