Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фетално перење: симптоми и третман

Перење на фетусот - главните симптоми:

Феталното перење е популарно име за феноменот на менструалниот проток за време на бременоста. За разлика од крварењето, кое може да се случи во текот на кој било период на бременост, миењето на фетусот е ретко и краткотрајно, поради што не претставува закана за мајката и за бебето во нејзината утроба. Во исто време, таквиот феномен не може да се нарече норма, бидејќи може да биде знак за сериозни патологии кај една бремена жена, па затоа, кога ќе се излечи, треба да се консултира со доктор.

Причини

Обично миењето на фетусот се јавува во раната бременост. Се чини дека поради овој феномен, жената веќе долго време не знае за тоа што чека на бебето, бидејќи нејзината менструација оди како и обично.

Во раните фази на бременоста, овој феномен се јавува според видот на менструалното крварење. Но, ако испуштањето е ретка и тешка, тоа може да биде знак на плацентарна абрупција и претставува закана за мајката и за бебето. Во подоцнежните фази на бременоста, феноменот е исклучително редок. И ако тоа се случи, може да се зборува за проблеми (обично за плацентарна абрупција). Затоа, во овој случај, жената се наоѓа во болница под медицински надзор и се обидува да го запре процесот на одвојување - понекогаш тоа може да се направи, а понекогаш и не.

Најчесто, миењето на фетусот е резултат на прекумерна пролиферација на крвните садови околу ембрионот вграден во матката. Овие садови се потенки и поцврсти од садовите на главниот циркулаторски систем, па затоа често се повредени, што е последица на мали крвавења на матката. Оваа состојба не претставува закана за фетусот.

Друга причина за феноменот на миење на фетусот е отстранувањето на плацентата или јајцето опишано погоре. Ова се случува од разни причини и е исклучително опасна состојба за мајката и детето, па ако се појави такво крварење, наречено имплантација, веднаш треба да побарате медицинска помош. Обично во раните фази на одделот може да се запре, кога се јавува во доцна бременост, прогнозата е понеповолна.

Месечно за време на бременоста

Феталното перење е феномен кој, иако во повеќето случаи не претставува закана, може да предизвика жена случајно да му наштети на себеси или на своето дете. Ова особено може да се случи во случајот кога поради присуството на испуштање на крв, жената мисли дека редовно оди по период и затоа не претпоставува за почетокот на бременоста.

Како резултат на перење на фетусот, жената може да води нормален живот - пушење, пиење алкохол. Таа не може да биде премногу активно заштитена од вирусни и бактериски агенси, што може да предизвика таква болест, што ќе му наштети на детето во нејзината утроба. И, се разбира, не знаејќи за нејзината бременост, жената нема да може да абортира навреме ако оваа бременост е несакана во дадено време.

Затоа е толку важно за фер секс да биде внимателен на нивното здравје, да употребува контрацептивни средства и периодично да зема тест за бременост, кога постои можност контрацепција да не работи или кога имало непланирани и незаштитени сексуални односи.

Постои таква единствена причина за перење на фетусот, како двоен рог матката. Со оваа аномалија на структурата на женскиот орган во еден дел од матката, фетусот расте, а во другиот постои отфрлање на ендометриумот со развојот на менструацијата.

Симптоматологија

Симптомите на миење на фетусот се едноставни, тоа е:

  • празнење, со различна природа (од размаски до тешки крварења);
  • болка во долниот дел на стомакот што зрачи за намалување на грбот.

Во овој случај, симптомите се појавуваат само во позадина на позитивен тест за бременост или потврден факт на бременост на ултразвук.

Времетраењето на феноменот на перење на фетусот може да биде различно - од неколку дена до неколку месеци. Колку побрзо крварењето запира, толку е помал ризикот за фетусот и мајката. Ако овие симптоми се надополнети со лошото здравје на бремената жена, треска, слабост и слабост, веројатно е дека таа не се соочила со перење на фетусот, но со потешка интраутерина патологија, предизвикувајќи ја спонтан абортус. Но, дури и во таква ситуација, навременото упатување на лекар може да ја исправи ситуацијата и да спречи спонтан абортус.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате миење на фетусот и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ендометријален карцином (појавување на симптоми: 4 од 5)

Ендометријалниот канцер, или преканцерот на матката, зазема едно од првите места во однос на преваленцата кај туморите на ракот. Гинеколозите забележуваат дека оваа состојба се јавува кај жени на возраст над педесет години, што значи дека главната причина за болеста може да се смета за таков процес во телото како менопауза.

...
Ендометриоза (појавување симптоми: 3 од 5)

Ендометриозата е гинеколошко не-неопластично заболување, проследено со пролиферација на внатрешната постава на матката (ендометриум) надвор од границите на неговата празнина. Едноставно кажано, ткивата што се наоѓа во матката кај здрави жени со ендометриоза растат во други органи. Ендометриозата, симптомите на кои се соочуваат жените, се развива за неодредени причини, иако постојат некои основи за изолирање на имунолошкиот, хормоналниот, наследниот и некои други фактори.

...
Утерни фиброиди (појавување симптоми: 3 од 5)

Утерусните фиброиди се бенигна неоплазма која се јавува кај жени од раѓање (најчесто од 30 до 45 години). Во исто време, мускулните влакна на матката се зголемуваат по случаен избор, и се формира јазол кој е плетенка со густо модифицирани крвни садови. Особеноста на туморот е тоа што таа е хормон-зависна - нејзиниот развој и раст зависи од нивото на полови хормони во женското тело.

...
Пролапс на матката (појавување симптоми: 3 од 5)

Пролапсот на матката е нејзината неприродна положба кога органот е под нејзината анатомска и физиолошка граница. Ова се должи на слабоста на карличните мускули по бременоста, како и на матката лигаментите. Повеќето клинички случаи се придружени со поместување или многу ниско ниво на орган, кога тоа е што е можно поблиску до дното на вагината. Меѓу компликациите е главниот ризик од пролапс на матката од вагиналниот отвор.

...
Замрзната бременост (појавување симптоми: 3 од 5)

Бременоста е патолошки процес кој неизбежно води кон смрт на фетусот и може да се појави на секој израз на детето кое го носи. Во главната група за ризик, жените на возраст од 35-40 години. Исто така, треба да се забележи дека според официјалните статистички податоци, секоја втора бременост во раниот период може да биде замрзната. Ризикот од развивање на таква патологија по потврдување на бременоста со тест или анализа е 15-20% од вкупниот број на отстапувања. Исто така изложени на ризик се и жените кои претходно претрпеле таква патологија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .