Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Леукоцитоза за време на бременоста: симптоми и третман

Леукоцитоза за време на бременоста - главните симптоми:

Леукоцитоза за време на бременоста е состојба на телото во кое концентрацијата на бели крвни клетки (леукоцити) се зголемува во крвотокот. Секоја бремена жена редовно зема тест за крв, што покажува не само нивото на хемоглобин, туку и бројот на леукоцити - важно е леукоцитите во крвта да не се зголемат или намалат, бидејќи ова е доказ за патологија.

Нормално, нивото на белите крвни клетки може да варира од 4 до 8.8x109 / l, но кај бремени жени се смета дека е нормално да ги зголемат леукоцитите во крвта до 11x109 / l. Незначително зголемување на бројот на белите крвни клетки за време на бременоста укажува на активирање на имунолошкиот систем, зголемување на стапката на седиментација на еритроцитите и мало задебелување на крвта.

Во случаи кога леукоцитите значително се зголемуваат во крвта, се развива леукоцитоза , што укажува на присуство на воспалителни процеси или други патологии кај бремени жени кои бараат итен третман.

Причини за леукоцитоза

Леукоцитозата може да се развие кај бремени жени од различни причини. Најчестите причини за таквата повреда се:

  • САРС , акутни респираторни инфекции и други воспалителни заболувања кои може да ги добие жената за време на бременоста;
  • тешки патологии, како што се вирусната пневмонија или пилешкото млеко , опасно не за самата жена, туку за детето во нејзината утроба;
  • алергиска реакција на одредени лекови пропишани од лекар;
  • повреда, изгореници и други трауматски повреди (гребнатини со навлажнување, абсцеси, фрактури и други).

Исто така, причините поради кои една жена развила леукоцитоза може да биде поврзана со тешки процеси во нејзиното тело, на пример, со колапс на малигни тумори или внатрешно крварење. Во некои случаи, бремени жени развиваат леукоцитоза на позадината на зголемениот психо-емоционален стрес. Затоа, лекарите ги препорачуваат жените во позиција да го избегнат стресот, како и физичкиот и менталниот замор.

Класификација на леукоцитоза

Понекогаш леукоцитозата е физиолошка, а не патолошка, односно се јавува како реакција на дејството на одредени фактори на животната средина. На пример, леукоцитите во крвта на бремените жени може да се зголемат ако земаат премногу жешка или премногу студена бања. Исто така, бројот на леукоцити во крвта може да се зголеми поради грешки во исхраната на една бремена жена, која бара лекарот да ја исправи својата исхрана. Вршењето тешка физичка работа исто така може да предизвика леукоцитоза, но важно е да се запамети дека таквата леукоцитоза е прикажана со тестови само ако се изведуваат во блиска иднина откако надворешниот фактор влијае на жената. Ако леукоцитозата се одредува во крвта на една бремена жена по долго време по таквата експозиција, веќе зборуваме за патолошка состојба.

Најсериозни причини кои можат да предизвикаат зголемување на нивото на леукоцити во крвта на бремените жени се:

Овие услови се опасни не само за детето, туку и за животот на мајката, затоа, ако дијагностиката не се изврши веднаш и третманот не е пропишан, детето може да умре во матката на бремена жена.

Треба да се каже неколку зборови за причините за падот на леукоцитите во крвта на бремените жени. Тие вклучуваат:

Овие болести се опасни сами по себе, но и нивната опасност лежи во фактот што тие можат да предизвикаат развој на деформитети кај фетусот, како и да предизвикаат предвремено раѓање. Затоа, овие вируси и инфекции на бремени жени редовно се испитуваат - многу од нив се вклучени во комплексот за инфекција со TORCH. Исто така, ниско ниво на леукоцити во крвта може да се забележи кога жената е изложена на зрачење, кога некои штетни хемикалии се изложени на нејзиното тело, и кога таа е исцрпена.

Дијагноза и третман

За да го одредите бројот на леукоцити во крвта на бремени жени, можете да го користите нормалниот крвен тест. Третманот започнува со утврдување на причината за развој на леукоцитоза. За да го направите ова, понекогаш треба да спроведете целосен преглед на жените. Кога се утврдува дијагнозата, гинекологот што ја води бременоста на жената донесува одлука во врска со понатамошното лекување.

Подготовките што се користат мора да бидат безопасни и за мајката и за детето. Но, за жал, не во сите случаи е можно да се елиминира леукоцитозата и патологијата што ја предизвика, без да му наштети на здравјето на бремената жена и бебето во нејзината утроба. Затоа, понекогаш, во тешки патолошки состојби, лекарот може да одлучи да ја прекине бременоста и да го спаси животот на самата жена.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате леукоцитоза за време на бременоста и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: хематолог , гинеколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Леукоцитоза (појавување симптоми: 9 од 16)

Леукоцитоза е промена во апсолутното ниво на леукоцити во крвотокот на една личност. Оваа состојба се карактеризира со поместување лево од леукоцитната формула. Според ICD-10, леукоцитозата не е болест, туку е чудна реакција на телото како целина на негативното влијание на одредени фактори (може да се појави во текот на болеста, со внес на храна, за време на бременост, кај жени по породување и сл.). Брзиот раст на леукоцитите во крвта или урината е еден од значајните дијагностички знаци.

...
Хроничен синдром на замор (појавување симптоми: 8 од 16)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Легионерска болест (појавување симптоми: 8 од 16)

Легионерската болест или легионелозата е бактериска инфекција која најчесто се манифестира како тешка форма на пневмонија. Типичен израз на болеста е интоксикација и нарушено функционирање на централниот нервен систем и бубрезите. Понекогаш, за време на болеста, се јавуваат респираторни и уринарни системи.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 7 од 16)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Хепатитис Б (симптоми на појавување: 7 од 16)

Вирусен хепатитис Б е вирусна болест на воспалителна природа, која главно влијае на ткивото на црниот дроб. Откако лицето се опоравува од оваа болест, тој развива траен имунитет за живот. Но, можно е транзицијата на акутната форма на хепатитис Б да хронична прогресивна. Превозот на вирусот е исто така можен.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хематолог зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .