Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дисбактериоза во бременоста: симптоми и третман

Дисбактериоза во бременоста - главните симптоми:

Дисбактериозата за време на бременоста е доста непријатна појава со која жените често се соочуваат при носењето на детето. Претежно, жените развиваат вагинална дисбиоза кога односот на лактобацили и опортунистички микроорганизми се нарушува поради намалувањето на целокупниот имунитет. Но, и цревната дисбактериоза за време на бременоста е исто така честа, што исто така се јавува поради смртта на нормалната микрофлора и зголемената репродукција на патогени микроорганизми во организмот.

Причини

Вагиналната дисбактериоза се развива кога корисни бактерии умираат, а опортунистичките и патогените бактерии почнуваат да се развиваат брзо, што често се јавува во услови на намален имунитет (кој се намалува за време на бременоста).

Што се однесува до цревната микрофлора, таа се состои од:

 • лактобацили;
 • бифидобактерии;
 • нетоксигенска клостридија;
 • одредени видови на Escherichia ( E. coli ).

Во текот на нивниот живот, овие микроорганизми лачат ензими кои промовираат варење на храната и апсорпција на хранливи материи во крвта. Сепак, прекумерната репродукција на некои од нив, на пример, Escherichia coli, како и влезот на патогени микроорганизми во цревата, како што се стрептококи , стафилококи , предизвикува уништување на корисни микроорганизми и брзиот раст на патогената флора, што предизвикува дисбиоза кај луѓето, вклучувајќи ги и жените. време на гестација.

Значи, дисбактериозата кај бремените жени се јавува кога нивниот имунитет паѓа, и тоа се случува многу често, бидејќи таквата физиолошка состојба бара преоптоварување од имунолошкиот систем на жената за да го заштити фетусот, додека телото на жената станува ранливо. Така, ваквата појава може да биде природна за жените во ситуацијата, но може да биде предизвикана и од долгорочна употреба на антибактериски лекови и разни болести, кои вклучуваат:

 • гастритис ;
 • висок или низок крвен притисок;
 • дијареа или запек ;
 • прекршување на метаболизмот на солта.

Со развојот на дисбиозата на вагината или цревата кај жените во позицијата може да се припишат фактори како што се лошиот квалитет на храна, радијација, лоша екологија и постојан стрес.

Причини за дисбиоза

Симптоми

Како што стана јасно од горенаведеното, дисбактериозата за време на бременоста може да се подели во две форми:

 • вагинален;
 • цревна

Ако се појави нарушување на вагиналната микробиоценоза, бремената жена ги има следните симптоми:

 • чешање и горење во гениталниот дел;
 • појавата на празнење, која може да биде изобилна или ретка, има непријатен мирис и необична конзистентност (премногу вискозна или, напротив, премногу течност);
 • пониски абдоминални болки, како и болка при сексуални односи;
 • оток на лабиите.

Ако една бремена жена развиена интестинална дисбиоза , тогаш нејзините симптоми како што се:

 • запек и дијареа;
 • абдоминална болка, која може да биде локализирана во папочната област;
 • појава на слуз во столицата;
 • општа интоксикација на телото, манифестирана со треска, слабост, замор, итн.

Опасност за фетусот

Не само самата жена има дисбактериоза многу проблеми за време на бременоста - патолошката состојба може да биде опасна за дете во нејзината утроба. Особено, кај вагиналната дисбактериоза, многу е чест да се зголеми тонот на матката, што, соодветно, може да предизвика закана од спонтан абортус и предвремено раѓање. Тонот на матката е исто така предизвикан од цревната дисбиоза поради иритирачкото дејство на органот на соседната матка. Затоа, овој феномен бара нејзината дијагноза и третман да се изведат што е можно порано, додека мајката и фетусот во нејзината утроба не се повредени.

Други компликации кои можат да бидат предизвикани од интестинална и вагинална дисбиоза кај бремена жена се:

 • нарушување на еластичноста на каналот за раѓање, поради што во процесот на породување се зголемува ризикот од повреда;
 • несоодветно внесување на корисни супстанции на фетусот поради недоволна апсорпција од страна на мајчиното тело и како резултат на тоа, оштетување во развојот на фетусот;
 • инфекција на фетусот со стрептококи, стафилококи, Escherichia coli и габи од родот Кандида за време на породувањето, што може да предизвика многу патолошки состојби кај новороденото, од кои некои се дури и опасни по живот.

Но, најстрашната компликација е предвременото прекинување на бременоста, што може да се случи ако dysbiosis ги комплицира симптомите на воспалителниот процес, кој се шири до повисоките органи, односно матката и додатоците.

Дијагноза, третман, превенција

Дијагнозата може да се направи врз основа на поплаки од бремена жена и испитување од страна на нејзиниот гинеколог и гастроентеролог. Но, за нејзината потврда и диференцијална дијагноза, се прикажува испораката на вагината од вагината и анализа на измет за дисбактериоза.

Третманот на патологијата за време на бременоста има свои карактеристики, бидејќи жените во овој период се контраиндицирани за внес на многу лекови. Затоа, на прво место третманот ја продолжува нормализацијата на исхраната (со интестинална дисбиоза). Можете да земате лекови како што се Linex, Bifidumbacterin и други кои ќе помогнат во обновувањето на цревната микрофлора, и овие лекови немаат несакан ефект врз фетусот. Само тие треба да бидат земени под надзор на лекар, бидејќи женското тело за време на бременоста е крајно чувствително, па дури и најнебезбедните лекови можат да му наштетат.

Ако бремената жена има дисбактериоза на вагината, не можете да направите без да земате лактобацили и бифидобактерии кои ги потиснуваат патогените, но не влијаат на фетусот во матката. Се разбира, ако се развиваат воспалителни процеси во вагината, препорачливо е да се пропише третман со антибактериски лекови, кои се избираат поединечно во секој случај.

Важно е превенцијата на дисбиозата кај жените, која треба да започне во текот на нејзината подготовка да стане идна мајка. Затоа, кога жената се обидува да забремени, таа треба да се тестира за микрофлората на вагината и цревата, со што ќе се намали веројатноста за појава на дисбактериоза кај нејзиното бебе. Исто така, за превентивни цели, жените на позицијата треба да користат лекови кои ја нормализираат вагиналната и цревната микрофлора и да избегнуваат да земаат силни лекови, особено антибиотици.

Третманот може да се спроведе со помош на приемот на средствата за подобрување на имунитетот. Покрај тоа, тоа може да биде национален третман - важно е да се консултирате со вашиот лекар пред да започнете со тоа, така што инфузиите и одземањата немаат негативно влијание врз здравјето на мајката и фетусот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Дисбактериоза за време на бременоста и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гинеколог , гастроентеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вулвитис (појавување симптоми: 6 од 15)

Вулвитис кај жени е воспалителен процес кој го вклучува вулвата, наречена вулва. Оваа област ги вклучува клиторисот, малите (големи и мали), пуби, холистички химен (кај девојчиња). Покрај тоа, самата вулва припаѓа на вагината, жлездите содржани во него, и формирањето што го покрива уринарниот канал и се наоѓа во лабијата (сијалица).

...
Кандида вулвитис (појавување симптоми: 6 од 15)

Кандида вулвитис е воспалителен процес кој влијае на надворешните гениталии на една девојка или жена. Причината за инфекција е Кандида габа, која живее во вагиналната микрофлора. Противпожарниот процес се активира само кога постои поволна средина за тоа - наспроти позадината на заразни болести, и ако не се почитува личната хигиена. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи.

...
Плацентарни полип (појавување симптоми: 6 од 15)

Ендометријален плацентарен полип е бенигна неоплазма која се јавува во матката откако жената родила дете или по абортус. Таа е формирана од плацентарен паренхим, кој не е целосно отстранет од матката и претставува еден вид компликација на породувањето, медијарта или киретажа за дијагностички или терапевтски цели.

...
Амебијаза (појавување симптоми: 5 од 15)

Амебијазата е инфективна инфекција со протозоа која се карактеризира со појава на улцеративни лезии во дебелото црево. Амебијазата, чија симптоми се состојат, особено, во формирањето на апсцеси во различни органи, е склона кон продолжена и хронична форма на курсот. Имајте на ум дека болеста е ендемична, односно, таа се карактеризира со концентрација во одредена област, ширењето се случува во области кои се карактеризираат со жешка клима.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 5 од 15)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .