Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Плацентарна абрупција: симптоми и третман

Плацентарна абрупција - главните симптоми:

  • Браун вагинален исцедок
  • Внатрешно крварење
  • Болка во матката

Плацентарната абрупција е патолошка состојба која се јавува во првиот или последниот триместар од бременоста и претставува сериозна опасност за животот на детето и мајката. Плацентата е орган преку кој хранливи материи и кислород од мајчината крв се снабдуваат со фетусот. Покрај тоа, благодарение на плацентата, отпадните продукти на фетусот влегуваат во циркулаторниот систем на мајката и се отстранети од нејзиното тело. Тоа е, плацентата ја врши транспортната функција и придонесува за животот на фетусот во матката. Затоа, одредот може да предизвика сериозни повреди во животот на фетусот, па дури и да ја предизвика неговата смрт и мајката.

Причини

За да се разбере зошто предвремената плацентарна абрупција е толку опасна, неопходно е да се разбере физиологијата на жените за време на бременоста. Плацентата во телото на една бремена жена делува како депо на хранливи материи неопходни за нормален раст и развој на фетусот. Се развива до крајот на вториот триместар, а по раѓањето лекарот внимателно го испитува, што овозможува да се идентификуваат различни можни аномалии во развојот на фетусот.

Така, бидејќи овој орган има важна функција во обезбедувањето на фетусот со хранливи материи и кислород, предвременото одвојување на плацентата доведува до абнормалности во развојот на фетусот и неговата смрт. Исто така, со таква патологија, постои можност за смрт на бремената мајка, бидејќи предвременото одвојување води до развој на тешка загуба на крв, особено во текот на третиот триместар.

Ако плацентарната абрупција се јави во првиот триместар, забележано е малолетно крварење, а не се заканува живот на жената, но тоа може да доведе до фетална смрт. Кога оваа патологија се јавува во третиот триместар, веројатноста за смрт на мајката и фетусот без навремено лекување е многу висока.

Причините за ова прекршување се надворешни и внатрешни. Надворешни причини вклучуваат пушење во позиција. И покрај фактот дека лекарите сите жени за опасностите од пушењето, многу од фер сексот не можат да се ослободат од зависноста и продолжуваат да го отрујат вашето тело, што предизвикува појава на такви патологии како плацентарна абрупција.

Исто така, оваа патолошка состојба може да предизвика тапанарна абдоминална траума што ја примила жена за време на бременоста, чин на насилство извршен врз неа додека таа е во позиција, како и силно физичко влијание кое се јавува при сообраќајни незгоди и други итни случаи.

Вообичаено, кога надворешните фактори влијаат врз телото на жената, во првите часови одделот е незначителен и не го загрозува животот на жената и фетусот во нејзината утроба. Меѓутоа, по некое време има екстремно крварење, кое може да предизвика сериозни последици - од предвремено раѓање до фетална смрт, па дури и смрт на мајката.

Предвремен отпор на плацентата има внатрешни причини. На прво место меѓу овие причини е хипертензијата на бремени жени - зголемениот притисок во садовите доведува до развој на ова нарушување и се случува крварење.

Исто така, причината за развојот на таквата патолошка состојба може да биде повеќекратна бременост и чести раѓања - поради тоа се менува структурата на менструацијата на органот, што го спречува целосното прикачување на плацентата.

Кај жените по вториот царски рез, предвременото одвојување на плацентата е забележано кај 60% од случаите. И пиелонефритис и инфективни патологии на уринарниот тракт може да предизвикаат оваа патолошка состојба. Ризикот од одредување на плацентата е многу висок кога се родени близнаци. И покрај тоа што таквата состојба не го загрозува животот на детето, може да предизвика појава на сериозна загуба на крв, што доведува до смрт на мајката.

Понекогаш се случува предвремено отстранување на нормално поставена плацента поради капиларна фрагилност. Ова се должи на развојот на гестозата во телото на една бремена жена, па затоа е исклучително важно да се регистрирате навреме за докторот внимателно да го следи здравјето на неговиот пациент.

Кај автоимуните болести, може да има и предвремено отстранување на плацентата. Покрај тоа, таквата состојба може да се појави и во раните и во подоцнежните периоди. А уште една причина за појава на ова нарушување е алергиска реакција на внесувањето на одредени лекови за лекување што им се препишани на жените во периодот на бременост.

Имајте на ум дека плацентарната абрупција може да се појави за време на бременоста и за време на породувањето. Појавата на оваа патолошка состојба за време на породувањето не е толку опасна за детето и за самата мајка, бидејќи големата загуба на крв која ја карактеризира оваа состојба може да доведе до смрт на мајката.

Делумна плацентарна абрупција обично се јавува во првиот триместар и е подложна на терапија со лекови. Затоа, навременото откривање на оваа патологија ви овозможува да го спасите животот на идното бебе и неговата мајка.

Симптоматологија

Најважните знаци на плацентарна абрупција се појавата на крварење и болка во матката. Крварењето може да биде видливо и скриено, односно жената може да ја види крвта на долната облека или не (но ќе почувствува болка во матката).

Кога надворешно крварење обично се јавува кафеава крвава исцедок, а внатрешната крв помеѓу ѕидовите на матката и плацентата се акумулира без да се ослободи од вагината. Сепак, со внатрешно крварење, постои напнатост во матката, како и силна болка.

Фетусот со патологија како што е предвременото одвојување на плацентата, постои повреда на срцето, кое може да се открие за време на испитувањето. Тешка кислородна инсуфициенција на фетусот се развива во случај кога 1/3 од плацентата е ексфолирана - тоа не го загрозува животот на детето, туку и животот на мајката.

Симптомите на оваа патолошка состојба може да бидат неискажани и значително изразени - сето тоа зависи од периодот кога настанала плацентарна абрупција, како и од степенот на абрупција. Колку повеќе плацентата е ексфолирана, поинтензивните симптоми ќе бидат, и полошо е прогнозата за патологијата.

Плацентарна абрупција

Ако предвремено одвојување на плацентата се случи во рана фаза на бременоста, навременото лекување овозможува да се отстрани проблемот, а понатаму бременоста продолжува без компликации. Доколку патологијата не е откриена со текот на времето, може да се развијат сериозни компликации кои се закануваат и на фетусот и на мајката.

Последиците од таквата патолошка состојба може да бидат различни. Понекогаш има предвремено раѓање, а бебето е предвремено родено, понекогаш се случува спонтан абортус, но најчесто фетусот умира, а бремена жена може да умре.

Дијагностика

Дијагнозата на таквата патологија како предвремено одвојување на плацентата се врши врз основа на присуство на клинички манифестации, во вид на крварење и болка во долниот дел на стомакот. Во исто време, потребна е ултразвучна скенирање за да се потврди дијагнозата.

Кога може да се дијагностицира ултразвук:

  • плацентарна абрупција во одредена област (делумно), која може да се отстрани со земање на одредени лекови;
  • вкупно кога е потребен предвремен труд;
  • прогресивни вкупно, во кои потребни се големи мерки за да се направи третманот ефективен.

Третман

Оваа патологија треба навремено да се лекува - жената е итно хоспитализирана и или предизвикува предвремено раѓање, ако однесувањето се случило во период од повеќе од 27 недели, или е пропишана терапија со лекови за да се спречи развојот на компликации.

Третманот е конзервативен врз основа на употребата на лекови кои го спречуваат крварењето. Исто така, третманот вклучува прием на антиспазмодики и назначување на жена во одмор во кревет. Како резултат на овој третман, згрутчување се јавува на местото на одвојување на плацентата, што не влијае на понатамошниот развој на фетусот.

Во случаи кога плацентарната абрупција се јавува во вториот триместар (и ова се случува многу ретко), абнормалностите на централниот нервен систем се откриваат кај фетусот, така што само жената може да одлучи дали да го напушти детето или не. Ако патологијата се развие во третиот триместар, тогаш тоа е индикација за итен царски рез.

Ако не преземете мерки и не вршите соодветен третман, последиците од оваа патологија може да бидат непристојни, па затоа е важно да се регистрирате навреме и редовно да се испитувате.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате плацентарна абрупција и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хематом за време на бременоста (појавување симптоми: 2 од 3)

Хематома за време на бременоста е колекција на крв во ткивата, која најчесто се формира по секоја повреда. Во формираната вакуола содржи или течна или коагулирана крв. Оваа состојба е крајно опасна и за бремената мајка и за фетусот.

...
Хроничен ендометритис (појавување симптоми: 1 од 3)

Хроничниот ендометритис е хронична воспалителна болест која влијае на внатрешниот слој на матката. Таа е предизвикана од разни инфективни агенси - вируси и бактерии. Оваа болест е многу опасна за здравјето на жената, бидејќи поради прогресијата во репродуктивниот орган се нарушени процесите на раст и отфрлање на ендометриумот. Ова, од своја страна, доведува до нарушување на менструалниот циклус, крварење на матката, спонтан абортус и неплодност. Но, ако е време да се дијагностицира патологијата и да се излечи, тогаш работата на женските генитални органи е нормализирана и ќе биде можно да забремените.

...
Хеморагичен синдром (појавување симптоми: 1 од 3)

Хеморагичниот синдром е патолошка состојба која се карактеризира со зголемено васкуларно крварење и развој како резултат на оштетена хомеостаза. Знаци на патологија се појава на кожни и мукозни хеморагии, како и развој на внатрешно крварење. Оваа болест може да се развие на било која возраст - и кај новороденчињата и кај постарите лица. Постојат акутни и хронични форми на оваа патолошка состојба. Во акутна форма, потребна е итна медицинска нега кај деца или возрасни, а во случај на хронична форма, комплексен третман на патологијата.

...
Фистула (појавување симптоми: 1 од 3)

Цистичниот леб е патолошка состојба во која наместо долгоочекуваната бременост во матката на жената, трофобласт (привремен орган потребен за прицврстување на плодното јајце на ѕидовите) се дегенерира во огромен број мали везикули. Со таква патологија, појавата на јајцето наликува на еден куп грозје. Ембрионот со таква патологија умира во раните фази на бременоста.

...
Ерозија на желудникот (појавување симптоми: 1 од 3)

Ерозијата на желудникот е кршење на интегритетот на мукозната мембрана на овој орган. Карактеристична особина е тоа што нејзините подлабоки ткива не се подложени на процесот на болеста, и по заздравувањето ерозијата не остава траги зад себе. Оваа болест во комбинација со ерозивно оштетување на дуоденумот се наоѓа во петнаесет проценти од случаите на сите регистрирани заболувања на гастроинтестиналниот тракт.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .