Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Свирење на бременост: симптоми и третман

Замрзнувањето на бременоста е главната симптоми:

Бременоста е патолошки процес кој неизбежно води кон смрт на фетусот и може да се појави на секој израз на детето кое го носи. Во главната група за ризик, жените на возраст од 35-40 години. Исто така, треба да се забележи дека според официјалните статистички податоци, секоја втора бременост во раниот период може да биде замрзната. Ризикот од развивање на таква патологија по потврдување на бременоста со тест или анализа е 15-20% од вкупниот број на отстапувања. Исто така изложени на ризик се и жените кои претходно претрпеле таква патологија.

Етиологија

За жал, причините за пропуштениот абортус моментално не се познати. Но, како што покажува медицинската пракса, најчесто пропуштениот абортус може да се појави поради такви етиолошки фактори:

 • генетски или хромозомски абнормалности;
 • анемибрионска патологија (распределба на клетки за време на развојот на ембрионот);
 • мачни мачнина што доведува до нарушувања во хормоналната позадина;
 • заразни болести;
 • несоодветен животен стил - прекумерна потрошувачка на алкохол, пушење, нездрава исхрана, лош сон и слични фактори;
 • дебелина ;
 • присуство на хронични заболувања кај мајката;
 • патолошки процеси на матката;
 • долгорочен антибиотски третман или лекови за време на породувањето.

Исто така постојат случаи кога пропуштениот абортус во раниот период или во вториот триместар бил дијагностициран по постапката на ИВФ.

Треба да се напомене дека не постојат апсолутно точни етиолошки параметри во врска со развојот на замрзнатата бременост во модерната медицина.

Општи симптоми

Опасноста од таква патологија како пропуштен абортус е дека во раниот период (првиот триместар) симптомите се речиси целосно отсутни. Тоа е причината за смртта на фетусот, бидејќи во рана фаза не се дијагностицира патологијата, затоа не се преземаат никакви медицински мерки.

Знаците за пропуштен абортус може да се појават само една недела по замрзнувањето на фетусот. Таквиот развој на патологијата е полн со формирање на опасни компликации за здравјето на самата жена и може да има исклучително негативно влијание врз репродуктивната функција во иднина.

Во вториот или третиот триместар, знаците за пропуштен абортус може да се појават многу побрзо. Во принцип, треба да се истакнат следните симптоми на пропуштен абортус:

 • појавата на трети лица вагинален исцедок (црвена или розова);
 • болка во долниот дел на стомакот, која може да се даде во задниот дел, најчесто во лумбалниот регион;
 • други симптоми на бременост (токсикоза, апетит, вртоглавица) нагло застануваат;
 • запира повреда на градите;
 • температурата може да остане стабилна или да се покачи незначително (до 37,8 степени).

Со такви симптоми, невозможно е да се каже со сигурност дека ова се знаци на пропуштен абортус, бидејќи симптомите може да укажуваат на други патологии. Затоа, веднаш треба да побарате медицинска помош.

Треба да се забележи дека таквите манифестации се особено опасни во последниот триместар на бременоста, бидејќи речиси секогаш доведуваат до оштетена репродуктивна функција.

На почетокот, ваквата клиничка слика не секогаш укажува на сериозни патологии. Некои жени го повторуваат брзиот тест и не одат на лекар, бидејќи тоа е позитивно. Ова е фундаментално погрешно, бидејќи и по фетусот умира во рок од 1-2 недели, тестот може да остане позитивен.

Дијагностика

На првите клинички манифестации, веднаш треба да побарате компетентна медицинска помош. По личен преглед и појаснување на историјата, се вршат дополнителни дијагностички процедури.

Најефективната лабораториска анализа за сомневање за пропуштен абортус е тест на крвта. Анализата на hCG со пропуштен абортус може да покаже најточен резултат.

Покрај анализата на hCG со замрзната бременост, исто така се спроведуваат следните клинички студии:

Само врз основа на добиените резултати, лекарот може да ја потврди или одбие замрзнатата бременост.

Третман

Една жена мора да биде хоспитализирана, дури и пред точна дијагноза. Ако патологијата е точно дијагностицирана, се преземаат следните клинички мерки:

 • медицински абортус (ако патологијата се дијагностицира не подоцна од вториот месец од бременоста);
 • отстранување на јајце и школка со хируршка киретажа;
 • воведување на внатрешно решение на простагландините.
Абортус за време на пропуштен абортус

Покрај тоа, дополнителна терапија со лекови е насочена кон спречување на ендометритис .

Можни компликации

Ако киретажата не се изврши навремено, тогаш можни се последици како што се инфекција на матката, инфекција на крвта и општа интоксикација на телото. Секоја од овие последици може да биде фатална.

Покрај тоа, неопходно е да се нагласат можните последици од пропуштениот абортус:

 • психолошки проблеми;
 • репродуктивно оштетување;
 • болести на генитоуринарниот систем.

Треба да се напомене дека таквите последици се можни само ако не се поведе навремен и правилен третман. Сепак, исто така е невозможно однапред да се каже што ќе сторат компликациите по таквата патологија.

По третманот, жената треба да исклучи сексуален однос во рок од еден месец. Подобро е да се планира и спроведе концепција по половина година и само по целосен преглед од страна на лекар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате бремена бременост и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пролапс на матката (појавување симптоми: 3 од 8)

Пролапсот на матката е нејзината неприродна положба кога органот е под нејзината анатомска и физиолошка граница. Ова се должи на слабоста на карличните мускули по бременоста, како и на матката лигаментите. Повеќето клинички случаи се придружени со поместување или многу ниско ниво на орган, кога тоа е што е можно поблиску до дното на вагината. Меѓу компликациите е главниот ризик од пролапс на матката од вагиналниот отвор.

...
Перење на фетусот (појавување симптоми: 3 од 8)

Феталното перење е популарно име за феноменот на менструалниот проток за време на бременоста. За разлика од крварењето, кое може да се случи во текот на кој било период на бременост, миењето на фетусот е ретко и краткотрајно, поради што не претставува закана за мајката и за бебето во нејзината утроба. Во исто време, таквиот феномен не може да се нарече норма, бидејќи може да биде знак за сериозни патологии кај една бремена жена, па затоа, кога ќе се излечи, треба да се консултира со доктор.

...
Аденокарцином (појавување симптоми: 3 од 8)

Аденокарциномот е процес на рак кој води до развој на малигнен тумор во жлездата и епителните клетки. Поради фактот што скоро целото човечко тело се состои од такви клетки, овој тип на рак нема ограничувања во однос на локализацијата. Во медицината, често се нарекува рак на желудникот. Точната етиологија на развојот на оваа болест во моментов е непозната. Нема ограничувања во врска со сексот. Во старосната група на ризични луѓе од 40 до 85 години, во зависност од видот на болеста.

...
Разрушување на матката (појавување симптоми: 3 од 8)

Руптурата на матката е сериозна компликација на трудот или бременоста, во која се скршени интегритетот на ѕидовите на матката. Оваа состојба е многу опасна за мајката и за детето. Главните симптоми на оваа состојба се: премногу болни контракции, оштетено мокрење, крварење, шок.

...
Карцином на грлото на матката (појавување на симптоми: 3 од 8)

Карциномот на грлото на матката е сериозна болест која се карактеризира со брза пролиферација на матката клетки која не е контролирана од човечкото тело. Во моментов, на лекарите е тешко да се утврдат причините за туморот, но онколозите идентификуваат голем број на најверојатно предиспонирачки фактори: оптоварена наследност, промискуитетен сексуален живот и зависност од лоши навики.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .