Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фетална хипоксија: симптоми и третман

Фетална хипоксија - главните симптоми:

 • Промена на интензитетот на ударите на фетусот
 • Зголемена фетусна активност

Феталната хипоксија е патолошки процес кој се карактеризира со недоволен кислород кон фетусот. Таквата болест може да се манифестира и одеднаш и постепено (со израз на симптоми). Ова нарушување не е независно, туку се јавува поради абнормални процеси кои се случуваат во женското тело. Времето на формирање, текот и интензитетот на симптомите директно влијаат на развојот и општото здравје на детето. Ако не се спроведе терапија за патологија, последиците може да бидат катастрофални.

Таквата болест може да се појави во која било фаза од бременоста. Колку порано се чувствува интраутерината хипоксија на фетусот, посериозно ќе влијае врз развојот на детето (и ментално и физичко). Исто така може да го оштети централниот нервен систем, но ова е случај со задоцнет или неточен третман.

Медицинските статистики покажуваат дека недостатокот на кислород е забележан кај 10% од сите бремености. Терапијата на таква болест е првенствено насочена кон доведување на протокот на крв во матката и плацентата во нормала, но за време на акутна хипоксија на фетусот, се препорачува да се предизвика трудот со вештачки средства и да не се применуваат никакви методи на лекување.

Многу жени, кога учат за таков проблем, се згрозени, бидејќи погрешно мислат дека тоа сигурно ќе доведе до смрт на нивното дете. Сепак, постои начин да се утврди фетална хипоксија самостојно. Ова може да се направи почнувајќи од вториот триместар од бременоста (моментот на првите знаци на движење на бебето). Во нормална состојба интензитетот на движењата не треба да биде помал од десет манифестации дневно, а не едно движење, но се разгледува нивното повторување во текот на неколку минути.

За да се избегнат било какви компликации, неопходно е да се започне со третман на болеста не подоцна од седмиот ден од недостатокот на кислород кај детето.

Етиологија

Причините за фетална хипоксија се патологии кои се јавуваат кај мајчиниот организам, како и влијанието на надворешните негативни фактори. Ризикот од ова нарушување може да се појави поради женски болести како што се:

Причини за фетална хипоксија

Ако поради некоја причина периодот на бременост надминува девет месеци, тогаш тоа исто така може да биде причина за појава на фетална хипоксија.

Втората група на причини се процесите кои се случуваат директно во матката:

 • оштетен проток на крв во плацентата;
 • завиткување на папочната врвца околу вратот на детето;
 • опструкција од страна на плацентата на каналот на раѓање од матката;
 • интраутерина инфекција на детето;
 • бременост со два, три или повеќе фетуси;
 • зголемување на волуменот на амнионската течност;
 • компликацијата на преминувањето на бебето низ раѓачкиот канал, најчесто се јавува поради големи количини или неправилна положба на бебето;
 • продолжено стегање на главата и вратот на детето за време на породувањето;
 • оштетување на интегритетот на матката.

Покрај тоа, надворешните фактори можат да послужат како причини за фетална хипоксија:

 • злоупотреба на алкохол, никотин или дрога за време на бременоста;
 • хемиско труење;
 • земајќи голем број лекови;
 • лоша екологија и високо загадување на воздухот на местото каде што живее бремената мајка.

Видови

Со брзината на протокот на хипоксија може да биде:

 • краткорочно, односно, се јавува неочекувано и брзо;
 • умерена тежина - изразена директно при породување;
 • акутни - знаци на болеста се набљудуваат неколку дена пред претстојната испорака;
 • хронична хипоксија на фетусот често се развива - се појавува во случај на тешка токсикоза, фетални интраутерини инфекции, некомпатибилност на крвни групи или Rh фактори на мајката и детето. Во овој случај, фетусот обично се прилагодува и се навикнува на недостигот на кислород, но ова повлекува многу неповратни последици.

До време на појава на ова нарушување е поделено:

 • формирана во првите месеци од бременоста;
 • во втората половина на даденото време;
 • за време на породувањето;
 • по породувањето се јавува многу ретко, најчесто тоа е знак на конгенитална пневмонија .

Симптоми

Тешко е да се одредат првите знаци на болеста, бидејќи може да се појави неочекувано, но во исто време, тоа е многу важно да се направи во раните фази, бидејќи тоа ќе ви овозможи брзо да започнете со лекување и да ги избегнувате последиците.

Главниот симптом на фетална хипоксија е бавно отчукување на срцето, но ова е невозможно да се забележи дома. Првиот знак за консултација со лекар е промена на интензитетот на будењето на фетусот. Секоја жена чувствува вознемиреност, но ако детето се чувствува помалку од три пати на ден, веднаш треба да контактирате со специјалистите, бидејќи тоа укажува на хронична фетална хипоксија. Акутната форма што се случува одеднаш се карактеризира со сосема спротивни знаци - детето е премногу активно, силно туркано.

Знаците на фетална хипоксија во првите три месеци од бременоста се многу тешки за да се утврди, така што ќе биде подобро жените и фетусот да бидат прегледани од лекар неделно.

Компликации

Ако ги игнорирате сите симптоми или доцниот третман во клиниката, хипоксијата има голем број последици за развојот на фетусот и за здравјето на нероденото дете. Компликации на хронична хипоксија може да бидат:

 • одложен фетален развој;
 • внатрешно крварење;
 • интрацелуларен едем;
 • нарушување на развојот и формирањето на внатрешните органи, коските и мозокот на фетусот.

За новороденче, последиците не се помалку сериозни:

 • Церебрална парализа ;
 • ментални нарушувања;
 • ментална ретардација;
 • невролошки заболувања;
 • неспособноста самостојно да ги извршува функциите карактеристични за првите денови по раѓањето;
 • промени во структурата и структурата на одредени внатрешни органи;
 • хеморагија.

Покрај тоа, и акутната и хроничната хипоксија на фетусот може да доведе до смрт на фетусот во матката или смртта на детето во текот на првата недела од животот.

За жената, последиците од таквото пореметување се однесуваат на менталните, а не на физичките, освен во случаи каде болестите кои веќе настанале пред бременоста станаа причини за фетална хипоксија. Компликациите може да бидат:

 • пролонгирана депресија поврзана со смртта на дете;
 • одбивање на последователни бремености;
 • постпартална ментална повреда.

Дијагностика

Да се ​​дијагностицира феталната хипоксија од петтиот месец од бременоста не е тешко. Многу е потешко да се направи ова во првите три месеци, но колку е побрзо дијагностиката, толку повеќе шанси се да се избегнат последиците од болеста.

Дијагнозата на оваа болест се состои од:

 • следење на интензитетот на феталните движења;
 • слушање низ срцевиот ритам на стетоскоп;
 • CTG;
 • Ултразвук;
 • Доплер, кој ви овозможува да ги следите протокот на крв во папочната врвца и плацентата;
 • Се користат посебни гинеколошки дијагностички техники, транспарентноста, бојата и количеството на амнионската течност.
Фетална допплерометрија

Третман

На првите симптоми на фетална хипоксија, бремена жена веднаш се хоспитализира. Првото нешто што е насочено кон третманот е стабилизирање на снабдувањето со кислород до фетусот и намалување на тонот на матката. За ова, пациентот е пропишан строг одмор во кревет и лекови, со што ќе се подобри кислородната пропустливост и метаболизмот.

Кога се почитуваат првите подобрувања во состојбата на фетусот, жената може да прави гимнастика, различни вежби за дишење, да присуствува на аква-гимнастика. Ако не се преземат мерки за нормализирање на снабдувањето со кислород до фетусот, со оглед на посакуваниот ефект или симптоми на фетална хипоксија, постојат повеќе од дваесет и осум недели од бременоста, најдобро е веднаш да се изврши царски рез. Во случај на акутна хипоксија за новороденото дете, потребна е помош од ресусцитатор.

Навременото лекување и нормализирање на текот на бременоста може да помогне да се избегнат опасните последици за детето.

Превенција

Превенција на фетална хипоксија треба да ја врши жена која одлучила да стане мајка, имено:

 • планирајте бременост и внимателно да се подготвите за тоа, со испитување со лекар, со третман на хронични, инфективни или гинеколошки заболувања;
 • време да се регистрирате кај акушер-гинеколог;
 • редовно да се следи во женски консултации;
 • да водат здрав начин на живот, да се откажат од алкохол, никотин и дрога;
 • рационализирање на исхраната со конзумирање големи количества витамини и калциум;
 • остатокот доволно време;
 • избегнувајте силен физички напор, само вежби за дишење;
 • навремен третман на болести кои се поврзани со бременоста;
 • изберете вистинскиот начин на раѓање на детето. Со царски рез, има помалку шанси за фетална хипоксија отколку со природно породување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хипоксија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .