Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Прееклампсија: Симптоми и третман

Прееклампсија - главните симптоми:

Прееклампсијата е комплициран степен на токсикоза што се јавува кај жени за време на бременоста во текот на вториот или третиот триместар. Се карактеризира со значително зголемување на крвниот притисок и присуството на протеини во урината. Речиси секоја четврта бремена жена покажува знаци на таква болест. Ризичната група се состои од млади девојки кои го раѓаат своето прво дете и жени постари од четириесет години, под услов бременоста првпат да падне на оваа возраст.

Таквата болест, во зависност од општата состојба на жената и степенот на манифестација на симптомите, има своја класификација. Предеклампсија на бремени жени понекогаш може да биде комплицирана од болест како што е еклампсија , при што истите симптоми се појавуваат како кај првата болест, само тие се придружени со сериозни конвулзии, што може да доведе до смрт на жената и новороденото. Лекарите велат дека од двесте бремени жени кои имаат прееклампсија, само еден ќе има еклампсија.

Главната опасност во таквата болест е неправилното извршување на неговите функции од страна на плацентата. Ваквото нарушување на работа води кон фактот дека фетусот не добива доволно кислород и хранливи материи, што може да предизвика абнормален развој на идното бебе.

Важно е да се знае дека по породувањето сите симптоми и знаци на предеклампсија кај жена на крајот ќе поминат. Но, ако времето не обезбеди медицинска помош, тогаш болеста може да доведе до многу компликации и катастрофални последици.

Етиологија

Причините за предеклампсија кај бремени жени не се целосно разјаснети, но докторите се согласуваат дека оваа болест има свои специфични причини за појавата, вклучувајќи:

 • возраст за време на бременоста. Девојките на возраст под 22 години кои првпат раѓаат, а жените над четириесет години се повеќе склони кон оваа состојба;
 • внатрешни патолошки процеси во телото кои се мешаат со нормалниот проток на крв во матката;
 • лошата исхрана и нездравиот животен стил за време на бременоста;
 • дебелина ;
 • наследен фактор. Ако близок роднина на бремената жена исто така претрпел таква болест во исто време, ризикот од прееклампсија се зголемува;
 • претходната бременост - под услов истиот човек да е татко на децата;
 • носејќи два, три или повеќе овошја;
 • дијабетес мелитус ;
 • компактирање на плацентата;
 • разни оштетувања на бубрезите;
 • абнормална количина на течност околу фетусот.
Причини за предеклампсија

Видови

Предеклампсија на бремени жени може да се подели во зависност од индивидуалната патогенеза на болеста. Оваа класификација се состои од неколку степени:

 • благ прееклампсија - притисокот се зголемува до 150 на 90, протеинот во урината не е откриен;
 • умерена прееклампсија - притисок од 170 до 110, количината на протеини во урината е најмалку 5 грама на литар течност, се појавува едем;
 • тешка предеклампсија - притисокот е ист како и со умерен степен, количината протеин во урината е повеќе од 5 грама, видот се влошува и отокот е силен.

За да не се развива вториот и третиот степен на предеклампсија, потребно е да се дијагностицира најлесниот степен навремено. За да го направите ова, една жена за време на бременоста мора да има тест за крв и урина секој месец. Тешката предеклампсија предизвикува опасност за здравјето на жената и животот на бебето.

Оваа класификација секогаш се користи во медицинската пракса, според која лекарите можат да утврдат дали вештачки да предизвикаат породување или не, бидејќи тоа е она што ќе овозможи во некои случаи да го спаси животот на мајката и на бебето.

Симптоми

Во прилог на главните симптоми на болеста - зголемен крвен притисок и присуство на протеин на урина, прееклампсијата може да се изрази со следните симптоми:

 • оток на рацете, нозете и лицето (со различен интензитет), во зависност од тежината;
 • зголемување на телесната тежина, што е поврзано со запирање на излезот на вишокот на течност од телото;
 • намалена визуелна острина;
 • тешки главоболки;
 • непријатност во долниот дел на стомакот;
 • интоксикација на телото;
 • замор;
 • раздразливост и апатија;
 • намалување на работниот капацитет;
 • невнимание и заборавеност;
 • стекнувањето на жолтеникава боја на кожата (се појавува поради нарушување на црниот дроб).

Ако на жената му се даде соодветна грижа во времето, тогаш по раѓањето сите знаци на болеста ќе поминат во рок од неколку недели. Но, во случај кога конвулзиите се додаваат на еден или на неколку од горенаведените симптоми, тоа значи дека болеста се влошила до ниво на еклампсија и неопходно е итно да се спроведе третман во болница. Ако ова не е направено, после наредната напад жената може да падне во кома или да умре.

Симптоми на прееклампсија

Компликации

Ако го одложите со третман на предеклампсија, ова може негативно да влијае на здравјето на не само мајката, туку и новороденото. Последиците од ова нарушување кај мајката:

 • појава на еклампсија;
 • зголемување на притисокот на критично ниво;
 • предвремено породување;
 • плацентарна абрупција;
 • повреда на внатрешните органи;
 • внатрешно крварење;
 • пулмонален едем ;
 • смрт

Компликации кои го загрозуваат бебето:

 • незрелост на фетусот;
 • патологија во структурата или работата на некои органи;
 • ниска телесна тежина;
 • последици карактеристични за предвремено бебе;
 • раѓањето на мртов фетус;
 • смрт во рок од неколку дена по раѓањето.

Со цел да се спречи појавата на такви сериозни последици, неопходно е навремено да се консултираат со докторот за да може да се дијагностицира и започне третманот за предеклампсија во рана фаза и ако е потребно, веднаш да предизвика породување, по што пациентот и нејзиното бебе ќе се подобрат.

Дијагностика

Само квалификуван специјалист во клинички услови може да ја дијагностицира прееклампсијата. За да го направите ова, лекарот најпрво собира комплетна листа на жалби од пациентот, утврдува кои симптоми предизвикуваат непријатност и колку долго траеле, го одредува степенот на болеста, според горенаведената класификација, ги дознава можните причини. Спроведува инспекција за потврдување на оток. Покрај тоа, пациентот треба да се тестира:

 • крв - за проучување на составот и определување на коагулација;
 • урина собрана дневно за да се открие протеинот.

После тоа, треба да се подложат на тестови користејќи ултразвук на фетусот и органите лоцирани во непосредна близина на матката. Консултирајте се со офталмолог.

Третман

Третман на прееклампсија зависи од патогенезата на болеста. Значи, најлесниот тип се третира со набљудување на мирот во клиниката или дома, мерење на тежината и притисокот на жената. Исто така, треба да го следите составот на урината и бројот на движења што ги извршува фетусот. Доколку во последниве периоди се дијагностицира таков степен, тогаш најдобриот метод на третман ќе биде породувањето, по што здравствената состојба на новата мајка ќе стане многу подобра. Ако прееклампсијата е откриена во шестиот или седмиот месец, третманот исто така ќе биде насочен кон продолжување на периодот на гестација, со цел да се избегне предвремено раѓање.

Вториот и третиот степен на прееклампсија се третираат само во клинички услови, бидејќи постои ризик од компликации. За време на времето поминато во болницата, до раѓањето, анестезиологот-ресусцитатор го надгледува пациентот деноноќно.

Главната работа во третманот на тешки форми на предеклампсија е нормализирање на виталните знаци и намалување на интензитетот на знаците на болеста. Ако жената е во тоа време помалку отколку во триесеттата недела од бременоста, но третманот со лекови не ѝ помага, лекарите се принудени вештачки да ја предизвикаат работата и да извршат царски рез - животот на детето не е секогаш спасен. Во период од две недели по породувањето, сите симптоми на предеклампсија треба да исчезнат.

Превенција

Превенција на предеклампсија е:

 • планирање на бременост;
 • полагање на испитувања и тестирање, пред планирањето на раѓањето на децата;
 • третман на болести кои можат да бидат причини за предеклампсија;
 • месечни посети на лекарите за време на бременоста;
 • отфрлање на високо солена и масна храна;
 • урамнотежена исхрана, вклучувајќи и голема количина витамини и хранливи материи;
 • постојана контрола на крвниот притисок;
 • одржување на здрав начин на живот, не само за време на бременоста, туку и по породувањето.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате прееклампсија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Еклампсија (појавување симптоми: 6 од 16)

Еклампсија е компликација на бременоста, во која крвниот притисок се зголемува нагло и неочекувано (тешко е да се врати во нормала). Исто така, жената има висока содржина на протеини во урината и тешко оток на екстремитетите. Постојат два начини за излез од оваа состојба - повлекување на симптомите или кома. Оваа патолошка состојба може да му наштети на здравјето на не само на бремената мајка, туку и на нероденото бебе.

...
Гестоза за време на бременоста (појавување симптоми: 6 од 16)

Гестозата е болест која се јавува само кај бремени жени и е поврзана со развојот на патолошки едем. Патологијата најчесто се развива во 20-тата недела и завршува неколку дена по раѓањето. Секоја жена знае дека за време на бременоста, телесната тежина се зголемува не само поради растот на бебето во нејзината утроба, туку и поради зголемената маса на маснотии поради зголемената потрошувачка на нејзината храна. Во исто време, лекарите редовно ја следат тежината на жената, спроведуваат неделни мерења и оваа постапка не е премногу среќна за бремени жени.

...
Неурестенија (појавување симптоми: 5 од 16)

Стресот во животот на модерната личност е прилично чест феномен, а понекогаш и човечката психа не се справува со таков товар. Врз основа на нервен исцрпеност може да се појави болест како што е неврастенија. Најчесто оваа болест се јавува кај млади мажи и жени, но во пракса не може да се тврди дека било која социјална или возрасна група е целосно ослободена од ризикот од развој на неврастенија. Понекогаш се јавува и неврастенија кај децата и сексуална неврастенија, која се карактеризира со присуство на сексуални нарушувања.

...
Нефритис (појавување симптоми: 5 од 16)

Нефритот во медицината се нарекува цела група на разни воспалителни заболувања на бубрезите. Сите од нив имаат поинаква етиологија, како и развојен механизам, симптоматски и патолошки карактеристики. Во оваа група, лекарите вклучуваат локални или заеднички процеси, при што раното ткиво расте, делумно или целосно уништено.

...
Хипомагнемија (појавување симптоми: 5 од 16)

Хипомагнесемијата е патолошка состојба која се карактеризира со намалување на нивото на магнезиум во телото под влијание на разни етиолошки фактори. Ова, пак, води до прогресија на тешки патологии, вклучувајќи невролошки и кардиоваскуларни.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .