Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бременост холестаза: симптоми и третман

Бремена холестаза - главните симптоми:

Бремената холестаза е процес кој се карактеризира со зголемено производство на жолчката од црниот дроб. Тоа се случува затоа што телото на жената за време на бременоста носи многу оптоварувања, хормонски флуктуации и други процеси кои влијаат врз функционирањето на внатрешните органи. Тоа е поради тоа, и постои повреда на црниот дроб, кој е одговорен за нивото на жолчката во човечкото тело.

Најчест и најчест симптом на болеста е тежок чешање на дланките и нозете, што има тенденција да се влоши во текот на ноќта. Чешањето е интензивно до степен до кој жената може да ги чешла проблематичните области во крвта. Неколку недели по раѓањето, сите знаци на болеста исчезнуваат.

Патологијата се развива кај мал број жени. И ако во времето (на првите знаци) за да ја видите лекар, тогаш државата нема да се влоши многу полошо. Ако го извршите, тоа ќе му наштети на здравјето на жената и на нејзиното неродено дете. Исходот од холестазата кај бремени жени е поволен за жената, а за детето постои ризик од смрт во околу 15% од случаите.

Етиологија

Меѓу главните причини за болеста се условите на животната средина во кои живее жената, како и регионот во кој живее. Втората група на причини се состои од различни нарушувања на црниот дроб, предизвикани од широк спектар на болести, вклучувајќи:

 • заразни болести;
 • алкохолно оштетување на црниот дроб;
 • изложеност на хепатални отрови или хемикалии;
 • прекумерна употреба на лекови кои имаат деструктивен ефект врз телото;
 • труење со крв ;
 • цироза ;
 • срцева слабост ;
 • малигни тумори;
 • отфрлање на орган по претходна трансплантација;
 • генетски болести и вродени проблеми со внатрешните органи;
 • саркоидоза .

Горенаведените етиолошки фактори може да ја предизвикаат болеста не само кај бремени жени, туку и кај обични луѓе. Но постојат неколку причини кои се карактеристични само за жените за време на бременоста:

 • хормонални ефекти;
 • ослабен имунитет и ефектот врз надворешните дразби на телото;
 • манифестација на холестаза за време на претходната бременост;
 • неприродна оплодување - ИВФ;
 • присуство на паразити во женското тело за време на бременоста;
 • гестација од жена од два или повеќе плодови;
 • повреда на црниот дроб (директно за време на бременоста).
Главните причини за холестаза кај бремени жени

Видови

Со локализација, болеста е поделена на:

 • интрахепатична холестаза на бремени жени - задржување на жолчните жлезди внатре во црниот дроб;
 • екстрахепатично - жолчката се собира надвор од телото.

До кога симптомите на холестаза може да бидат:

 • акутни - симптоми на болеста се изразени неочекувано;
 • хроничен - во кој има периоди на ремисија и слабеење на силната тежина на болеста.

Со промени на бојата на кожата:

 • Жолтица - бојата на кожата, мукозната мембрана на очите и устата во жолтеникава боја;
 • anicteric.

Со способноста да се уништат клетките на црниот дроб (цитолиза):

 • без цитолиза;
 • цитолиза.

Според начелата на настанување:

 • со намалено количество на одлив на жолчката;
 • одложување на некои компоненти на жолчката;
 • Нарушување на протокот на жолчката во дуоденумот.

Симптоми

Холестазата кај жените за време на бременоста се изразува со следниве симптоми:

 • иритација на кожата, манифестирана со тежок чешање. Доста долго време останува единствениот знак на болеста. Егзацербацијата се јавува во текот на ноќта, во текот на денот, јадежот значително се намалува;
 • изгледот на кожата во задниот дел, лактите и градите на жлебот жолтеникаво и бледо кафеава. Во некои случаи, таквите тумори се појавуваат на очните капаци;
 • хиперпигментација на кожата;
 • промена во структурата на изметот. Со холестаза, таквите секрети се обезцветени, течни и со силен непријатен мирис;
 • Модификација на урината - насликана е во темно кафеава боја;
 • недоволно количество витамини А, Е, Д во телото, што доведува до намалување на визуелната острина, зголемен ризик од фрактура на коските. Овој симптом значи дека жената напредува со интрахепатична холестаза кај бремени жени;
 • слабост на телото;
 • силна губење на тежината.

По породувањето, приближно на вториот или третиот ден, апсолутно сите симптоми на болеста исчезнуваат.

Компликации

Холестазата за време на бременоста повлекува повеќе последици за новороденчето и за мајката. Ова не значи дека компликациите се појавуваат со секоја манифестација на болеста, постои само можност за нивно формирање.

Можни компликации може да бидат:

 • манифестација на знаци на болеста за време на повторена бременост;
 • предвремено породување;
 • жолчни камења ;
 • црниот дроб или цироза на црниот дроб;
 • смрт на новороденче;
 • фетална смрт на фетусот.

Дијагностика

Дијагнозата на холестазата за време на бременоста се состои од неколку фази:

 • појаснување од страна на лекарот за време на траењето на знаците на болеста, можна повреда на црниот дроб пред, или за време на бременоста;
 • испитување на пациентот за да се открие жолтица или лезии карактеристични за холестазата;
 • крвна биохемија;
 • уринарни тестови за супстанции кои можат да се појават во него само за време на болеста.

Покрај тоа, на жените им се дава преглед со:

 • Ултразвук;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • ендоскопски преглед на жолчниот канал;
 • биопсија.

Третман

Прво, третманот на холестаза кај жените за време на бременоста е насочен кон елиминирање на изворите на болеста и намалување на манифестацијата на симптомите. Донеси штетни методи на лекување со лекови кои служат за заштита на црниот дроб, но нема да му наштетат на телото. Повеќето од нив се супстанции од растително потекло. Оваа група вклучува лекови кои можат да го намалат нивото на жолчката и да го зголемат неговиот одлив. За да се врати нормалната содржина на витамини, пропишани витамински комплекси и антиоксиданти. За време на третманот се користат процедури кои ги елиминираат "патогените" на чешање во крвта, како што се плазмафереза ​​и хемосорбција.

Важна улога во третманот на холестазата се дава на специјална диета, што е најстариот безопасен начин на терапија.

Исхрана ја ограничува употребата на:

 • масното месо;
 • путер;
 • ферментирани млечни производи;
 • мешунки;
 • пржена храна;
 • мајонез;
 • топло сосови и зачини;
 • зелен чај;
 • кафе;
 • јајца (дозволено еден на ден);
 • кисели краставички;
 • зеленчук - зелка (освен бела) и ротквица;
 • овошје-лубеница, авокадо;
 • алкохол;
 • масни бушотини;
 • производи од брашно;
 • сладолед

Сепак, исхраната на жената за време на бременоста мора да се збогати со витамини, калциум и хранливи материи, инаку третманот се смета за инфериорен. За време на исхраната, не можете да се ограничите на апсорпцијата:

 • свежи сокови;
 • свежо овошје и зеленчук, освен забрането;
 • супа од зеленчук;
 • каша;
 • варено пилешко;
 • џемови и мед;
 • слаб црн чај;
 • трици леб.

Превенција

Превенција на холестаза е:

 • одржување на здрав начин на живот, не само за време на бременоста, туку и по раѓањето на бебето;
 • навремено лекување на болести и елиминација на фактори на ризик кои можат да доведат до таква болест;
 • усогласеност со строга, но ефикасна диета;
 • редовно испитување од страна на лекарите.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате холестаза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Опструктивна жолтица (појавување симптоми: 7 од 10)

Механичка жолтица се развива кога се нарушува процесот на одлив на жолчката по должината на жолчните канали. Ова се случува поради механичка компресија на каналите од тумор, циста, камен или други формации. Претежно жените страдаат од болеста, а на млада возраст, опструктивна жолтица се јавува како резултат на холелитијаза, а кај средовечни и постари жени, патологијата е последица на туморски процеси во органот. Оваа болест може да има и други имиња - опструктивна жолтица, екстрахепатична холестаза и други, но суштината на овие патологии е една и е во кршење на струјата на жолчката, што доведува до појава на специфични симптоми и нарушување на човековата состојба.

...
Холангиокарцином (појавување на симптоми: 5 од 10)

Холангиокарцином е вид на патологија на канцер кој се формира во жолчните канали и има малиген тек и неповолна прогноза. Главните симптоми на болеста се должат на опструкција на жолчните канали. Од сите онкопатологија на гастроинтестиналниот тракт, околу 3% се алоцира на холангиокарциномот, односно туморот е доста редок и се јавува главно кај жени на средна и постара возраст.

...
Алкохолен хепатитис (појавување симптоми: 5 од 10)

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...
Криптоген хепатитис (појавување симптоми: 5 од 10)

Криптоген хепатитис - е развој на воспалителниот процес во клетките на овој орган. Патологијата може да се појави или во акутна или хронична форма, но во секој случај води до формирање на опасни компликации. Неможноста да се воспостави етиолошкиот фактор се должи на изборот на широк спектар на причини од страна на специјалисти од областа на гастроентерологијата. Во некои случаи, ова се должи на фактот дека здравствената установа нема соодветна техничка основа за да помогне во утврдувањето на провокаторите на болеста.

...
Дифузни промени во црниот дроб (појавување на симптоми: 5 од 10)

Дифузните промени во црниот дроб се честа патолошка состојба која се карактеризира со развојот на трансформациите на жлечното ткиво. Опасноста е дека болеста се развива дури и со мали нарушувања и не е невообичаена кај децата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .