Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дрза за време на бременоста: симптоми и третман

Дрза за време на бременоста - главните симптоми:

Често во рана бременост се јавува дрога, па дури и во 3-от триместар кај жените. Причинителот на болеста е габичен тип на габи од родот Кандида, и затоа болеста често се нарекува кандидијаза. Оваа габа живее во репродуктивниот систем, но популацијата на микроорганизми обично е многу мала и може да трае долги години. Тогаш кога популацијата на габата се зголемува дека едно лице се развива болест како што е дрозд.

Бидејќи, поради природата на структурата на телото, болеста почесто се среќава кај девојчиња, исто така е важно да прашаат дали можат да забременат со дрозд и дали е потребно да се лекуваат за да се спречат последиците за фетусот.

Причини

Болеста се појавува поради следниве причини:

 • носејќи синтетичка долна облека;
 • вагинални повреди кои можат да се појават поради груби сексуални односи;
 • незаштитен однос;
 • намалување на имунитетот по тешки болести ( туберкулоза , дијабетес , хипотироидизам );
 • долго користење на антибиотици, ги убиваат сите корисни микроорганизми кои можат да се борат со габа;
 • недостаток на витамини;
 • болести на гениталните или уринарните системи;
 • болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • прекумерна потрошувачка на слатка храна (шеќер е "храна" за квасец бактерии).

Горенаведените причини може да се појават, но главната причина зошто жената може да добие дрозд за време на бременоста во секој триместар е промена во вагиналната микрофлора. Тие се предизвикани од зголемување на количината на естроген и прогестерон, што го предизвикува растот на штетните габи.

Симптоматологија

Симптоми на кандидијаза се:

 • чешање или чувство на печење во гениталниот дел на женските органи;
 • бело или жолтеникаво исцедок од вагината, карактеризирано со консистенција на ушната маст. Често имаат кисело или "рибино" мирис;
 • болка при мокрење или секс.

Вреди да се знае дека горенаведените симптоми не се само карактеристични за кандидијаза, затоа секоја жена која најде барем еден симптом во првиот или вториот триместар од бременоста треба да се консултира со гинеколог за да ја разјасни дијагнозата и препишувањето на третманот. Исто така, дрозд кај бремени жени имплицира задолжително тестирање.

Дрза за време на бременоста

Опасност од болест за време на бременоста

Често на веб-сајтовите можете да прочитате дека дроздот е многу штетен за иднината на фетусот во секој триместар кога се случила инфекцијата. Сепак, одговорот на прашањето дали дроздот е опасен за време на бременоста, според неодамнешните медицински истражувања, е негативен. Главниот недостаток кој се карактеризира со дрога за време на бременоста и кој треба да се третира е непријатност за мајката, а тоа не влијае на фетусот.

Друго прашање што често се дискутира во кругот на лекарите и бремените девојки - дали е можно да забремените со дрозд? За да се справиме со ова прашање, вреди да се земат предвид карактеристиките на текот на болеста. Женскиот репродуктивен систем функционира врз основа на нормалниот сооднос на киселини и алкалии во вагината. Кога жената има дрога за време на бременоста, без оглед на триместарот, балансот е нарушен. Ако жената е здрава, тогаш во нејзината вагина се живеат до 90% млечна киселина бактерии, кои се карактеризираат со производство на млечна киселина и други супстанции кои се штит од разни болести.

Откако ќе се наруши микрофлората (се најде дрозд), габичките од квасецот почнуваат да се размножуваат, предизвикувајќи киселоста на вагината да се намалува. Во овој случај, спермата е помалку веројатно да преживее, но девојката сѐ уште може да забремени со дрозд.

И покрај фактот дека, во принцип, може да забремени со развојот на дрозд, третманот на оваа болест се уште треба да се изврши. Ако жената сака да забремени, таа веднаш треба да оди кај квалификуван лекар, да направи тестови и да ја лекува патологијата кога се развиваат симптоми на болеста.

Дијагностика

Од дрозд за време на бременоста, жената може да се излечи во секој триместар кога носи дете, ако таа оди кај лекар и се подложува на темелна дијагноза. Таа обезбедува:

 • бактериоскопија - земајќи тест за проучување на вагиналната микрофлора. Ги зема гинеколозите за време на испитувањето со шпона за еднократна употреба. Техниката за бричење е апсолутно безболна и брза. За лабораториски испитувања се испраќа валка од вагината, уретрата и грлото на матката, а резултатот е доволно информативен за да се формира дијагноза и препишување третман;
 • ако тестот не открие знаци на болест, но симптомите на кандидијаза се "присутни", тогаш специјалистите користат културна техника за да се утврди габата. Материјалот добиен за време на размачкувањето, седи до околината која е погодна за растот на габите;
 • ПЦР метод. Тоа е најскапиот метод поради својата чувствителност, но ретко се користи во дијагностиката поради лажноста на резултатите.
Дијагноза на дрозд за време на бременоста

Третман

Симптомите на таква болест како дрозд во раната бременост може да се излечат со различни лекови. Сепак, за дрозд во доцна бременост, третманот со многу од нив е контраиндициран. Една жена дефинитивно не мора сама да се третира со болеста, но треба да се консултира со доктор кој може да ги пропише следниве лекови:

 • "Пимафуцин". Овие свеќи против дрозд за време на бременоста можат успешно да се третираат дури и кога земаат големи дози на антибиотици и не се штетни ниту за мајката, ниту за нероденото бебе. Лекот е исто така достапен во форма на пилули, но овој метод на третман се смета за помалку ефикасен;
 • Клотримазол. Таквите масти и супозитории за дрозд за време на бременоста се лекови кои се препишуваат за локален третман;
 • Миконазол. Исто така е прилично ефикасен локален лек кој може да ги лекува дури и напредните случаи.

Покрај тоа, за лекување на кандидијаза и нудат популарни методи. Особено, се забележува дека најефикасните се:

 • бања со додавање на decoctions на камилица, дабови кора, calendula;
 • миење на вагината со раствор од сол или глицерин;
 • Во водата се додаваат една лажичка јод и една лажица сода. Сето ова се преведува во басен, а жената треба да седне во неа за малку - околу 20 минути на секои два дена.

Превенција на кандидијаза вклучува одбивање да носат синтетички долна облека, контрола на количината на потрошувачка на производи со содржина на шеќер, како и лична хигиена.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дрозд во текот на бременоста и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кандидијаза (појавување симптоми: 4 од 7)

Што е кандидијаза? Ова е болест што ја зафаќа мукозната мембрана, органите, кожата. Нејзиното формирање се јавува како резултат на инфекција на телото со габички како габи од родот Кандида. Таквите габи можат да бидат присутни во почвата, зеленчукот, овошјето, па дури и предметите за домаќинството.

...
Дрза (појавување симптоми: 4 од 7)

Што е дрозд? Ова е воспалителен процес, чија причина лежи во квасецни габи од родот Кандида. Во нормални услови, овие компоненти се содржани во микрофлората на усната шуплина, вагината и дебелото црево. Ако нивната дозволена стапка е надмината, тогаш се појавува опишаниот патолошки процес.

...
Кандида вулвовагинитис (појавување симптоми: 4 од 7)

Кандида вулвовагинитис - воспалителен процес кој се развива во вагината и надворешниот дел на гениталните органи. Како по правило, се појавува кај постари жени или кај млади девојки. Што се однесува до децата, болеста се манифестира дури и кај новороденчињата. Причината за ова може да биде елементарен недостаток на хигиена.

...
Вагинална кандидијаза (појавување симптоми: 4 од 7)

Вагиналната кандидијаза е болест со која се соочуваат повеќето жени. Ова е габична инфекција предизвикана од прекумерно активен раст на габичната флора во вагината. Нормално, во вагината на жената, габичната флора се наоѓа во скудна количина, но под одредени услови, габите почнуваат да се размножуваат и ја принудуваат нормалната микрофлора, предизвикувајќи живи симптоми.

...
Вулвитис (појавување симптоми: 3 од 7)

Вулвитис кај жени е воспалителен процес кој го вклучува вулвата, наречена вулва. Оваа област ги вклучува клиторисот, малите (големи и мали), пуби, холистички химен (кај девојчиња). Покрај тоа, самата вулва припаѓа на вагината, жлездите содржани во него, и формирањето што го покрива уринарниот канал и се наоѓа во лабијата (сијалица).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .