Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Плацентарна инсуфициенција: симптоми и третман

Плацентарна инсуфициенција - главните симптоми:

 • Слабо зголемување на заобленоста на абдоменот
 • Престанок на мобилноста на фетусот
 • Фебрилни движења на фетусот

Плацентарната инсуфициенција е една од најчестите компликации кои се манифестираат за време на бременоста. Со оваа болест се подразбира дисфункција на "детското место", во кое фетусот добива недоволен кислород, поради што може да се забележат одложувања во неговиот развој.

Самите нарушувања се случуваат под влијание на фактори како што се хормонални нарушувања, компликации на уринарниот систем и утероплацентарниот проток на крв, срцеви заболувања и други. Жените со ризик од болест ги вклучуваат оние кои пропуштиле абортус, спонтан абортус и други тешкотии при породувањето.

Етиологија

До денес, не се познати сите причини кои влијаат на формирање на плацентарна инсуфициенција. Статистиката за болести ви овозможува прецизно да ги идентификувате само некои од нив:

 • возраст Ризичната група ги опфаќа сите жени на возраст под 18 години и по 32 години;
 • прекумерна употреба на алкохол, тутун или дрога;
 • индивидуални карактеристики на телото (како што се краток раст, дебелина или емакација);
 • ниво на ментално здравје. Замор, недостаток на спиење, дефект и стрес станаа вообичаени. Горенаведените фактори, исто така, може да предизвикаат плацентарна инсуфициенција;
 • носејќи неколку овошја;
 • хронични болести. Тоа може да биде проблем и за женскиот дел, како и за тешкотиите во работата на кардиоваскуларниот систем, гастроинтестиналниот тракт;
 • тешкотии во текот на бременоста или при породување: отсуство или, напротив, преоптовареност на амнионската течност, крвавечките рани, ризикот од спонтан абортус.

Фактори на ризик кои предизвикуваат развој на плацентарна инсуфициенција:

Видови болести

Конвенционално, лекарите разликуваат четири типа на патологија. Оваа поделба е многу условена - понекогаш дури и присутните лекари можат да го занемарат тоа:

 • примарна плацентарна инсуфициенција. Обично формирана во првиот триместар од бременоста. За жал, може да остане незабележано - особено во случај кога лекарот за време на испитувањето не најде очигледни повреди / патологии;
 • секундарна плацентарна инсуфициенција. Почесто се појавува на подоцнежен датум - обично крајот на втората / почетокот на третиот триместар. Лекарот лесно ја препознава оваа патологија за време на рутинско испитување на пациентот;
 • акутна плацентарна инсуфициенција. Оваа патологија се карактеризира со нагло нарушување на утероплацентарниот крвен проток поради одвоената плацента и хепатомот што се појавува. Како резултат на тоа, фетусот може да доживее акутна хипоксија, што во некои случаи може да доведе до смрт. Во таква состојба на бременост е потребно итно болничко лекување;
 • хронична плацентарна инсуфициенција. Со оваа патологија, циркулацијата на крвта во "детското место" постепено се прекинува, поради тоа што постепено ја губи способноста да се прилагоди на новите состојби, како резултат на кршење на клеточниот метаболизам.

Симптоми

Плацентарната инсуфициенција за време на бременоста нема симптоми. Тука, жалбите на пациентите не се поврзани со самата болест, туку со условите што ја предизвикале, како и со однесувањето на самиот фетус. Ако има недостаток на кислород, нејзините трескави движења се можни, може да се набљудува и остар пад, па дури и прекин на мобилноста.

Карактеристична надворешна карактеристика на оваа патологија е слабиот раст на заобленоста на абдоменот (помалку од 1 см за две недели).

Фетална хипоксија

Дијагностика

Жените со ризик од развој на плацентарна инсуфициенција редовно треба да ги прегледа лекар. Во дијагнозата на оваа патологија специјалист привлекува внимание на такви знаци како што се:

 • тежина и висина на бремената жена;
 • големината на заобленоста на абдоменот и висината на матката;
 • усогласеноста на тонот на матката норми;
 • нивоа на крв во секретите на гениталниот тракт;
 • срцето и движењето на фетусот.

Третман

За жал, плацентарната инсуфициенција не се третира дома. Се разбира, можно е да се апстрахираат од надворешни стимули, почесто да се во природа и да се остават настрана 8 часа за здрав сон, но оваа патологија може да се излечи само во стационарни услови. За ова, можете да аплицирате:

 • лекови на групата на метилксантини, кои имаат корисен ефект врз подобрувањето на утероплацентарниот проток на крв;
 • лекови како ацетилсалицилна киселина, пентоксифилин и дипиридамол, кои ја подобруваат коагуларноста на крвта;
 • препарати од фосфолипидната група и витамин Е, кои ја подобруваат регенерацијата на клетките;
 • хормонски препарати на стероидната група, кои помагаат бремена жена да го задржи своето тело во добра форма;
 • супстанции кои имаат корисен ефект врз нервниот систем (најчесто од растително потекло) - мајчина брава, валеријана.

Превенција

Спречувањето на плацентарната инсуфициенција е особено важно на почетокот и во средината на мандатот - до крајот на првата (12-тата недела) и втората (21-та недела) триместари, соодветно. Тоа подразбира отстранување на сите фактори кои можат да наштетат на здрава бременост од првите денови од терминот. Ова е пушење, алкохол, само-лек. Неопходно е сериозно да се вклучат во третманот на хронични заболувања, кои се манифестираа дури и пред бременоста. Една жена во позиција како никој не треба добра исхрана и здрав сон.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате плацентарна инсуфициенција и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .