Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Плацентарна инсуфициенција: симптоми и третман

Плацентарна инсуфициенција - главните симптоми:

Плацентарната инсуфициенција (FPN) е серија на патолошки промени кои се јавуваат како резултат на одредени етиолошки фактори и може да доведат до абортус. Покрај тоа, ваквите процеси може да доведат до фактот дека детето е родено со патологија.

Етиологија

Етиолошката слика за овој патолошки процес е доста добро проучена. Клиничарите забележуваат дека развојот на плацентарна инсуфициенција може да биде предизвикан од речиси секое оштетување на здравјето на една бремена жена. Најчесто развојот на FPN придонесува за такви етиолошки фактори:

 • невроендокрини заболувања ( дијабетес мелитус , хормонален дисбаланс, проблеми со тироидната жлезда);
 • заразни и хронични заболувања;
 • патологии на внатрешните органи;
 • компликации на тековната бременост;
 • одложена бременост;
 • патологии на матката (тумори, лузни, компликации по операцијата);
 • разни аномалии во развојот на фетусот;
 • анемија ;
 • Несогласување на Rh факторите на мајката и фетусот;
 • погрешна локација на фетусот.

Покрај тоа, повторените абортуси во голема мера придонесуваат за развој на плацентарна инсуфициенција.

Развојот на ваквата болест, исто така, може да биде промовиран од болестите на идниот родител кои веќе биле пренесени. Најчесто овие се болести поврзани со бубрезите и кардиоваскуларниот систем.

Класификација

Според официјалната медицинска класификација, овие форми на развој на болеста се разликуваат:

 • акутен;
 • хроничен;
 • компензирани;
 • субкомпенсиран;
 • критична

Акутната фаза се карактеризира со делумна смрт на плацентата, што подразбира значителна закана од спонтан абортус.

Хроничната фаза се карактеризира со речиси целосно отсуство на симптоми во почетната фаза. Ова, пак, често доведува до задоцнување во развојот на фетусот. Ако го најдете ова патолошко нарушување во хронична фаза на развој, можете да избегнете значителни компликации и да го зачувате фетусот.

Компензираната фаза нема сериозни патолошки промени за време на бременоста. Ако строго ги следите сите препораки на докторот, можете да направите и да раѓате здраво бебе.

На субкомпензирана фаза, ризикот од спонтан абортус значително се зголемува. Со оваа форма на развој на патологијата, адаптивните ресурси на мајчиното тело не се во состојба целосно да ја поддржат виталната активност на фетусот, што ја објаснува зголемената закана од спонтан абортус.

На декомпензирана фаза на развој на патологија, речиси е невозможно да го носат фетусот, бидејќи заштитните и компензаторните ресурси на телото се едноставно исцрпени.

Критичната фаза на развој на плацентарна инсуфициенција речиси секогаш завршува со смртта на фетусот.

Исто така, FPN се разликуваат според степенот на развој:

 • прв степен - нарушен крвен проток;
 • втор степен - нарушена хемодинамика во утероплаценталниот регион;
 • трет степен - постои висок ризик за фетална смрт.

Ако се консултирате со лекар на првите манифестации на клиничката слика, стабилизирајте ја ситуацијата и зачувајте го фетусот е можно.

Општи симптоми

Плацентарната инсуфициенција за време на бременоста е опасна бидејќи во почетната фаза и при транзицијата кон хроничната, практично не дава никакви симптоми. Откривање на развојот на патологијата е можно само со текот на планираниот преглед.

Како што се развива патолошкиот процес, една бремена жена може да биде вознемирена од следниве симптоми:

 • пониска абдоминална болка;
 • оток на долните екстремитети;
 • Колика во внатрешните органи;
 • тензија на матката;
 • ослободување од гениталиите.

Во присуство на такви симптоми веднаш треба да се консултирате со лекар. Најмало одложување може да доведе до губење на фетусот.

Дијагностика

Прво на сите, профилот медицински специјалист спроведува личен преглед и појаснува историјата. Бидете сигурни да ја земете во предвид историјата на болеста и текот на бременоста.

Дополнителни дијагностики се вршат и со помош на инструментални и лабораториски методи:

Доплерографија за време на бременоста

При вршење на ултразвучна дијагностика, лекарот плаќа, пред сè, внимание на таквите параметри на биофизичкиот профил:

 • фреквенција на респираторни движења на фетусот во минута;
 • фетална респираторна активност, која се пресметува врз основа на индикатори во минута;
 • активност на феталниот мускул;
 • волумен на амнионска течност;
 • фетална активност на срцето.

Треба да се напомене дека за точна дијагноза и препишување на правилен третман, само дијагностичкиот метод не е доволен. За да се идентификуваат причините за развојот на болеста и неговата тежина, треба да се користат неколку методи.

Третман

Ефективноста на третманот во голема мера зависи од причината за развој на плацентарна инсуфициенција. Во некои случаи, се врши вештачки абортус за да се зачува здравјето и репродуктивната функција на самата мајка.

Главниот третман не е насочен само кон стабилизирање на позицијата на бремената жена и фетусот, туку и при запирање на патолошкиот процес. Во било која форма на FPI, лекувањето се врши само со стационар, под строг надзор на лекар.

Изборот на лекови, шемата за нивниот прием и дозирање се доделуваат строго на индивидуална основа. При изборот на терапија со лекови се земаат предвид следните фактори:

 • локализација на хемодинамски нарушувања;
 • гестациска возраст;
 • општо здравје на бремената жена;
 • степен на развој на патологија.

Со цел да се стабилизира состојбата на пациентот, лекарот може да пропише такви лекови како дел од третманот:

 • коњи;
 • трнтален;
 • Хофитол;
 • Актовегин.

Треба да се напомене дека третманот со лекови може да обезбеди дополнителна сериозна компликација за здравјето на бебето и мајката. Затоа, заедно со медицинскиот третман, се врши и витаминска терапија. Исто така, не заборавајте да јадете правилно и да се придржувате на одмор во кревет.

Програмата за лекување по правило трае од 2 до 8 недели. Ако терапијата со лекови не даде соодветни резултати и дозволува гестацискиот период, се прави царски рез.

Колку побрзо третманот е започнат, толку е поголема шансата таа да даде позитивни резултати. Затоа, на првите знаци треба да побараат медицинска помош. Употребата на народни лекови или сомнителни лекови во овој случај е неприфатлива.

Превенција

Спречувањето на патологијата е многу полесно отколку почнувајќи потоа. Да се ​​вклучи во спречувањето на плацентарната инсуфициенција треба да биде веќе во фазата на планирање на бременоста. Треба да се разбере дека превенцијата на патологиите за време на бременоста не се однесува само на бремената мајка, туку и на таткото.

Следните препораки може да се сметаат за превентивни мерки:

 • правилна исхрана, придржување кон денот;
 • општо обновување на организмот на идните родители;
 • отфрлање на лоши навики, доколку ги има;
 • целосен и навремен третман до крајот на сите болести;
 • редовно испитување од специјализирани медицински специјалисти.

Бидете сигурни дека на првиот знак на горенаведената клиничка слика треба да повикате брза помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате плацентарна инсуфициенција и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дисбактериоза во бременоста (појавување симптоми: 2 од 5)

Дисбактериозата за време на бременоста е доста непријатна појава со која жените често се соочуваат при носењето на детето. Претежно, жените развиваат вагинална дисбиоза кога односот на лактобацили и опортунистички микроорганизми се нарушува поради намалувањето на целокупниот имунитет. Но, и цревната дисбактериоза за време на бременоста е исто така честа, што исто така се јавува поради смртта на нормалната микрофлора и зголемената репродукција на патогени микроорганизми во организмот.

...
Синдром на полицистични јајници (појавување симптоми: 2 од 5)

Синдром на полицистични јајници е гинеколошко заболување кај кое има повеќе бенигни тумори со бенигна природа. Тие можат да бидат локализирани и внатре и надвор од јајниците. Во повеќето случаи, развојот на болеста придонесува за нарушување на функционирањето на невроендокриниот систем. Сепак, клиничарите исто така идентификуваат други предиспонирачки фактори.

...
Леудиом на матката (појавување симптоми: 2 од 5)

Леудиомот на матката е од бениген карактер и се состои од фрагменти од мускулното ткиво и сврзното ткиво на ендометриумот на матката. Овој вид патолошки процес нема јасни ограничувања, меѓутоа најчести се кај жените од репродуктивна возраст - од 20 до 40 години. Оваа болест е доста честа и се дијагностицира кај околу 25% од жените.

...
Аднекситис (појавување симптоми: 1 од 5)

Аднекситис е еднострано или билатерално воспаление на додатоците, вклучувајќи ја фалопиевите туби и јајниците. Воспалението на овој тип се формира поради ефектите на разни микроорганизми кои можат да се пренесат во акутна или хронична форма. Треба да се напомене дека аднекситисот, чиишто симптоми се доста чести кај жените, идентификување на болеста како една од најчестите во областа на гинеколошки заболувања, се карактеризира со појава на чести рецидиви. Покрај тоа, ова воспаление, по правило, ги зафаќа двата органа одеднаш, а неговата опасност лежи во формирањето на последователна неплодност за секоја петта заразена жена.

...
Сигмоидитис (појавување симптоми: 1 од 5)

Сигмоидитис е воспалителна лезија формирана во сигмоидниот дебело црево, односно во еден од крајните делови лоцирани во дебелото црево. Сигмоидната црево е особено склона кон формирање на воспалителни процеси во него, бидејќи физиологијата тука ја предодредува долготрајната стагнација на цревните содржини за последователното формирање на фекални маси во неа.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .