Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Еклампсија: Симптоми и третман

Еклампсија - главни симптоми:

Еклампсија е компликација на бременоста, во која крвниот притисок се зголемува нагло и неочекувано (тешко е да се врати во нормала). Исто така, жената има висока содржина на протеини во урината и тешко оток на екстремитетите. Постојат два начини за излез од оваа состојба - повлекување на симптомите или кома. Оваа патолошка состојба може да му наштети на здравјето на не само на бремената мајка, туку и на нероденото бебе.

Во светот, околу еден процент од женската популација за време на бременоста е изложена на еклампсија. Почесто, речиси десет проценти, бремени жени страдаат од предеклампсија. Симптомите на овој процес се исти како оние на еклампсијата, само тие не се појавуваат толку силно.

Еклампсија кај бремени жени може да се појави во последните фази од бременоста, или на првиот ден по раѓањето. Најчесто оваа болест се јавува кај млади девојки кои го раѓаат своето прво дете или жени чие раѓање е четириесет години или постари.

Етиологија

Главната причина за напади на еклампсија кај бремени жени е брзото зголемување на притисокот , што, пак, се јавува поради:

 • разни бубрежни инфекции;
 • младата ера на идната мајка, чиј организам не може да издржи таква промена во структурата на организмот;
 • прво раѓање во животот на жената;
 • манифестации на оваа болест во претходните бремености, но само во случај кога таткото на децата е ист човек;
 • носејќи неколку овошја;
 • неухранетост за време на бременоста;
 • злоупотреба на идната мајка со алкохол или никотин;
 • лупус еритематозус ;
 • генетска предиспозиција;
 • хронични инфективни заболувања кај кои жената страда за време на бременоста;
 • прекумерна тежина иднина мајка;
 • дијабетес ;
 • гастритис .
Механизми на еклампсија

Видови

Бидејќи еклампсијата може да влијае на неколку органи, видот на болеста се определува зависно од тоа кој од нив е "нападнат" од болеста:

 • бубрежна еклампсија - придружена со конвулзии, предизвикувајќи кома и анурија ;
 • хепатална - се карактеризира со нарушена структура и нарушување на црниот дроб;
 • церебрална - може да предизвика мозочно крварење или мозочен удар ;
 • коматозен - церебрален едем .

Во време на манифестација, може да настане еклампсија:

 • почнувајќи од шестиот месец до крајот на бременоста. Создава речиси седумдесет проценти веројатност;
 • директно за време на породувањето - забележано во четвртина од случаите на болеста;
 • на првиот ден по раѓањето - помалку од два проценти. Постпарталната еклампсија е предизвикана од болен шок што една жена страда кога раѓа дете.

Според формите на изразување, еклампсијата може да се манифестира:

 • со еднократни конвулзии, но периодични;
 • комплексни грчеви;
 • кома.

Со времетраењето на конвулзивни напади, болеста е поделена на фази:

 • почетната - времетраење од триесет секунди, манифестација само на мускулите на лицето;
 • медиум - од десет до дваесет секунди, спазмот се шири на целото тело, фаќајќи ги респираторните мускули. Може да предизвика смрт;
 • умерено тешка - во период од триесет до деведесет секунди. Конвулзиите се движат од врвот надолу, нема пулс и дишење. Нападот завршува со длабок здив и наизменично дишење;
 • тешка, која се карактеризира со ослободување на пена (понекогаш со крвни нечистотии) од устата, се појавува пулс. Жената или ја враќа свеста или паѓа во кома.

Симптоми

Карактеристична карактеристика на еклампсија е зголемен притисок и конвулзии. Но, на манифестацијата на еклампсија претходат такви симптоми како што се:

 • слабост на телото;
 • тинитус;
 • нарушување на спиењето;
 • упорни гадење;
 • неконтролирано повраќање;
 • намалена визуелна острина;
 • светли блесоци пред очите;
 • тешка главоболка;
 • краткорочна губење на свеста;
 • заборавот;
 • раздразливост;
 • намалување на излезот на урина, што укажува на оштетување на бубрезите.

Компликации

Компликации се јавуваат во зависност од тежината на состојбата на бремената жена, нејзината возраст и присуството на други болести.

Плацентарна абрупција

Последиците од еклампсијата се:

 • ексфолијација на плацентата;
 • фетални развојни нарушувања;
 • церебрална хеморагија;
 • парализа;
 • неуспех на органи како што се црниот дроб и бубрезите;
 • оток на белите дробови и мозокот;
 • срцеви проблеми;
 • кома;
 • смрт за жена или фетус.

Дијагностика

Прилично е лесно да се дијагностицира еклампсијата, бидејќи симптомите на оваа болест се карактеристични за жените само за време на бременоста или во рок од неколку часа по раѓањето. Во нормалниот живот, оваа патолошка состојба не може да се манифестира. Важно е да се направи разлика помеѓу ефектот на оваа болест врз мозокот и да се исклучи аневризмата, епилепсијата, мозочниот тумор. За да го направите ова, спроведе:

 • Х-зраци за да се елиминираат сомневањата за патологијата на белите дробови;
 • КТ - да се укаже на состојбата на мозокот;
 • МРТ;
 • ЕКГ;
 • урина и крвни тестови .

Ако една бремена жена почнала да напаѓа дома во еклампсија, таа треба да добие прва итна помош, која се состои од:

 • веднаш повика брза помош;
 • за да се осигури безбедноста на жената, за таа цел се става на левата страна на телото, на рамна површина;
 • спречување на затворање на устата со било кој предмет завиткан со газа и сместен помеѓу катниците;
 • отстранување на јазикот надвор;
 • отстранување на повраќање, слуз или пена;
 • ако е потребно, направи срцева масажа;
 • обезбеди топлина.

По завршувањето на горенаведените активности, мора да чекате за доаѓањето на лекарите. Потоа, пациентот се транспортира во болница, ставен во посебно одделение и врши медицински мерки.

Третман

Терапија за бремени жени со еклампсија е:

 • обезбедување на целосен мир на умот;
 • заштита од стрес и лоши вести;
 • капкачи кои користат седативи;
 • нормализација на притисокот;
 • зголемено мокрење;
 • реставрација на функцијата на мозокот.

Покрај тоа, жената е под постојан надзор на лекарите кои ги следат виталните знаци на мониторите и, доколку е потребно, спроведуваат реанимација. Најважната точка на третманот е вештачко раѓање со царски рез.

Превенција

Превенција на еклампсија е насочена кон:

 • навремено откривање и лекување на инфекции кои можат да предизвикаат појава на таква болест;
 • редовни консултации на бремени жени кај гинеколози;
 • дневно мерење на притисокот (можете да задржите дневник);
 • комплетен одмор и спиење, кој треба да биде девет часа;
 • ограничување на физичката активност;
 • трошење многу време во свеж воздух;
 • планирање на бременоста и детална подготовка на телото за тоа;
 • Исхрана, збогатена со витамини, калциум, како и хранливи материи и минерали.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Еклампсија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гинеколог , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Невросифилис (појавување симптоми: 8 од 16)

Невросифилисот е болест на венерична природа која се меша со изведбата на некои внатрешни органи, а ако не се третира навреме, за краток временски период може да се прошири на нервниот систем. Често се јавува во било која фаза на сифилис. Прогресијата на невросифилисот се манифестира со симптоми како што се напади со сериозна вртоглавица, мускулна слабост, напади и парализа на екстремитетите и деменцијата.

...
Хипервитаминоза (појавување симптоми: 8 од 16)

Хипервитаминозата е болест која предизвикува голема количина на одреден витамин за да влезе во телото. Неодамна оваа патологија стана почеста, бидејќи употребата на витамински додатоци станува се попопуларна.

...
Хипонатремија (појавување симптоми: 8 од 16)

Хипонатремијата е најчестата форма на вода и електролитен дисбаланс, кога постои критично намалување на серумската концентрација на натриум. Во отсуство на навремена помош не ја исклучува веројатноста за појава на фатален исход.

...
Цефалгија (појавување симптоми: 8 од 16)

Цефалгија (цефалгија синдром) е болка во областа на главата, која може да варира во сериозноста, интензитетот и времетраењето. Таков симптом може да биде симптоматски, како и да биде манифестација на сериозен патолошки процес, затоа, со својот чест изглед, треба да се консултирате со лекар.

...
Церебрална исхемична болест (појавување симптоми: 7 од 16)

Неуспехот на телото, кој се карактеризира со прогресија на влошување на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, се нарекува исхемија. Ова е сериозна болест која претежно влијае на садовите на мозокот, ги блокира и, со тоа, предизвикува дефицит на кислород.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .