Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алфабетски рубрикатор на човечки болести и услови
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Бременост

Анемнибрион - текот на бременоста во отсуство на ембрион во гениталниот орган. Ова значи дека жената забременила, по што јајцето било всадено во ѕидот на матката. Во исто време, постои прекин на развојот на самиот ембрион, а ембрионското јајце продолжува да се зголемува во големина. Петнаесет проценти од вкупната женска популација е предмет на оваа патологија.

...

Аненцефалијата е конгенитален дефект, што резултира со отсуство на главните делови на ембрионскиот мозок, а черепот останува недоделен. Понекогаш има проблеми со интегритетот на черепот, поради што черепот е отворен, а мозочното ткиво е изложено. Во некои случаи, може да се појави присуство на условени рефлекси, но тие се несвесни реакции.

...

Интраутерина инфекција е одредена група на заразни болести кои се јавуваат кај фетусот за време на развојот. Инфекцијата на детето може да се појави од мајката за време на процесот на раѓање. Феталната инфекција е премногу опасна за фетусот, бидејќи отстапувањето може да доведе до спонтан абортус и развојни патологии. Можни се предвремено породување и сериозно оштетување на централниот нервен систем.

...

Хематома за време на бременоста е колекција на крв во ткивата, која најчесто се формира по секоја повреда. Во формираната вакуола содржи или течна или коагулирана крв. Оваа состојба е крајно опасна и за бремената мајка и за фетусот.

...

Хемороидите за време на бременоста е проктолошко нарушување кое се карактеризира со оштетено снабдување со крв во хемороидалните вени. Ова, пак, води кон нивно проширување и тромбоза и предизвикува крварење. Егзацербацијата на оваа болест за време на породувањето е предизвикана од природни физиолошки промени во телото, како и седентарен животен стил во последните месеци од бременоста.

...

Гестозата е болест која се јавува само кај бремени жени и е поврзана со развојот на патолошки едем. Патологијата најчесто се развива во 20-тата недела и завршува неколку дена по раѓањето. Секоја жена знае дека за време на бременоста, телесната тежина се зголемува не само поради растот на бебето во нејзината утроба, туку и поради зголемената маса на маснотии поради зголемената потрошувачка на нејзината храна. Во исто време, лекарите редовно ја следат тежината на жената, спроведуваат неделни мерења и оваа постапка не е премногу среќна за бремени жени.

...

Хипертоничноста на матката е контракција на телото долго пред закажаниот датум на испорака, што понекогаш може да се манифестира во раната бременост. Со други зборови, тоа е симптом кој укажува на развој во телото на жената на патологија која може да доведе до спонтан спонтан абортус.

...

Феталната хипоксија е патолошки процес кој се карактеризира со недоволен кислород кон фетусот. Таквата болест може да се манифестира и одеднаш и постепено (со израз на симптоми). Ова нарушување не е независно, туку се јавува поради абнормални процеси кои се случуваат во женското тело. Времето на формирање, текот и интензитетот на симптомите директно влијаат на развојот и општото здравје на детето. Ако не се спроведе терапија за патологија, последиците може да бидат катастрофални.

...

Дисбактериозата за време на бременоста е доста непријатна појава со која жените често се соочуваат при носењето на детето. Претежно, жените развиваат вагинална дисбиоза кога односот на лактобацили и опортунистички микроорганизми се нарушува поради намалувањето на целокупниот имунитет. Но, и цревната дисбактериоза за време на бременоста е исто така честа, што исто така се јавува поради смртта на нормалната микрофлора и зголемената репродукција на патогени микроорганизми во организмот.

...

Бременоста е патолошки процес кој неизбежно води кон смрт на фетусот и може да се појави на секој израз на детето кое го носи. Во главната група за ризик, жените на возраст од 35-40 години. Исто така, треба да се забележи дека според официјалните статистички податоци, секоја втора бременост во раниот период може да биде замрзната. Ризикот од развивање на таква патологија по потврдување на бременоста со тест или анализа е 15-20% од вкупниот број на отстапувања. Исто така изложени на ризик се и жените кои претходно претрпеле таква патологија.

...

Запек за време на бременоста е прилично честа појава. За 40 недели од носењето на детето, жените се соочуваат со различни изненадувања, кои не се поволни.

...

Леукоцитоза за време на бременоста е состојба на телото во кое концентрацијата на бели крвни клетки (леукоцити) се зголемува во крвотокот. Секоја бремена жена редовно зема тест за крв, што покажува не само нивото на хемоглобин, туку и бројот на леукоцити - важно е леукоцитите во крвта да не се зголемат или намалат, бидејќи ова е доказ за патологија.

...

Недостатокот на вода за време на бременоста е намалување на индексот на амнионска течност во споредба со нормалните индекси карактеристични за еден или друг период на бременост на детето. Клиничарите идентификуваат голем број на предиспонирачки фактори кои влијаат на развојот на слична состојба, почнувајќи од зависност од лоши навики и завршувајќи со комплициран тек на бременоста.

...

Полихидратацијата кај бремени жени е патолошка состојба која се карактеризира со прекумерна акумулација на амнионската течност во шуплината на гениталниот орган, која во медицината се нарекува и амниотица. Количината на таквата течност во матката за време на текот на целиот период на раѓање се зголемува (во зависност од периодот). И ова е нормална состојба. Амниотичната течност врши многу различни и важни функции - го штити фетусот од трауматизација, инфекција, а исто така активно учествува во неговата исхрана. Детето го проголта, по што се излачува во форма на урина. Ако количината на вода се зголемува, тоа значи дека овој природен процес беше нарушен поради некоја причина, затоа е неопходно да се дијагностицира, да се идентификува патологијата што ги предизвика полихидроамниосот и да ја елиминира.

...

Често во рана бременост се јавува дрога, па дури и во 3-от триместар кај жените. Причинителот на болеста е габичен тип на габи од родот Кандида, и затоа болеста често се нарекува кандидијаза. Оваа габа живее во репродуктивниот систем, но популацијата на микроорганизми обично е многу мала и може да трае долги години. Тогаш кога популацијата на габата се зголемува дека едно лице се развива болест како што е дрозд.

...

Феталното перење е популарно име за феноменот на менструалниот проток за време на бременоста. За разлика од крварењето, кое може да се случи во текот на кој било период на бременост, миењето на фетусот е ретко и краткотрајно, поради што не претставува закана за мајката и за бебето во нејзината утроба. Во исто време, таквиот феномен не може да се нарече норма, бидејќи може да биде знак за сериозни патологии кај една бремена жена, па затоа, кога ќе се излечи, треба да се консултира со доктор.

...

Плацентарната абрупција е патолошка состојба која се јавува во првиот или последниот триместар од бременоста и претставува сериозна опасност за животот на детето и мајката. Плацентата е орган преку кој хранливи материи и кислород од мајчината крв се снабдуваат со фетусот. Покрај тоа, благодарение на плацентата, отпадните продукти на фетусот влегуваат во циркулаторниот систем на мајката и се отстранети од нејзиното тело. Тоа е, плацентата ја врши транспортната функција и придонесува за животот на фетусот во матката. Затоа, одредот може да предизвика сериозни повреди во животот на фетусот, па дури и да ја предизвика неговата смрт и мајката.

...

Плацентарната инсуфициенција е една од најчестите компликации кои се манифестираат за време на бременоста. Со оваа болест се подразбира дисфункција на "детското место", во кое фетусот добива недоволен кислород, поради што може да се забележат одложувања во неговиот развој.

...

Прееклампсијата е комплициран степен на токсикоза што се јавува кај жени за време на бременоста во текот на вториот или третиот триместар. Се карактеризира со значително зголемување на крвниот притисок и присуството на протеини во урината. Речиси секоја четврта бремена жена покажува знаци на таква болест. Ризичната група се состои од млади девојки кои го раѓаат своето прво дете и жени постари од четириесет години, под услов бременоста првпат да падне на оваа возраст.

...

Цистичниот леб е патолошка состојба во која наместо долгоочекуваната бременост во матката на жената, трофобласт (привремен орган потребен за прицврстување на плодното јајце на ѕидовите) се дегенерира во огромен број мали везикули. Со таква патологија, појавата на јајцето наликува на еден куп грозје. Ембрионот со таква патологија умира во раните фази на бременоста.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .