Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алергии на сонце: симптоми и третман

Алергии на сонцето - главните симптоми:

Алергии на сонцето - болест придружена со воспаление на кожата што се случува под дејство на сончева светлина. Презентираната патологија се смета за најчест тип на актиничен дерматитис. Ако времето не продолжи да терапевтски мерки, тоа е полн со преминот на болеста на хронична фаза или егзема. Поради оваа причина, сите лекари се обидуваат навремено да ја откријат патологијата и да развијат најефикасен третман.

Фактори на ризик

Многу експерти тврдат дека сончевите зраци делуваат како алерген. Но, ова не е сосема точно. Алергијата на сонцето се манифестира под условите на влијание на фотосензибилизаторите на човечкото тело. Тоа се компоненти кои ја зголемуваат чувствителноста на кожата на УВ зрачење. Под влијание на овие зраци се ослободуваат слободните радикали, кои доаѓаат во контакт со протеините. Резултатот од овој процес е формирање на нови соединенија. Новоформираните супстанции служат како антигени кои доведуваат до алергиска реакција.

Имајќи го предвид типот на фотосензибилизатори, се идентификуваат следните причини за алергија од сонцето:

 • употребата на надворешни лекови;
 • ефекти врз кожата на хемикалии за домаќинство;
 • одредена група на козметика;
 • Причините за алергија од сонцето можат да бидат скриени во влијанието на растителни сокови: hogweed, некои ливади билки.

Покрај тоа, причините за промовирање на алергии од сонцето може да биде акумулација на специфични компоненти во телото. Постојат следниве главни причини за овој кластер:

 • метаболички нарушувања: дијабетес, прекумерна тежина;
 • болести на органи и системи чија работа е намалена до отстранување на токсични материи од телото: цироза на црниот дроб, хроничен хепатитис, недоволна работа на бубрезите, запек;
 • системска терапија со лекови.

Алергија на сонцето е болест што ги зафаќа повеќето возрасни лица, со светлина на кожата, наследна предиспозиција. Ризик групата надополнува:

 • жени за време на бременост;
 • луѓе кои го посетуваат солариумот.

Како се манифестира болеста?

Сонце алергија

Така се случува алергијата на сонцето да се манифестира по краток престој на сонцето. Понекогаш знаци на патологија се чувствуваат по посетата на сатен за сончање. Во текот на оваа постапка, постои одреден ефект на кожата на УВ зрачење.

Размислете подетално на симптомите на алергија на сонцето:

 1. Во сончевите области на кожата се јавуваат отоци и црвенило. Ако случајот работи, тогаш појавата на ангиоедем не е исклучена. Оваа црвенило е придружена со силно горење и чешање.
 2. На човечкото тело, се формираат повеќе осип кои личат на осип во уртикарија. Во иднина, овие осипи може да влијаат врз кожата што не е засегната.
 3. Алергијата на сонцето е придружена со општо влошување на здравјето, формирање на конјуктивитис или хелитис.
Ако болеста се јави под нормални услови, осипот исчезнува сам по себе во рок од 3 недели. Со постојано изложување на сончева светлина, тоа се случува повторно. Ако не ја третирате алергијата од сонцето во времето, тогаш таа се трансформира во хронична фаза, а презентираните знаци се надополнети со сувост и инфилтрација на кожата, зголемен модел, формирање на васкуларни звезди.

Сорти на фотодерматитис

Негативното влијание на сончевите зраци придонесува за различни неприродни реакции кај една личност, која се нарекува фотосензибилизација. Постојат следниве видови на алергии од сонцето:

 1. Фототрауматските реакции се патолошки процес кој се формира по продолжено изложување на сонцето. Понекогаш се случува алергиска реакција да се случи дури и во совршено здрава личност за време на многу часови интензивна изложеност на УВ зраци.
 2. Фототоксични реакции - вид на алергија од сонцето, чија манифестација е формирање на изгореници од сонце. Едно лице има оток, црвенило, плускавци и еритем. Придонесува за појава на таков процес на земање на одредени лекови, билки, производи, чиј состав бара присуство на фотосензибилизатори.
 3. Фотоалгеничните реакции се вид на алергија од сонцето, кое се формира кај оние луѓе чие тело не прима УВ зраци од конкретни причини. Нивната кожа и мукозните мембрани ги согледаат сончевите зраци како странец или непријателско надворешно влијание. Оваа патологија се јавува кога постојат имуни нарушувања. Се манифестира во форма на папули, плачење, везикули и лихенизација на кожата. Осипот има подобрен модел, задебелување на кожата и повреда на пигментацијата. На допир кожата станува груба и набрчкана.

Дијагностика

Ултразвук на бубрезите

Прелиминарна дијагноза вклучува анкета на пациентот и надворешен преглед. За да се одреди типот на алергенот, лекарот ја пропишува примената на примероците за пациентот. За да ги открие ендогените причини за алергија на сонце, лекарот ќе ги препише ваквите тестови на пациентот:

 • примероци Зимницки;
 • биохемиска анализа на урина и крв;
 • КТ и ултразвук на бубрезите;
 • Абдоминален ултразвук;
 • хормонска анализа;
 • екскреторна урографија.

За време на студијата, алергиите од сонцето цртаат линија со болести како што се:

 • лиши;
 • сончев еритем;
 • еризипела;
 • атопичен, алергиски, контакт, зрачен дерматитис;
 • површинска форма на СЛЕ.

Ефективен третман

Што да направите за да се ослободите од фотопрепаратот? Само искусен дерматолог може да одговори на ова прашање. Како по правило, третманот за алергија на сонце ги вклучува следните активности:

 1. Ослободување на основната причина, ограничен контакт со фотосензибилизирачките компоненти.
 2. Употреба на лекови.
 3. Заштитни мерки против УВ зрачење.

Ако има индикации, понудената листа се додава со други постапки. Денес, можно е да се излечи алергија од сонцето, но терапијата мора да се интегрира. Таблетите за алергии на сонце, маст и крем имаат антиинфламаторно дејство.

Надворешни објекти

Да се ​​најде една ефикасна маст која ќе ги елиминира алергиите на сонцето е невозможна. Денес, лекарите нудат лекување на болеста со следниве надворешни лекови:

 • Флуоркорт (креатин со триамцинолон или гликокортикоидна маст);
 • Бетаметазон (кортикостероиден крем базиран на бетаметазон);
 • Нурофен (гел, ибупрофен дејствува како активна состојка, има антиинфламаторно дејство);
 • Диклофенак (натриум гел базиран на диклофенак, го ублажува воспалението);
 • Пастата на цинк (медицина, во улога на активната компонента во која делува оксидот на цинк, помага да се елиминира воспалението).
Сите опишани надворешни лекови имаат одредени контраиндикации и несакани ефекти. Поради оваа причина, тие треба да се користат само откако ќе бидат потврдени од дерматолог.

Лекови за алергија на сонце

Што друго треба да се направи за да исчезне алергијата на сонцето? Во прилог на масти и креми, препорачливо е да се користат антихистаминици кои помагаат да се спречи чешање и црвенило, да се намали воспалението (Аспирин, Нимесил). Листата на антихистамински лекови ќе биде додадена на Адерзин, Цетиризин, Супрастин.

Ако постои тенденција за алергиска реакција на лекови, тогаш земањето на аспирин треба да се избегнува. Причината е тоа што оваа акција на овој лек е насочена кон чистење на крвта, и со слаби ѕидови на крвните садови, ова придонесува за зголемен осип.

Фототерматитис терапија кај млади пациенти

Фотодетематис кај дете

Ако детето е алергично на сонцето, тогаш препаратите кои се употребуваат за да се отстрани треба секогаш да бидат при рака. Без оглед каде и да одите, на плажа, во продавница или на друго место, секогаш треба да ги носите со себе. А болест како алергија на сонце кај децата треба да се предупреди однапред. Ако ова не може да се избегне, неопходно е да се заштити детето од подоцнежно изложување на сонцето. Во отсуство на околни точки за помош и медицински препарати, прво треба да го покриете оштетениот дел од телото со влажна супстанција.

Кога кај детето постои еритема, тогаш треба да користите зборувачи, влажни лосиони, креми. Како основа, подобро е да се користат адстрингенси (2% раствор на танини, 0,25% сребрен раствор) и производи за намалување на болка (2% анестезински раствор), со кои треба да се прават ладни облоги.

Не е препорачливо детето да се третира со нестероидни антиинфламаторни лекови, бидејќи нивниот ефект ја зголемува фотосензибилизацијата.

Можно е да се елиминираат појавените везикули со помош на такви хормонални масти како што се Афлодерм, Локоид, Елок. За деца се препорачува да се примени витаминска терапија (витамини од група Б, Ц, ПП), антиоксиданти (токоферол ацетат, алфа-токоферол, метионин). Одличен ефект се постигнува кога се користи антихистамински третман. Тука, земајќи ја предвид возраста на детето, се препишуваат Тавегил и Лоратадин.

Сонце алергија е непријатна болест која може да влијае и на возрасните и на децата. Нејзини главни манифестации се чешање, осип и отекување на кожата. Елиминирајте ги сите симптоми на алергија што е можно со помош на надворешни лекови и таблети. Сите терапевтски активности се вршат дома, но под надзор на лекар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате алергии на сонцето и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Идиопатска уртикарија (појавување симптоми: 6 од 9)

Идиопатска уртикарија - е алергиска болест на кожата која може да влијае на секое лице, без оглед на полот, возрасната група и етничката припадност. Голем број патолошки и физиолошки предиспонирачки фактори можат да предизвикаат развој на оваа болест. Провокатор може да биде убод од инсекти, прекумерно високи или ниски температури, преголема доза на лекови или нетолеранција на храна.

...
Сончева уртикарија (појавување симптоми: 6 од 9)

Соларната уртикарија е воспалителна лезија на кожата предизвикана од зголемена подложност на сончева светлина и постапување според видот на алергиска реакција. Карактеристична особина на болеста е нејзиниот хроничен тек - тоа значи дека карактеристичните симптоми се случуваат само под услов да се повтори изложеноста на провоцирачки фактор.

...
Егзема на нозете (појавување симптоми: 4 од 9)

Егзема на нозете е болест на кожата на долните екстремитети, која се јавува во хронична или акутна форма. За таква болест се карактеризира со горење, чешање и осип. Кожата на луѓето кои страдаат од егзема е посензитивна за влијанието на разните стимули. Промените во содржината на имунолошките клетки може да се детектираат во крвта на таквите пациенти.

...
Атопичен дерматитис кај деца (појавување на симптоми: 4 од 9)

Атопичниот дерматит кај децата е болест од воспалителна природа, предизвикана од алергиски реакции на одредени етиолошки фактори. Во народот го носи името "дијатеза". Во повеќето случаи, има хроничен тек и доста често придружуван од други патологии. 60% од децата во првата година од животот се дијагностицираат.

...
Дерматитис кај деца (појавување симптоми: 4 од 9)

Дерматитис кај дете - кај педијатриска дерматологија и педијатрија се дијагностицира кај секој втор пациент со заболувања на кожата. Оваа болест е воспалителна и алергична по природа е подеднакво најдена кај момчињата и девојчињата. Причините за формирање на таква патологија ќе се разликуваат во зависност од варијантата на нејзиниот тек. Често, несоодветната грижа за бебето, влијанието на патогените бактерии и ефектот врз кожата на прекумерно високи или многу ниски температури делуваат како предиспонирачки фактор.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
педијатар зема
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .