Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алергија на цут: симптоми и третман

Алергија на цут - главните симптоми:

Алергија на цут денес е многу честа појава. За жал, никој не успеа целосно да се ослободи од тоа, така што луѓето мора да ги издржат своите непријатни симптоми. Алергиска реакција се манифестира со тежок чешање во носот, празнење на носот, кивање и назална конгестија.

Фактори на ризик

Пред да ги утврдите причините за алергија на цветни, треба да дознаете кои дрвја и растенија се опасни. Тоа се: елда, бреза, топола, амброзија, глуварче, камилица, сончоглед, киноа.

Несреќна цутела се јавува во средината на април и трае околу еден месец. Берел полен, според прегледите на голем број луѓе, им дава најголема неволја.

Се разликуваат следните причини за цлувната алергија:

 1. Наследен фактор. Ако двата родители имаат алергиски тип болести, тогаш можноста за формирање на оваа болест кај дете е 50%.
 2. Ирационална и несоодветна исхрана.
 3. Живее во загадена средина.
Во повеќето случаи, знаците на алергии почнуваат да му пречат на лице дури и во детството и младоста. Оваа болест се карактеризира со цикличен тек: постои фаза на егзацербација и ремисија.

Манифестации на болеста

Според името на болеста, веднаш може да се разбере дека сите негови манифестации се чувствуваат во пролетта и го траат целиот период на цветни растенија. Алергија на цут ги има следните симптоми:

 • црвенило и оток на очите;
 • чести кивање;
 • тежок течење на носот и назална конгестија;
 • црвенило и оток на носната лигавица;
 • респираторна инсуфициенција или отежнато дишење;
 • кашлица;
 • кожни осипувања.
Сите опишани знаци на алергија се многу слични на симптомите на студ. Но, можно е да се разликува значајна разлика - во случај на алергија на цветни, нема зголемување на телесната температура, а неговите знаци стануваат интензивни во топло и суво време. За оние луѓе кои страдаат од pollinosis, егзацербација се случува секоја година, а нејзиното времетраење е еден месец или повеќе. Фаза на егзацербација е вистинско брашно за лице кое е алергично на цветни, па затоа е важно да се знае како да се лекува оваа болест.

Ефикасна терапија

Блум алергија

Лечи алергии на цветни бреза и други растенија целосно не успее. Единственото нешто што може да се направи во оваа ситуација е да се намали сериозноста на симптомите на болеста и да се стабилизира состојбата.

Пред да се појави цветница, треба да поминете низ терапија со лекови. Тоа вклучува антихистаминици и антиалергиски лекови. Забрането е да се спроведе независен прием, само квалификуван специјалист треба да го лекува овој пациент. Исто така, се случува одредени лекови да бидат соодветни за пациентот, но не го носат посакуваниот ефект. Дополнително, само лекар ќе може да направи индивидуална шема на терапија.

Можете исто така да се ослободите од непријатните симптоми на алергија на цветни на бреза и други растенија со употреба на метод како десензитизација. Нејзината суштина лежи во воведувањето на каузални алергени. Првично, агенсот започнува да се администрира во мали дози, а на крајот на третманот - големи. Како резултат на тоа, можно е да се намали чувствителноста на телото на алергенот, со што се намалуваат симптомите на болеста.

Ефективни лекови

Лекови

Основата на третманот на цлувната алергија е да се ограничи контактот и да се елиминира алергенот. Поради фактот што е невозможно да се исполни оваа состојба во случај на алергиска реакција на полен, неопходно е да се третира оваа болест со помош на фармаколошки агенси. Тие се поделени во следниве типови:

 1. Антихистаминици - не влијаат на метаболичкиот процес или производството на хистамин, ги блокираат неговите рецептори.
 2. Стабилизаторите на маст клетките - таблетите како Nedocromil и Cromolin се сметаат за ефикасни. Препорачливо е да се користат во случаи кога другите лекови немаат посакуван ефект или се контраиндицирани за да примаат. Овие цветни апчиња за алергија го блокираат ослободувањето на медијаторите од мастоцитите.
 3. Анти-воспалителни лекови - тие можат да се користат во третманот на алергии за да цветаат орално. Таблетите посебно се користат во тешки случаи (појава на сезонска астма, алергиски дерматитис).
 4. Антилеукотриен лекови - се користат во третманот на алергии на цветни.
 5. Имунотерапија - се користи во случај кога употребените лекови немале посакуван ефект или контакт со алергенот не може да биде ограничен.

Народна медицина

Календула лушпа

Алергија на цутење со своите непријатни манифестации може да се елиминира со помош на фолк методи на лекување. Ако е познато дека оваа болест настанала поради цветните и опрашувањето на некои растенија, а потоа по враќањето дома, треба да се истушира ​​и исплакнете го грлото со обична вода. Следниве народни рецепти имаат голема ефикасност:

 1. Календула лушпа. За подготовка на оваа алатка треба да земете чаша врела вода и да ја додадете во контејнерот, каде што се поставени 10 цвеќиња на цвеќиња. Супа инсистираат на половина час, се нанесуваат и се земаат 3-4 пати на ден за лажица.
 2. Камилица лушпа. Лесно е да се подготви лекот: истурете голема лажица цвеќе со чаша врела вода, вријте 30 минути, исцртување, затегнете и користете лажица.
 3. Кога болеста има оштетени очи, можете да го користите сокот од inflorescences на ливади детелина.
 4. Инфузија на серијата. Треба да се зема орално, но таквата терапија треба да трае најмалку 5 години. Лесно е да се подготви лек, истурете ја врелата вода над тревата и земајте го како и обично чај. Како резултат на пиењето треба да се добие златна боја. Бидејќи серијата нема свои контраиндикации, нема специфични дози. Собирањето на секвенцата треба да биде независен напор. Презентираниот чај ќе го ослободи телото од алергенот и ќе ги отстрани непријатните симптоми на алергии.

Едноставни препораки

За да се спречи повторување и олеснување на состојбата на пациентот, неопходно е да се следат едноставни дневни препораки:

 1. Алергијата на цутот го подобрува имунолошкиот систем на телото, со што може брзо да се отстрани од акција. Поради оваа причина, треба да јадете храна која има анти-воспалителни ефекти. Тоа е соодветна работа на дигестивниот систем - ова е важен чекор за зголемување на одбраната на телото. Тука е препорачливо да ја надополнувате вашата исхрана со ореви, рибино масло, ленено масло. Овие производи содржат голема количина на алфа-линоленова киселина. Мора да бидат вклучени во исхраната пребиотици или живи бактерии. Затоа, јогуртот со живи култури не е доволно. Нивната акција има за цел зајакнување на дигестивниот систем и стимулирање на имунолошкиот систем.
 2. Носот секогаш треба да биде во совршена состојба. За да се задржи неговата чистота, неопходно е редовно да се исцрпуваат назалните пасуси, со што се елиминира одредена количина на алергени пред да почнат да имаат негативен ефект. За овие цели, треба да го користите следното решение: мала лажица сол на ½ литар топла вода.
 3. Во утринските часови, во суво време, подобро е да останеш во затворена просторија и да не одиш надвор. И покрај недостатокот на полен во дворот, ветерот може да го донесе од кое било друго место.
 4. Бидејќи во просторијата, сите врати, прозорците треба да бидат цврсто затворени, пожелно е да се обесат отвори за прозорци со влажна газа. Избришете ги прозорците, масите и подот со влажна крпа неколку пати на ден. Сушење на лен нема да се одвива на балконот.
 5. Прошетка по улицата треба да се одржи само навечер. Во овој момент воздухот содржи мала количина на полен. Можете да ги користите специјално дизајнираните капки од алергиски ринитис, но значителен недостаток е нивната брза зависност.

Иако е многу тешко целосно да се ослободи од цутената алергија, но да се намалат нејзините манифестации, додека набљудувањето на едноставните препораки е сосема реалистично. Обидете се да ги следите едноставните правила за лична хигиена, чисти во вашата куќа што е можно почесто, а исто така да го следите имунитетот. Ако одлучите да користите некои лекови или традиционална медицина, тогаш мора да добиете согласност од докторот, за да не му наштети на вашето тело уште повеќе.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате алергија на цут и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: алерголог , пулмолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Астматичен бронхитис (појавување симптоми: 7 од 11)

Астматичен бронхитис е болест која има алергиска етиологија и влијае главно на големи и средни бронхити. Астматичен бронхитис не е бронхијална астма, како што многумина веруваат. Сепак, лекарите велат дека оваа болест може да биде еден од етиолошките фактори за развој на астма. Болеста нема ограничувања во однос на возраста и полот, но кај главните ризични групи деца од предучилишна и во основно образование, особено ако има историја на алергиски болести.

...
Ринитис (појавување симптоми: 6 од 11)

Ринитис (течење на носот) е болест која влијае на назалните синуси. Причината за нејзината прогресија може да биде вирусна и бактериска инфекција, како и механички оштетувања на носната лигавица. Најчесто, оваа патологија се развива против позадината на ослабен имунитет.

...
Алергија на прашина (појавување симптоми: 5 од 11)

Алергиска состојба е зголемена чувствителност која организам поседува, манифестирана во специфична специфична реакција која се јавува како реакција на контактот со одредени елементи кои делуваат како алергени во животната средина. Алергијата на прашина, чии симптоми се нешто пониски, сметаме, е еден од најчестите видови на алергија, и е забележано кај околу 80% од пациентите со дијагноза на бронхијална астма, како и кај 46% со дијагноза на алергиски ринитис и конјунктивитис.

...
ARVI (појавување симптоми: 5 од 11)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Хроничен ринитис (појавување симптоми: 5 од 11)

Хроничен ринитис е болест која се карактеризира со повторувачки манифестации на симптоми на акутен ринитис - тешкотии при дишење на воздухот низ носот, изобилство на екскреции со различни конзистенции и намалување на сериозноста на миризбата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

алерголог зема
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .