Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Серумска болест: симптоми и третман

Серумска болест - главни симптоми:

Серумската болест е вид на алергиска болест која се развива како одговор на зголемена чувствителност на телото на странски протеини. Најчесто ова се должи на воведувањето на протеини од животни, поретко постои реакција на човечки протеини. Вреди да се одбележи дека симптомите на болеста може да се појават како први, и со повторно воведување на серумот.

Клиничката слика почнува да се појавува не веднаш по ингестија на туѓа супстанција, но околу една недела после тоа. Главните клинички симптоми вклучуваат осип на кожата, тежок чешање, зголемен отчук на срцето и ларингеален едем .

За да се направи точна дијагноза на клиничарот, присуството на карактеристични знаци е доволно, но може да се бараат инструментални и лабораториски испитувања за диференцијална дијагноза.

Во најголем број случаи, третманот е ограничен на конзервативни методи, имено администрација на лекови.

Етиологија

Основна причина за формирање на серумска болест е воведувањето на хетеролошките или хомолошките супстанции со содржина на протеини во човечкото тело. Првата категорија вклучува антитоксични серуми, кои лекарот ги пропишува кога ги дијагностицира следниве болести:

Покрај тоа, оваа група вклучува и анти-лимфоцитни серуми. Во повеќето случаи, лековите се прават врз основа на крвта на хиперимунизирани коњи. Протеините на таквите супстанции дејствуваат како антигени кои влијаат врз развојот на болеста.

Втората категорија е претставена со човечки протеин, алергија на која е исклучително ретка.

Преосетливите реакции и, соодветно, развојот на серумската болест може да предизвикаат:

 • антитоксини;
 • животински хормони;
 • антибактериски лекови - често предизвикуваат серумска болест кај деца под пет годишна возраст;
 • антимикробни агенси;
 • јодиди, соли од злато и други лекови;
 • животински антитела, како што се поликлонални и моноклонални антитела;
 • каснувања од инсекти, особено пчели, крлежи и комарци;
 • некои заразни болести, на пример, вирусен хепатитис Б или ендокардит .

Патофизиологијата покажува дека веројатноста за развивање на таква болест зависи од неколку фактори:

 • обемот на воведување на дрога;
 • варијанти на антигени.

Најчестите симптоми на болеста се развиваат поради воведувањето на:

 • серум против беснило - повеќе од 16% од сите случаи на дијагностицирање на оваа болест. Често станува причина за болеста кај возрасните;
 • серум од тетанус - варира од 2,5 до 5%;
 • антитуморни моноклонални серуми - околу 2,5%.

Класификација

Како што се развива, серумската болест поминува низ неколку фази:

 • период на инкубација - во повеќето случаи варира од седум дена до две недели по инјектирањето. Кога супстанцијата повторно се внесува, времето на инкубација може да биде помалку од 36 часа;
 • prodromal период - се карактеризира со фактот дека првите симптоми на болеста почнуваат да се појавуваат;
 • акутниот период трае од 5 до 7 дена и може да резултира со опоравување на пациентот или хронизирање на патологијата.

Во развојот на оваа болест има неколку форми:

 • лесно
 • умерена;
 • тешки.

Симптоматологија

Серумската болест во својата клиничка слика има голем број на знаци. Патофизиологијата ги дели на заеднички и ретки. Првата категорија ги вклучува следните симптоми:

 • неразумен замор и општа слабост, што негативно влијае на перформансите;
 • прекршување на чинот на дефекација, кој се изразува со промена на запек и дијареа, или во доминација на еден од овие знаци;
 • болка во зглобовите и мускулите;
 • појава на осип на кожата. Осипот има изглед на уртикарија и првенствено влијае на долната половина на телото, на површината околу папокот и на пазувите. После тоа се шири кон грбот, горниот дел од телото и екстремитетите. Во ретки случаи, забележани се јадрени или црвени варијабилни осип;
 • главоболки и вртоглавица;
 • намалена визуелна острина;
 • недостаток на здив;
 • срцеви палпитации;
 • зголемување на волуменот и осетливоста на лимфните јазли кои се најблиску до местото на инјектирање;
 • зголемување на телесната температура;
 • треска се смирува на денот на појавата.

Помалку чести симптоми се презентирани:

 • болка во стомакот;
 • намалување на дневниот волумен на излачувањето на урината;
 • гадење и гадење, кои носат олеснување;
 • синдром на болка со локализација во градите;
 • цијаноза на кожата;
 • кашлица;
 • жолтица .

На почетокот на развојот на оваа болест може да се наведе:

 • црвенило и отекување на кожата во областа на инјектирање;
 • изречен и упорен пруритус;

Треба да се напомене дека гореспоменатите симптоми се типични и за возрасните и за децата. Во втората категорија на пациенти, болеста се развива побрзо, е потешка и најчесто доведува до компликации.

Симптоми на серумска болест

Исто така е неопходно да се земе предвид дека симптомите на ова нарушување можат да бидат речиси невидливи или изречени, до анафилактичен шок. Од таа причина, кога се појавуваат првите знаци, потребно е да се консултирате што е можно побргу со докторот кој ја извршил инјекцијата.

Дијагностика

Поради специфичните симптоми, серумската болест лесно може да се дијагностицира во фазата на примарна дијагноза која ја спроведува алергист. Сепак, потребни се лабораториски и инструментални испитувања за да се потврди дијагнозата.

Прво, лекарот треба:

 • да ја прочитате историјата на случај - да ја одредите супстанцијата што доведе до развој на овој вид на алергиска реакција;
 • да спроведе темелно физичко испитување - првенствено за проценка на состојбата на кожата;
 • прашање на пациентот во детали за прв пат од почетокот на симптомите и степенот на нивната тежина. Ова ќе помогне да се создаде комплетна клиничка слика и да се одреди сериозноста на текот на болеста.

Лабораториската дијагноза на серумска болест вклучува:

 • општ клинички тест за крв - ќе покаже намалување на леукоцитите или умерена леукоцитоза, како и зголемени еозинофили и ЕСР;
 • крвна биохемија;
 • тестирање на крвта за стерилност;
 • општа анализа на урината - укажува на присуство на протеини и црвени крвни клетки. Таквите супстанции во урината не треба да бидат нормални;
 • специфични имунолошки тестови;
 • ПЦР дијагностика.

Инструменталните дијагностички мерки се ограничени на изведување на општи процедури како ултразвук, КТ, МРИ, ЕКГ и радиографија. Вреди да се напомене дека тие немаат посебна дијагностичка вредност, но може да укажуваат на развој на компликации.

Диференцијалната дијагноза се базира на фактот дека изобилен осип на телото за да се разликува од исипот, што може да се случи кога:

Третман

Тактиката за запирање на симптомите на серумска болест и олеснување на состојбата на пациентот се диктирани од сериозноста на патологијата.

На пример, лекувањето во случај на благ курс е насочено кон примање:

 • додатоци на калциум;
 • антихистаминици;
 • Аскорутина.
Лекот Аскорутин

Со цел да се намали чешањето, се препорачува:

 • да се топли бањи;
 • Бришење со 5% раствор на метил алкохол;
 • имплементација на лосиони разредена со оцет.

Умерената форма на оваа болест, во нејзиниот третман вклучува употреба на:

 • антикоагуланти со задолжителна контрола на згрутчување на крвта;
 • нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • кортикостероиди;
 • антиспазмодии или лекови против болки;
 • диуретици - за ослободување на оток;
 • други лекови за елиминирање на симптомите.

Третманот на тешка серумска болест вклучува итна хоспитализација на пациентот и спроведување на терапевтски мерки кои се користат при анафилактичен шок.

Можни компликации

Тоа е исклучително ретка серумска болест која предизвикува формирање на следниве компликации:

Превенција и прогноза

Врз основа на патофизиологијата на слична болест, постои специфична превенција која го спречува развојот на серумската болест.

Превентивните мерки се насочени кон идентификување дали пациентот е преосетлив на серумските компоненти. За да го направите ова, на внатрешната површина на подлактицата се врши инјекција со 0,02 милилитри лек разредена со раствор на натриум хлорид.

Тестот за подложност на странски протеин ќе биде позитивен ако се појави грчевитост и црвенило на кожата со дијаметар од повеќе од три сантиметри во областа на инјектирање. Во такви случаи, прибегнување кон други методи на лекување на болеста.

Од ова произлегува дека спречувањето на серумската болест вклучува елиминација на контактот со алергенот.

Што се однесува до прогнозата на таква болест, таа е убедливо поволна. Симптоматологијата се прекинува за неколку дена, само со тежок курс на лекување може да потрае неколку месеци.

Компликациите се развиваат ретко, а смртта влијае на еден пациент на 100.000 лица со слична дијагноза. Најчеста причина за морталитет е анафилактичен шок.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате серумска болест и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: алерголог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Аскаријаза кај деца (појавување симптоми: 11 од 20)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Шагасова болест (појавување на симптоми: 11 од 20)

Чагасовата болест (син Американска трипаносомијаза) е заразна болест која е предизвикана од воведувањето на патолошки агенс во човечкото тело. И возрасните и децата можат да страдаат од патологија. Дијагнозата често се дава на машки претставници.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 10 од 20)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 10 од 20)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Атипична пневмонија (појавување симптоми: 10 од 20)

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

алерголог зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .