Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алергии на храна: Симптоми и третман

Алергии на храна се главните симптоми:

Алергии на храна - имунолошкиот одговор на некои компоненти кои се содржани во храната. Најчесто, оваа болест е забележана кај деца (особено кај доенчиња) и неколку пати помалку кај возрасни. Јадењето дури и мала количина алерген на храна може да биде опасно по живот.

Главните симптоми на манифестацијата на таквото нарушување во исхраната се појавата на осип на кожата, често придружена со чешање или горење, назална конгестија и често кивање, тешкотии при дишењето, повреда на гастроинтестиналниот тракт. Третманот за алергии на храна се состои од земање лекови насочени кон елиминирање на непријатните симптоми, како и на специјално формулирана диета, што го исклучува главниот фактор во појавата на болеста.

Третманот за алергии на храна е попречен од фактот дека едно лице не може да сфати дека е алергично затоа што ги зема симптомите за обична настинка, вознемирен стомак или заразни болести на кожата. Токму затоа текот на овој вид на алергија и манифестација на неговите знаци ќе бидат индивидуални за секој човек. Покрај тоа, оваа состојба е збунета со нетолеранција на храна.

Главната разлика е во тоа што имунолошкиот систем не учествува во овој процес. Затоа повеќето возрасни ги мешаат овие две болести. Често, алергиите на храна кај децата се наследни и се манифестираат во првите неколку години од животот, а со текот на времето, децата едноставно ја надминуваат.

Етиологија

Постојат неколку причини за алергии на храна кај доенчиња и постари деца, бидејќи тие најчесто страдаат од оваа болест. Фактори на изразување на ова нарушување се:

 • наследна предиспозиција - ако еден од родителите имал таква болест во детството, тогаш постои голема веројатност дека ќе се појави кај новороденчето;
 • злоупотреба на жена за време на бременост со одредени видови на храна, како што се млеко или риба, кои имаат изразена алергиска активност;
 • предвремено хранење на детето по доење;
 • слаба исхрана, односно, неточен сооднос на количината на храна со масата и возраста на детето;
 • употреба на антибиотици за лекување на бебето во првата година од животот;
 • конгенитални абнормалности на гастроинтестиналниот тракт, црниот дроб и билијарниот тракт;
 • ендокрини нарушувања;
 • употребата на жена од одредена храна која го достигнува бебето преку мајчиното млеко и предизвикува алергии. Затоа младите доилки треба да ја следат диетата.
Големи алергиски производи

Главните производи поради кои детето може да развие алергии се:

 • млечни производи, кои содржат голема количина на протеини;
 • пилешки јајца, особено протеини, кои можат да предизвикаат алергиски реакции на месо од живина;
 • морски плодови;
 • некои житни култури, меѓу кои се просо, јачмен, ориз, овес или пченка. Во такви случаи, постои и алергија на супстанциите што ги содржат;
 • мешунки;
 • зеленчук и овошје - алергии се случуваат поединечно за секој од нив;
 • соја;
 • ореви.

Алергија на храна кај возрасни се јавува на позадината на:

 • неправилна исхрана, односно, премногу долги интервали меѓу оброците, или, обратно, чести оброци. Тоа е она што води кон нарушувања на гастричната секреција, што предизвикува појава на не само оваа болест, туку и нетолеранција на одредени видови храна или хроничен гастритис;
 • воспалителни процеси на гастроинтестиналниот тракт, што доведува до зголемена пропустливост на цревните ѕидови;
 • панкреатична инсуфициенција или ниски ензимски нивоа;
 • зголемена киселост на гастричен сок.

Често возрасните погрешно ја земаат нетолеранцијата за храна за алергии на храна, но важна разлика е нетолеранцијата не на самиот производ, туку на хемиските бои, вкусови или ароми содржани во него.

Симптоми

Во зависност од возраста и состојбата на имунитетот, симптомите на алергии на храна и степенот на нивната тежина во секое дете ќе бидат различни. Така, главните знаци на ова нарушување се:

 • појавата на осип - влијае и на целата кожа и на нејзините поединечни делови;
 • чешање, горење и отекување на зафатените површини на кожата;
 • алергиски ринитис - феномен во кој лицето страда од зголемена секреција на слуз, назална конгестија, чести кивање и чешање;
 • кашлица, во некои случаи со спутум;
 • задушување се јавува поради отекување на ларинксот;
 • зголемено кинење;
 • тешкотии при дишењето на воздухот низ носот;
 • црвенило на белата кожа на очите;
 • честа нагон за извлекување на фекалните маси;
 • постојана гадење, често завршувајќи со напади на повраќање;
 • болка во стомакот;
 • губење на слухот;
 • нарушувања на спиењето, кои се манифестираат како несоница кај дете;
 • мало зголемување на телесната температура;
 • промени во која било страна од показателите за крвниот притисок;
 • чести промени во расположението.
Симптоми на алергии на храна

Алергии на храна кај доенчиња покажаа дополнителни знаци:

 • појава на осип на пелена по внимателна нега на кожата;
 • црвенило на кожата во анусот, што се изразува по хранењето.

Повеќето од знаците на болеста ќе исчезнат ако следите поединечно формулирана диета.

Компликации

Ако не започнете со третман на алергии на храна навремено, тоа може да доведе до неколку многу сериозни компликации во форма на:

 • анафилактичен шок - тешка реакција на телото на алергии, често доведува до краткотрајна губење на свеста, но исто така може да го загрози животот на детето;
 • оток на ларинксот - поради што се развива асфиксија и смрт.

Дијагностика

Дијагностичките мерки на алергија на храна кај децата и возрасните се состојат од сет на алатки:

 • откривање на интензитетот и првиот пат на непријатни симптоми. Покрај тоа, на лекарот мора да им се каже какви производи биле употребени непосредно пред симптомите на алергии на храна;
 • анализа на тоа што ја предизвикало болеста - наследноста, храната или патологијата на гастроинтестиналниот тракт;
 • испитување на жртвата, особено на кожата, конјунктивата, откривање на црвенило на носот и ларингеалниот едем;
 • општа анализа на крв , назален исцедок и измет;
 • проучување на крвниот серум - поради што е можно да се открие кој прехранбен производ на дете или возрасен е алергичен на;
 • алергиско тестирање на кожата на која се применува специјално решение со различни алергени. Ако пациентот е алергичен на еден од применетите алергени, на кожата ќе се појави црвен блистер. За точноста на резултатите од овој тест, неопходно е пациентот да нема никакви манифестации на алергии на храна;
 • дополнителни консултации кај терапевтот, акушер-гинеколог и педијатар.

Третман

Ако детето или возрасното лице не покажуваат опасни по живот симптоми, а за прв пат се јави алергија на храна, сеуште мора да бидете безбедни и да повикате брза помош. По пристигнувањето во медицинска установа, алергискиот третман за храна ќе биде насочен кон:

 • прием на сорбенти, кои имаат за цел намалување на интензитетот на симптомите, брзо отстранување на алергените од телото и забрзување на процесите на лекување. Дозата за возрасни и за детето ќе биде различна и треба да се зема не порано од два часа по земањето други лекови;
 • администрација на антихистаминици кои го намалуваат воспалението;
 • употребата на терапевтски масти, хормонални или не-хормонални;
 • земање хормонални супстанции - само со тешки алергии;
 • исклучување на било каков контакт со алергени.

Покрај тоа, специјална диета е вклучена во третманот на алергии на храна, со цел отфрлање на производот и неговите компоненти во садовите, што може да предизвика реакција во телото во облик на алергија или да го комплицира нејзиниот тек. Исхраната има за цел бавна, но ефикасна елиминација на сите симптоми. По олеснување доаѓа, не треба да јадете храна која предизвикува алергии. Ова особено важи за мајките што дојат. Покрај тоа, постојат неколку видови на диети, од кои секоја е назначена во зависност од степенот на реакција на одреден производ:

 • не-специфичен тип на исхрана - се исклучуваат сите видови на храна кои можат да предизвикаат алергиска реакција. Обично назначени во почетните фази од истражувањето, кога патогенот останува необјаснет;
 • исклучителната исхрана - при што строго е забрането да се јаде производот и неговите нечистотии во садовите во која било количина.

Исхрана, како единствен метод за превенција, е пропишана и за возрасен пациент и за дете. Во зависност од возраста, наплатата се јавува во период од една недела до еден месец.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате алергии на храна и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: алергија , педијатар , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ринофарингитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Ринофарингитис е воспаление кое се јавува во областа на носната и фарингеалната мукоза. Оваа болест има сличности со две слични болести, кои се концентрирани во оваа област, имено фарингитис и ринитис. Со други зборови, ринофарингитис е компликација која произлегува од акутен ринитис, во кој фарингеалната мукоза е воспалена, што исто така прави вистински поплаки за појава на болка што се јавува при голтање. За возврат, грлото станува црвено, а неговата мукозна мембрана добива задебелување на мембраните, и во некои случаи се покрива со слуз или гноен цут.

...
Мали сипаници кај деца (појавување симптоми: 7 од 20)

Малите сипаници кај децата се раширена патологија која има вирална природа и се пренесува од болен човек на здрава. Избегнувајте развој на болеста со помош на вакцинација против мали сипаници. Игнорирањето на симптомите може да доведе до сериозни компликации, па дури и смрт.

...
Алергија на ладно (појавување на симптоми: 5 од 20)

Во глобална синтеза, алергијата е болест која, за жал, се манифестира не само во пролетта на масовно цветање. На пример, алергија на студ, чии симптоми се значително различни од симптомите на друг вид на алергиска реакција, се појавува, како што веројатно претпоставувате, со доаѓањето на ладно време. Покрај тоа, ако сте алергични на студ - повеќе од вистинската болест, тогаш во време на потопло исто така ќе треба да ги земете во предвид факторите кои придонесуваат за нејзината манифестација, избегнување на хипотермија и пливање во ладна вода.

...
Алергија на прашина (појавување симптоми: 5 од 20)

Алергиска состојба е зголемена чувствителност која организам поседува, манифестирана во специфична специфична реакција која се јавува како реакција на контактот со одредени елементи кои делуваат како алергени во животната средина. Алергијата на прашина, чии симптоми се нешто пониски, сметаме, е еден од најчестите видови на алергија, и е забележано кај околу 80% од пациентите со дијагноза на бронхијална астма, како и кај 46% со дијагноза на алергиски ринитис и конјунктивитис.

...
Описторхија (појавување симптоми: 5 од 20)

Описторхијата е патолошки процес кој предизвикува сериозна штета на слезината, црниот дроб, панкреасот. Фактори кои придонесуваат за формирање на оваа болест, се во поразот на телесната мачка. Во текот на болеста долго време се карактеризира со чести егзацербации, што може да резултира со рак на панкреасот и црниот дроб.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

алерголог зема
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .