Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Анафилактичен шок: симптоми и третман

Анафилактичен шок - главни симптоми:

Анафилактичниот шок е тешка алергиска состојба која претставува закана за човечкиот живот, која се развива како резултат на изложеност на телото на различни антигени. Патогенезата на оваа патологија е предизвикана од моментален тип на реакција на телото, во која постои остриот прилив на супстанции како хистамин и други во крвотокот, што предизвикува зголемување на пропустливоста на крвните садови, мускулни грчеви на внатрешните органи и други повеќекратни нарушувања. Како резултат на овие нарушувања, крвниот притисок паѓа, што доведува до недостаток на соодветна количина на кислород од страна на мозокот и другите органи. Сето ова води кон губење на свеста и развој на различни внатрешни нарушувања.

Етиологија и патогенеза

Анафилактичен шок е супер-реакцијата на нашето тело на надворешно влијание од надвор. Тежината на состојбата на пациентот е директно поврзана со неуспехот на имунолошкиот одговор на телото на инвазијата на странски агент.

Најчесто оваа реакција се развива кај деца, но кај возрасните кои се склони кон манифестации на алергии, таквиот моќен одговор на имунолошкиот систем е можен. Причината за оваа реакција често се каснувања на одредени инсекти, на пример, пчели, како и воведување на лекови (антибиотици, вакцини). Поретко, супер-силниот имунолошки одговор се развива како одговор на потрошувачката на одредени видови храна со висок алергенски индекс, на пример, паста од орев, кикирики, портокали и друга храна. Поретко, анафилактичниот шок се развива поради вдишување на поленот од некои растенија.

Луѓето со тешки ладни алергии имаат тенденција да развијат анафилакса и може да развијат алергиски реакции како што се ангиоедем и уртикарија кога се изложени на ладен ветер и вода. Најмоќната реакција на иритантите понекогаш станува анафилактичен шок.

Од време на време, реакцијата се појавува неочекувано - кај луѓе кои претходно немале тенденција за алергии. На пример, сопствениците на миленичиња честопати се среќаваат со ова, со долгорочно одржување на милениче, можат да развијат знаци на алергија на крзно или епителиум на нивното домашно милениче, а конечната (и често неочекувана) реакција е анафилактичен шок.

Симптоматологија

Симптоми на анафилактичен шок

По случајно ингестија на алерген во телото, симптомите на анафилактичен шок се појавуваат или веднаш или во рок од половина час. Освен тоа, колку порано се појавуваат, полошо е прогнозата за текот на алергиската реакција, бидејќи тоа значи дека човечкиот имунолошки систем е целосно неспособен да се справи со алергенот. Во некои случаи, луѓето умираат од супер-моќна алергиска реакција пред администрацијата на лекот што предизвика таа да биде комплетна, но овие се прилично исклучителни случаи.

Симптомите на анафилактичен шок може да бидат повеќе или помалку изразени. Васкуларниот колапс кој го ублажува молњите е најстрашниот симптом на оваа патологија, но најчесто лицето почнува да се жали на слабост и пецкање на нозете, дланките и лицето. Ако овие поплаки не го игнорираат понатамошниот развој на ситуацијата станува неконтролирана - чувството на слабост се зголемува, лицето станува бледо, почнува да чувствува страв, има изобилство на пот и болка во стомакот. Остриот пад на крвниот притисок предизвикува губење на свеста, па дури и неволно уринирање и дефекација.

Понекогаш постојат и други знаци на оваа патологија, како што е анафилактична реакција:

  • чешање на телото;
  • оток на ушите, јазикот, очните капаци;
  • појава на осип на кожата;
  • лакримација и исцедок на слуз од носните пасажи;
  • појава на бучна недостаток на здив.

Во иднина клиниката се карактеризира со губење на свеста и васкуларен колапс.

Треба да се каже дека состојбата на пациентот со таква алергиска реакција како анафилактичен шок е многу сериозна и затоа на лицето итно му е потребна квалификувана медицинска помош, без која може да умре за неколку минути. Затоа во просториите за манипулација и во стоматолошките канцеларии секогаш постои комплет за прва помош со подготовки за запирање на нападот на АХ.

Забележете дека пред губењето на свеста и почетокот на колапсот, пациентите обично се однесуваат многу немирно - се плашат и дишат многу, а за оние луѓе кои имаат ЦНС-нарушувања или кардиоваскуларни патологии, клиничката слика се влошува со специфични симптоми, како што се срцева слабост. инсуфициенција . Поради мачниот мускулен спазам, дишењето е оштетено и се јавува бронхоспазам и, како последица на тоа, респираторна инсуфициенција .

За жал, секој десетти случај на таква супер-реакција е фатален, а особено има многу смртност од таква патологија како анафилактичен шок кај децата чии имунолошки системи реагираат многу брзо на воведувањето на антигенот. Имајте на ум дека кај децата знаците на анафилакса се малку поинакви отколку кај возрасните. Млади пациенти првично имаат силен страв, и имаат недостаток на здив. Потоа, децата развиваат ладна пот и има грчеви во стомакот, по што се јавуваат повраќање, вртоглавица, појава на пена од устата и развој на напади.

Пулсот кај децата е филиформен, практично не е очигледен, јазикот и ларинксот се издува, што доведува до нарушена респираторна функција и развој на цијаноза.

Прва помош

Главната работа што треба да се преземе во итен случај е да се преземат итни мерки за да се спречи напад на анафилакса. Итна нега е да се обезбеди прва помош и медицинска нега. Прва помош за анафилактичен шок е претставена со серија мерки насочени кон запирање или елиминирање на дејството на стимулот и воведување на антихистаминици во телото.

Ако пациентот има развиено анафилактичен шок - невозможно е да се одложи. Пред сè, неопходно е да се обезбеди пристап на свеж воздух на жртвата од залак или воведување на алерген на друг начин, да се постави лицето на хоризонтална површина и да се ослободи неговото тело од тесна облека. Нозете треба да бидат малку подигнати, а главата треба да се сврти на страна така што жртвата да не се задуши на vomitus.

Од антихистаминиците што треба да ги пробате да му дадете на жртвата, можете да го користите Tavegil или Suprastin, или друго средство кое било при рака.

Ако се појави анафилактичен шок во медицинска установа, лекарот на лице место обезбедува итна медицинска помош за пациентот. Исто така, медицинска помош се обезбедува по пристигнување на амбулантата на местото на настанот, и се состои во воведување на решение на адреналин, со што се зголемува крвниот притисок.

Покрај тоа, глукокортикостероидите и аминофилин се администрираат на личноста, со што се елиминира респираторната инсуфициенција. Следниве активности на лекарите се како што следува:

  • дишните патишта исчистени од виомитус;
  • симптомите на срцева слабост се елиминираат;
  • кислородот се снабдува со инсталација на назален катетер.

Итна нега во деца се спроведува слично, со единствена разлика што неопходните лекови се инјектираат на секои 15 минути додека малите пациенти не се стабилизираат.

Понатамошен третман на анафилактичен шок по стабилизирање на состојбата на пациентот се врши во болница. Тоа подразбира чистење на телото од токсини и обновување на крвниот волумен. Во тешки случаи, третманот на анафилактичен шок бара употреба на опрема за реанимација за поддршка на виталните функции на внатрешните органи.

Возрасните и децата кои ја доживеале оваа алергиска реакција остануваат под опсервација во болница две недели. Ова е неопходно за да се исклучи веројатноста за појава на компликации, како што се нарушување на срцето или уринарниот систем. Исфрлањето од болницата се врши по анализа и ЕКГ. Во иднина, така што клиниката да не се повтори, неопходно е целосно да се елиминира контактот со алергенот што ја предизвика супер-моќната алергиска реакција.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате анафилактичен шок и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: алерголог , имунолог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ларингеална стеноза (појавување симптоми: 6 од 20)

Ларингеалната стеноза е патолошки процес кој води до значително стеснување на ларингеалниот лумен, што го отежнува проголувањето на храната и дишењето. Најчесто забележана стеноза на гркланот кај децата. Оваа патологија бара итна посета на докторот и правилен третман на детето. Недостатокот на навремена реанимација може да предизвика смрт.

...
Ендокардитис (појавување симптоми: 5 од 20)

Ендокардитис е воспалителен процес кој се јавува во внатрешната обвивка на срцето (ендокардиум). Главната причина за нејзиниот развој е инфекција, но другите патологии не треба да се отфрлаат. Оваа болест подеднакво може да влијае на мажите и на жените. Многу често, болеста го надминува телото на луѓето кои земаат разни лекови. Тенденцијата за развој на патолошкиот процес е исто така присутна кај млади пациенти, па затоа е важно да се знаат причините и симптомите на патологијата со цел да се спречи развојот на тешки компликации.

...
Тромбоцитопатија (појавување симптоми: 5 од 20)

Тромбоцитопатијата е болест на системот на хемостаза, која се карактеризира со квалитативна инфериорност на тромбоцитите со доволна количина во крвта. Болеста се јавува доста често, и главно во детството. Бидејќи третманот на патологијата е симптоматски, човекот страда од сето својот живот. Според ICD 10, кодот на таквата патологија е D69.1, освен за една од сортите на болеста фон Вилебранд, која според ICD 10 го има шифрата D68.0.

...
Панкреатичен тумор (појавување симптоми: 5 од 20)

Тумор на панкреасот е неоплазма која се наоѓа во регионот на панкреасот или епителот на жлебовите ткива. Може да биде или бениген или малиген. Со навремен третман, туморот лесно се третира. Ако третманот се игнорира, ваквите бенигни тумори на панкреасот можат да напреднат кон малигнитет.

...
Гастрично крварење (појавување на симптоми: 5 од 20)

Гастрично крварење е патолошки процес кој се карактеризира со одлив на крв од оштетените крвни садови на желудникот во луменот на органот. Оваа клиничка манифестација може да биде предизвикана од гастроентеролошко заболување, како и патологија на други органи или телесни системи, неконтролиран внес на тешки лекови и трауми.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

алерголог зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
имунолог зема
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .