Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алергиска кашлица: симптоми и третман

Алергиска кашлица - главни симптоми:

Алергиската кашлица не е независна болест, туку е реакција на телото на ефектите на алергенот, а тоа е прилично тешко да се ослободи од неа. Алергиската кашлица се јавува доста често и кај возрасни и кај деца, и кај децата, оваа болест страда уште полошо, има тешкотии при дишењето, што е поврзано со структурните карактеристики на нивниот респираторен систем.

Причини

Бидејќи оваа патологија има алергиска природа, алергиска кашлица се развива како одговор на ефектите на одреден алерген. Најчесто, алергиска реакција во вид на кашлица е предизвикана од домашна прашина и коса од домашно милениче, но, исто така, може да се развие реакција во форма на хистерична и изнемоштена кашлица на алергени како што се:

 • цветни растенија, вклучувајќи дрва;
 • цвет полен;
 • храна за аквариумски риби или папагали;
 • одредени видови храна;
 • некои лекови;
 • хемикалии за домаќинство;
 • козметика и парфеми;
 • постелнина и други работи од природен или хемиски состав.

Многу често, оваа патологија ги погодува луѓето што работат во производството во опасни услови, како и оние кои работат на улица, како што се janitors, работници во сообраќајот, итн. Со еден збор, апсолутно секоја супстанција може да биде алерген за лице. И ако патологијата за првпат се појави, тогаш ќе биде тешко да се утврди што точно го предизвика, без соодветни анализи, бидејќи многу фактори ќе мора да бидат исклучени.

Ако некоја личност ја има оваа болест долго време, и знае што предизвикува, што значи дека ќе му биде полесно да се справи со тоа и да го спречи неговото повторување. Треба да се забележи дека таквата состојба не може да се игнорира, бидејќи алергиската кашлица кај децата и возрасните може да се претвори во бронхијална астма или да предизвика развој на таква сериозна компликација како ларингеална стеноза , која е опасна по живот.

Симптоми

Ако некое лице има алергиска кашлица, лесно може да се разликуваат симптомите од кашлицата поврзана со било какво студено. Прво, тоа ќе биде различно од студ за време на долг период поради отсуство на температура.

Разлики помеѓу алергиска кашлица и студ

Второ, ќе има влошување на состојбата во вечерните часови и во текот на ноќта, кога кашлицата од алергиска природа се влошува, предизвикувајќи напади на астма.

Ако зборуваме за алергиска кашлица кај децата, тогаш пред да настапи, детето може да доживее други знаци на алергија, како што се:

 • лакримација;
 • назална конгестија;
 • пруритус, итн.

Во исто време, кашлицата на детето страда многу повеќе од возрасните, бидејќи развива оштетена респираторна функција, што предизвикува чувство на страв и хистерија кај бебето. Хистеричната состојба ја влошува состојбата на мал пациент, па затоа, често кога се случува алергиска кашлица, децата развиваат ужасни компликации, вклучувајќи го и прекинувањето на дишењето и смртта. За да се спречи ова, ќе им се помогне на антихистаминиците, како што е Супрастин, направени на самиот почеток на нападот и навремено лекување за медицинска помош.

Многу е важно да се знаат знаците на алергиска кашлица за да се разликува од студ. Главните критериуми се:

 • недостаток на температура;
 • пароксизмален карактер;
 • отсуство на други знаци на болест, како што е воспалено грло;
 • долготрајната природа на текот на болеста (од неколку дена до неколку месеци);
 • недостаток на ефект од земање муколитици;
 • позитивен резултат на антихистамински третман.

Повремено, алергиска кашлица кај детето може да биде придружена со појава на други алергиски реакции, како што се кожата дерматитис . Покрај тоа, децата со историја на алергиски болести имаат поголема веројатност да развијат кашлица како последица на изложеноста на алергени.

Во овие случаи, ако некое лице има заболувања на горниот респираторен тракт, оваа патологија може да предизвика нивно влошување. На пример, хроничен тонзилитис и фарингит на позадината на алергиските манифестации може да се претворат во акутна форма и да предизвикаат сите знаци на студ, вклучувајќи треска.

Во случаи кога кашлицата е придружена со ослободување на спутум, треба да бидете во можност да ја разликувате алергиската манифестација од кашлицата поврзана со болести на бронхиите и белите дробови.

Карактеристики на третманот

Оние кои се соочуваат со таква патологија барем еднаш се заинтересирани за третман на алергиска кашлица. Прво, третманот е да се елиминира алергенот кој предизвика таква реакција. Затоа, прво мора да се испитате за да се утврди што токму телото реагира на овој начин.

Како што споменавме погоре, кај пациенти кои за првпат имале кашлање, не постои начин брзо да се утврди што го предизвикало, а исто така да земаат антиалергичен лек и да се ослободат од болниот симптом. Но, ако наизменично ги исклучите различните видови на алергени, можете да дознаете што предизвика патологија и се ослободи од штетниот фактор. Оние кои се соочуваат со напад на алергиска кашлица не е прв пат, тие веќе можат точно да го одредат факторот на ризик.

Отстранувањето на алергенот не е едноставна работа, бидејќи ако животното што има алергија на својот капут може да се даде и правот во станот може да се избрише, тогаш избегнувањето контакт со цветни растенија или полен од цвет е многу проблематично. Затоа, кога е невозможно да се отстрани алергенот, неопходно е редовно да се земаат таблети за алергиска кашлица, кои се модерни антихистаминици: Супрастин, Л-Цет, Лоратадин и други. Дозата и времетраењето на лекот се определува од страна на лекар поединечно за секој пациент.

Исто така, потребно е да се земаат лекови кои ја подобруваат одбраната на телото, на пример, препаратите базирани на ехинацеа.

Ако на возрасно лице или дете е дијагностицирана алергиска кашлица, третманот може да се состои и во употребата на традиционалната медицина. Особено, инхалациите со пареа или сода од сода имаат добар антиалергиски ефект - тие нема да ја елиминираат патологијата, но можат да смират алергиска кашлица кај детето преку спречување на развојот на ларингеален едем и стеноза.

Одлична опција за дополнителен третман и можност за долго време да се ослободат од проблемот се традиционалните лекови кои содржат азулен - камилица, еукалиптус, кантарион, рак. И лекарите препорачуваат одлична алатка за спречување на алергиска кашлица кај дете или возрасен - редовно испирање на устата и исплакнување на носот со лесно солена вода, која не само што ги исфрла алергените кои можат да влезат во шуплините, туку и ја зајакнува мукозната мембрана.

Ако комбинирате лекови со традиционални методи, можете да постигнете повеќе импресивни резултати и дури и трајно да се ослободите од алергии како што се алергиска кашлица.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате алергиска кашлица и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот алерголог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алергија на ладно (појавување симптоми: 4 од 10)

Во глобална синтеза, алергијата е болест која, за жал, се манифестира не само во пролетта на масовно цветање. На пример, алергија на студ, чии симптоми се значително различни од симптомите на друг вид на алергиска реакција, се појавува, како што веројатно претпоставувате, со доаѓањето на ладно време. Покрај тоа, ако сте алергични на студ - повеќе од вистинската болест, тогаш во време на потопло исто така ќе треба да ги земете во предвид факторите кои придонесуваат за нејзината манифестација, избегнување на хипотермија и пливање во ладна вода.

...
АРИ (појавување симптоми: 4 од 10)

АРИ (акутна респираторна болест) е група на заболувања од вирусно или бактериско потекло, кои се карактеризираат со оштетување на горниот респираторен тракт, симптоми на општа интоксикација на телото. Респираторните инфекции влијаат врз луѓето од сите возрасти, од мали деца до постари лица. Оваа група на болести се манифестира сезонски - почесто се случуваат патологии кога се менуваат сезоните (во есен-зимскиот период). Важно е да се вклучите во превенцијата на акутните респираторни инфекции навремено, за да не се инфицирате во средината на епидемијата.

...
Мали сипаници кај деца (појавување симптоми: 4 од 10)

Малите сипаници кај децата се раширена патологија која има вирална природа и се пренесува од болен човек на здрава. Избегнувајте развој на болеста со помош на вакцинација против мали сипаници. Игнорирањето на симптомите може да доведе до сериозни компликации, па дури и смрт.

...
Ринофарингитис (појавување симптоми: 3 од 10)

Ринофарингитис е воспаление кое се јавува во областа на носната и фарингеалната мукоза. Оваа болест има сличности со две слични болести, кои се концентрирани во оваа област, имено фарингитис и ринитис. Со други зборови, ринофарингитис е компликација која произлегува од акутен ринитис, во кој фарингеалната мукоза е воспалена, што исто така прави вистински поплаки за појава на болка што се јавува при голтање. За возврат, грлото станува црвено, а неговата мукозна мембрана добива задебелување на мембраните, и во некои случаи се покрива со слуз или гноен цут.

...
Алергија на прашина (појавување симптоми: 3 од 10)

Алергиска состојба е зголемена чувствителност која организам поседува, манифестирана во специфична специфична реакција која се јавува како реакција на контактот со одредени елементи кои делуваат како алергени во животната средина. Алергијата на прашина, чии симптоми се нешто пониски, сметаме, е еден од најчестите видови на алергија, и е забележано кај околу 80% од пациентите со дијагноза на бронхијална астма, како и кај 46% со дијагноза на алергиски ринитис и конјунктивитис.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

алерголог зема
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .