Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алергија на прашина: симптоми и третман

Алергија на прашина - главните симптоми:

Алергиска состојба е зголемена чувствителност која организам поседува, манифестирана во специфична специфична реакција која се јавува како реакција на контактот со одредени елементи кои делуваат како алергени во животната средина. Алергијата на прашина, чии симптоми се нешто пониски, сметаме, е еден од најчестите видови на алергија, и е забележано кај околу 80% од пациентите со дијагноза на бронхијална астма, како и кај 46% со дијагноза на алергиски ринитис и конјунктивитис.

Алергени од прашина

Само по себе, прашината, без разлика дали станува збор за домаќинство или домашна прашина, е мултикомпонентен алерген. Ова подразбира вклучување во нејзиниот состав на честички на отпадни производи кои припаѓаат на растенија, животни, микроорганизми, габи и, всушност, самиот човек. Во еден случај, дистрибутерите на таквите честички се лебарки, во другиот случај тоа е куче или мачка, а во третиот има книги кои библиофилите собира неуморно. Не заборавајте за влакната на облеката, најмалите честички од пената, бојата, поленот, вирусите, бактериите и прашините.

Така, практично сето она што ни опкружува дома придонесува за појавата на прашина тука, што како резултат на таквите акумулации станува комплексен комплекс на супстанции што влегуваат во неа. Овие супстанции, во една или друга форма, можат да предизвикаат алергии во секое време.

Секако, алергиите може да се појават не само на домашна прашина, туку и на "професионална" прашина, која во секој случај има свои карактеристики. Значи, алергискиот ринитис , кој е вистински манифестација на алергија, во брашното и брашното мелење на индустријата се појавува поради брашно, но ако зборуваме за сточарство, тука прашината, како што може да се претпостави, содржи волна и честички од животинска кожа. Исто така, не е исклучена алергија на градежната прашина - во овој случај, таа е предизвикана од честички во воздухот, честички од дрвен отпад, лепило мешавини и суви смеси.

Алергија на прашина: симптоми

Размислете за главните симптоми кои се јавуваат кога сте алергични на прашина. Особено, овие вклучуваат:

Ринитис (или ринитис). Почетокот на алергискиот ринитис се означува со кивање, по што од носот се појавува јасен вид на испуштање. Во исто време, очите почнуваат да водата, во назофаринксот има непријатност во форма на чешање и горење. Постојан придружник на оваа состојба е главоболка. Течниот нос со кивање може да трае доволно долго.

Неверојатно, ринитот, кој делува како директна реакција на активен алерген, може да се манифестира во еден момент. Исто така, треба да се забележи дека ако контакт со алергенот стане траен, тогаш самата реакција ќе се манифестира со малку побавно темпо.

Имајќи ја предвид оваа карактеристика, во некои случаи тешко е да се утврдат пациентите како резултат на дејството на кој одреден стимул се јавува реакцијата.

Конјунктивитис . Состојбата со алергиска реакција продолжува во комбинација со манифестациите на реакцијата на алергенот на очите, што, соодветно, е придружено со нивната карактеристична иритација. Особено е забележана црвенило на протеините, покрај тоа, пациентот доживува горење и чешање во очите и се испуштаат солзи. Очните капаци се здобиваат со значителен оток, црвенило. Едно лице ја губи можноста за нормална ориентација во просторот и во околината на предметите околу него.

Астма Астмата, исто така, се однесува на манифестации на алергија, што е најтежок од симптомите. Во овој случај, постои остри намалување на специфичните мускули во регионот на респираторниот тракт, овие патеки се полни со дебела слуз. Како резултат на овој курс, пациентот доживува силна сува кашлица, станува тешко да се дише. Постојан симптом е отежнато дишење и чувство на притисок во градите. Манифестацијата на астма се карактеризира со индивидуални напади.

Алергиски третман на прав

Третманот на оваа болест бара интегриран пристап. Пред сè, неопходно е да се обезбеди целосно исклучување на контакт на пациентот со алергенот. Ова станува возможно во случај на воспоставување на специфична компонента на прашина, предизвикувајќи појава на алергиска реакција.

На пример, ако таква компонента е домашно милениче, тогаш секој контакт со него треба максимално да се избегнува. Ако зборуваме за било кој друг иритант, тогаш е обезбедено максимално намалување на количеството алергени во воздухот. Ова подразбира потреба од редовно влажно чистење. Со цел да се избегне решавање во постелнина и крлежи (на пример, во перниче за полнење, ако е пената и пердувите), тие се заменуваат со други додатоци и постелнина, во услови за кои штетниците едноставно не можат да постојат.

Исто така се користи терапија со лекови. Користените лекови вклучуваат таблети, како и лекови во форма на капки за очи или спрејови. Покрај тоа, се користат и деконгестанти и назални стероиди, кои се користат исклучиво кога се пропишани од лекар.

Алергиските снимки, исто така, можат да бидат ефикасно решение, но се користат со голема претпазливост и, повторно, како што е пропишано од специјалист.

Ако се појават симптоми кои укажуваат на можни алергии, неопходно е да се посети алергија која ќе направи точна дијагноза на болеста и ќе го одреди соодветниот третман во комбинација со превентивни мерки кои ќе бидат потребни во иднина.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате алергии на прашина и карактеристични симптоми на оваа болест, алерголог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Аденовирусна инфекција (појавување симптоми: 6 од 15)

Аденовирусната инфекција е заразна болест која припаѓа на групата на САРС. Тоа влијае на мукозната мембрана на респираторниот тракт, очите и дигестивниот тракт. Речиси една четвртина од луѓето дијагностицирани со САРС имаат заболување предизвикано од аденовирусите. Аденовирусната инфекција може да влијае на индивидуите, како и на епидемиолошките.

...
Синузитис (појавување симптоми: 5 од 15)

Синузитис е болест која се карактеризира со акутно или хронично воспаление, концентрирано во синусната површина (параназални синуси), што, всушност, го одредува нејзиното име. Синузитис, симптомите на кои сметаме малку подолу, главно се развиваат во позадина на обична вирусна или бактериска инфекција, како и алергии и, во некои случаи, против позадината на микроплазма или габична инфекција.

...
Алергија на цут (појавување симптоми: 5 од 15)

Алергија на цут денес е многу честа појава. За жал, никој не успеа целосно да се ослободи од тоа, така што луѓето мора да ги издржат своите непријатни симптоми. Алергиска реакција се манифестира со тежок чешање во носот, празнење на носот, кивање и назална конгестија.

...
Еммоидитис (појавување симптоми: 5 од 15)

Етмоид синузитис или акутен етмоидитис е болест која се карактеризира со воспаление на мукозниот епител, кој се наоѓа во клетките на етмоидната коска. Значењето на овој поим е непознато за многу малку луѓе (најчесто постои синузитис или синузитис на слухот), но самата патологија е многу честа. Поради оваа причина потребно е да се знае што е еммоидитис, симптоми и третман. Патологијата е доста опасна, бидејќи фокусот на воспаление се наоѓа во близина на мозокот и гранката на тригеминалниот нерв, кој е одговорен за инервација на лицето. Етмоидален синузитис се јавува кај возрасни и деца.

...
Ринитис (појавување симптоми: 5 од 15)

Ринитис (течење на носот) е болест која влијае на назалните синуси. Причината за нејзината прогресија може да биде вирусна и бактериска инфекција, како и механички оштетувања на носната лигавица. Најчесто, оваа патологија се развива против позадината на ослабен имунитет.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

алерголог зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .