Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Полиноза: Симптоми и третман

Поллиноза - главните симптоми:

Поллинозата е вид на алергиска болест, која популарно се нарекува "поленска треска". Клиничката слика се појавува, најчесто, во периодот на цветни грмушки и други растенија. Болеста нема ограничувања во однос на возраста. Сепак, жените што живеат во градот се манифестираат многу почесто. Ако третманот не се започне навремено, алергии може да се развијат во бронхијална астма.

Треба да се напомене дека болеста од овој тип има генетска предиспозиција. Ако двата родители имаат таква болест, тогаш веројатноста за патолошки процес кај дете е 50%.

Етиологија

Главниот етиолошки фактор во сезонската полиноза е полен на растенија. Алергените растенија го вклучуваат следново:

 • топола;
 • бреза;
 • пелин;
 • амброзија;
 • quinoa

Покрај тоа, етиолошките фактори на овој тип на алергија го вклучуваат следното:

 • ослабен имунолошки систем;
 • живеалиште (алергија од овој тип се наоѓа само кај урбаните жители);
 • вирусни инфекции кои не се целосно третирани;
 • зголемена концентрација на алергени околу новороденото бебе.

Треба да се напомене дека pollinosis кај децата се развива само ако алергијата е забележана кај родителите или нивниот имунитет е премногу слаб.

Патогенеза

Поллинозата е вид на алергија која е строго сезонска. Луѓето кои се преосетливи реагираат на пенетрација на полен со алергиска реакција. Во мукозната мембрана на устата и носот се присутни специјални рецептори и имуни клетки на макрофаги. По контакт на мукозната мембрана со полен, се активира работата на макрофагите, што може да доведе до развој на алергиска реакција.

Поради фактот дека овој тип на болест е само сезонски, ризикот од развој на алергии е само во пролет и лето (рана есен) период.

Симптоматологија

Треба да се забележи дека клиничката слика за овој тип на алергија може да укаже на неколку болести од друг тип. Тоа е причината зошто само-лекување, земајќи анти-алергиски лекови не е достоен за тоа.

Кај децата, првите симптоми на поленска треска се појавуваат од 5-6 години. Ова се должи на фактот дека во текот на овој период детето е социјално активно и веројатноста за појава на инфекција, ослабувањето на имунолошкиот систем е поверојатно.

Почетната клиничка слика за алергија се појавува на следниов начин:

 • гори внатре во окото;
 • чешање;
 • кинење;
 • сензација на надворешното тело во окото;
 • фотофобија

Овие симптоми укажуваат на почетна фаза на конјунктивитис , што може да доведе до погрешна дијагноза и последователен третман.

Со развојот на алергиите, гореспоменатите симптоми се надополнети со следните симптоми:

 • чешање на носот и назофаринкс;
 • чести напади на кивање - во еден "напад" едно лице може да кива до 20 пати;
 • изобилство на назален исцедок;
 • чувство на болка и непријатност во синусната област.

Во посложени клинички случаи на манифестација на оваа алергија, клиничката слика може да биде надополнета со следните симптоми на поленска треска:

 • гадење;
 • повраќање;
 • гуши во ушите при џвакање храна;
 • општа слабост, слабост.

Степенот на сложеност на клиничката слика во голема мера зависи од општата здравствена состојба. На пример, кај една личност алерген може да предизвика само конјуктивитис и само апчиња се доволни. За друг полен може да предизвика целосна манифестација на клиничката слика и ќе бара неколку лекови за ублажување на симптомите.

Симптомите на поленска треска се појавуваат само ако алергенот е присутен во близина.

Дијагностика

Како по правило, дијагнозата на овој тип на алергија не предизвикува никакви посебни потешкотии. За да се разјасни типот на алерген, пациентот се инјектира со специјален лек кој предизвикува алергиска реакција. Во зависност од степенот на алергија на кожата, се претпоставува дијагноза.

Исто така во дијагностичката програма задолжително се користат лабораториски методи на истражување. Стандардната дијагностичка програма ги опфаќа следните:

Покрај лабораториските методи на истражување, алергологот мора да ја земе предвид личната и семејна историја на пациентот, неговата медицинска историја. Само врз основа на сите примени информации, се прави конечна дијагноза и се пропишува третман.

Третман

Третманот на поленска треска треба да се одвива само врз основа на лекарски рецепти. Неовластената употреба на лекови (таблети) може да доведе до компликации во форма на астма . Исто така, потребно е да се разбере дека pollinosis не е целосно третирана со еден лек или пилула. Особено несоодветни народни лекови.

Ако некое лице има поленска треска, третманот е пропишан речиси цел живот. За да се намали чувствителноста на алергенот е речиси невозможно. Преземањето на специјални таблети и лекови му помага на пациентот да ги намали симптомите и да води повеќе или помалку прифатлив животен стил.

Третман на полинози

Алерголог може да препише лекови како спектар на дејство:

 • антихистамински тип;
 • вазоконстрикторни агенси.

Третман на поллиноза кај деца, освен антиалергиски лекови, вклучува лекови за зајакнување на имунолошкиот систем.

Во случај клиничката слика да има особено сложени симптоми (по правило, ова е пролетниот период), пациентот е пропишан лекови и процедури за интензивна терапија. Таквите клинички мерки се насочени кон намалување на отекувањето на очите и носот.

Додека пациентот има период на ремисија, може да се користи специфична десензибилизација. Суштината на ваквиот алергиски третман е тоа што пациентот се инјектира со лек со мала количина алерген. Како што се прилагодува телото, дозата на таквиот лек се зголемува. Како резултат на тоа, телото се навикнува на алергенот и реагира помалку акутно.

Како правилно да се третираат pollinosis, знае само алергист. Самопроизводството е неприфатливо овде.

Превенција

Превентивните мерки, со овој тип на алергија, прават разлика помеѓу примарен и секундарен тип. Примарната група е релевантна за оние кои се изложени на ризик, но не се болни со поллиноза. Што се однесува до вториот тип на превенција, тој е применлив за пациентите.

Примарните методи за превенција вклучуваат следново:

 • заштита на лице од потенцијален алерген, особено кај бремени девојчиња;
 • децата треба редовно да ги испитуваат алерголози;
 • контакт со хемикалии за домаќинство треба да се чува на минимум.

Методите за секундарна превенција вклучуваат следново:

 • влажно дневно чистење;
 • минимален текстил, теписи во внатрешноста;
 • минимална употреба на хемикалии за домаќинствата;
 • не се дозволени миленици.

Исто така е важно како едно лице јаде. Исхрана со поллиноза подразбира исклучување од исхраната на производи од сончоглед, мед, зачини и цитрус. Наместо тоа, во исхраната мора да има присуство на суво овошје и млечни производи.

Прогноза

За жал, лекувањето на pollinosis е сосема невозможно со било кој лек. Меѓутоа, ако јадете правилно, следете го вашето здравје и следете ги препораките на алергологот, можете да ја максимизирате ремисијата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Поллиноза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, алергијата може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 5 од 14)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
Ганглионитис (појавување симптоми: 5 од 14)

Ганглионитисот е развој на воспалителниот процес во еден ганглион, кој претставува збирка ганглии. Истовремениот пораз на неколку такви сегменти се нарекува полигаргонит. Често активирањето во човечкото тело е секоја инфекција во човечкото тело. Неколку пати помалку веројатни провокатори се повреди, метаболички нарушувања, тумори и предозирање со лекови.

...
Цефалгија (појавување симптоми: 5 од 14)

Цефалгија (цефалгија синдром) е болка во областа на главата, која може да варира во сериозноста, интензитетот и времетраењето. Таков симптом може да биде симптоматски, како и да биде манифестација на сериозен патолошки процес, затоа, со својот чест изглед, треба да се консултирате со лекар.

...
Борелиоза (појавување симптоми: 4 од 14)

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од оштетување на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...
Мигрена (појавување симптоми: 4 од 14)

Мигрената е прилично честа невролошка болест, придружена со тешка пароксизмална главоболка. Мигрена, чии симптоми се всушност болни, концентрирани од една половина од главата главно во областа на очите, храмовите и челото, во гадење, а во некои случаи и во повраќање, се случува без упатување на мозочни неоплазми, мозочен удар и сериозни повреди на главата, иако и може да укаже на релевантноста на развојот на одредени патологии.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

алерголог зема
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .