Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алергиска астма: Симптоми и третман

Алергиска астма - главните симптоми:

Алергиската астма е најчестата форма на астма, која се јавува кај речиси 85% од детската популација и кај половина од возрасните кои моментално живеат во земјата. Супстанции кои продираат во човечкото тело за време на вдишување, и предизвикуваат прогресија на алергии, наречени алергени. Во медицината алергиската астма се нарекува и атопична.

Етиологија

Главната причина за прогресија на болеста е хиперсензитивност со непосреден тип. Се карактеризира со брз развој на болеста, штом негативниот алерген влезе во човечкото тело. Обично целиот процес трае само неколку минути.

Исто така значајна улога во развојот на овој тип на астма се игра со генетска предиспозиција. Според медицинската статистика, во 40% од случаите, роднините на алергиски заболени имаат исти болести.

Главните фактори кои придонесуваат за прогресија на атопичната астма:

 • заразни болести кои го зафаќаат човечкиот горен респираторен тракт;
 • пасивно или активно пушење;
 • директен контакт на поединецот со алергени;
 • земајќи некои лекови за подолг временски период.

Кај атопичната астма, манифестацијата на симптомите се јавува поради фактот дека едно лице веќе некое време контактирало со алергени, кое влеголо во телото за време на чинот на дишење. Таквите специфични супстанции може да се поделат во 4 групи:

 • домаќинство. Тие вклучуваат перниче за перница, прашина и слично;
 • епидермална. Оваа група вклучува пердуви, пердуви од птици, волна;
 • полен;
 • габични.

Причини за прогресија на алергиска (атопична) астма:

 • прашина;
 • чад од огномети, темјан или тутун;
 • мириси кои се дел од парфемот, освежувачи на воздух, итн .;
 • испарување.

Симптоматологија

Лицето кое страда од алергиска (атопична) астма е преосетливо на одредени специфични алергени. Ако овие супстанции навлезат во респираторниот тракт, веднаш да предизвикаат реакција од имунолошкиот систем. Телото "реагира" на алергени со бронхоспазам - мускулните структури лоцирани во близина на респираторниот тракт, се значително намалени. Се развива воспаление, а во бронхиите се формира голема количина слуз. Се појавуваат дополнителни специфични симптоми на алергиска астма:

 • свирче здив;
 • кашлица;
 • болка во градите.

Горенаведените симптоми најчесто се јавуваат кога се изложени на телото следниве алергени:

 • мувла спори;
 • полен на растенија;
 • измет на поле крлежи;
 • волна;
 • честички на плунка.
Симптоми на алергиска астма

Степени

Атопичната астма има 4 степени на сериозност:

 • наизменично Симптомите на прогресија на патологијата се појавуваат не повеќе од еднаш на секои 7 дена. Нападите во текот на ноќта се развиваат 2 пати месечно;
 • упорни. Симптомите на болеста се случуваат повеќе од еднаш на секои 7 дена. Секојдневните активности на едно лице, како и неговиот сон, се вознемирени поради тоа;
 • среден степен. Се карактеризира со дневна манифестација на симптоми. Физичка активност во текот на денот и исправно спиење е нарушена. Во оваа фаза, се покажало дека употребува салбутамол за да се спречи транзицијата на болеста во следната фаза;
 • тежок степен. Симптомите постојано се забележани. Асфиксија се развива 4 пати на ден. Нападите, исто така, често се случуваат ноќе. Едно лице обично не може да се движи во тоа време.

Најопасниот е прогресијата на астматичниот статус. Нападите стануваат чести и стануваат подолги. Традиционалниот третман е неефикасен. Поради фактот што не е можно целосно да здив, пациентот може дури и да ја изгуби свеста. Ако итен случај не му даде итна помош, можно е смрт.

Дијагностика

Ако некое лице има знаци на оваа болест, тогаш веднаш треба да го контактира мед. институција. Таквите луѓе се надгледувани од алерголог-имунолог и пулмолог. Важно е што е можно поскоро да се идентификуваат алергените кои предизвикуваат развој на напад на астма. За таа цел, пациентот е пропишан тест за одредување на чувствителноста на алергените. По идентификацијата на агресивен агенс, третманот е пропишан.

Третман

Третманот за алергиска астма вклучува голем број на активности кои треба да се разгледуваат на секои 3 месеци. Дозата на лекови, времетраењето на приемот строго се определува од лекарот што посетува. Забрането е да земате дрога неконтролирано, бидејќи само може да ја влоши состојбата

Во случај на астма, се врши терапија со СИТ. Нејзината главна цел е да создаде имунитет на специфични алергени кои предизвикуваат прогресија на воспаление и повторување на патологијата. Оваа терапија најчесто се изведува во есен-зимскиот период, а исто така и во случај кога лицето не доживува егзацербација. Суштината на терапијата е дека за некое време еден алерген се инјектира во телото на пациентот. Неговата доза ќе се зголеми. Како резултат на тоа, ќе се развие толеранција. Вреди да се напомене фактот дека претходно СИТ-терапијата ќе се изврши, поповолна е прогнозата.

Фази на третман:

 • целосно исклучи контакт со пациентот со алергенот;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • предизвикуваат производство на заштитници на антитела.

Терапијата со лекови вклучува:

 • вдишување лекови без терапевтски ефект;
 • инхаланти со терапевтски и антиинфламаторни ефекти;
 • комбинирани средства;
 • антихистаминици;
 • инхалирани бронходилататори;
 • инхалирани глукокортикостероидни лекови.

Превенција

Со цел да се спречи развојот на болеста, треба да следите неколку едноставни препораки:

 • промена синтетичка долна облека на природен;
 • секојдневно влажно чистење на куќата;
 • не започнува миленичиња;
 • прозори отвори подобро блок рамка со решетката или газа за да се фатат прашина;
 • рационална исхрана. Од исхраната треба целосно да се елиминира брза храна, удобна храна. Храната треба да биде природна и да го содржи потребното количество витамини и минерали.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате алергиска астма и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: алерголог , пулмолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пневмонија (појавување на симптоми: 4 од 10)

Пневмонијата е инфективно воспаление на белите дробови што ги погодува алвеолите или другото белодробно ткиво. Пневмонијата може да се појави од различни патогени - бактерии, вируси, габи. Затоа, постојат голем број на видови на пневмонија, од кои секоја има свои симптоми и карактеристики на перколација. Во белите дробови на здраво лице, одредена количина на бактерии е секогаш присутна. И во повеќето случаи, имунолошкиот систем добро се бори со нив. Но, кога телото е слабо и не може да се справи со нив, постои активен развој на пневмонија.

...
Воспаление на белите дробови (појавување на симптоми: 4 од 10)

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...
Аскаријаза (појавување на симптоми: 4 од 10)

Многу луѓе сега немаат поим за тоа што е аскаријаза. Оваа болест е многу опасна, бидејќи истовремено влијае и на возрасните и на малите деца. Аскаријазата е честа нематодна болест на хелминтот, која е предизвикана од човечки аскари. Нејзините ларви можат слободно да мигрираат низ телото, кои влијаат врз органите и системите. Нивниот развој се јавува во цревата.

...
Асцит (симптоми на појавување: 4 од 10)

Абдоминалниот асцит (познат како капка од абдоменот) е патологија која е компликација на други болести. Абдоминалните асцити се карактеризираат со формирање и последователна акумулација на течност во абдоменот, што го нарушува функционирањето на органите во перитонеалната празнина. Кодот за меѓународна класификација на болести ICD-10: R18. Оваа болест бара итна интервенција на специјалисти кои вршат парацентеза на високо ниво и пропишуваат посебна диета. Често, лапароцентезата се користи за лекување на болеста.

...
Хиперплазија на тироидната жлезда (појавување на симптоми: 4 од 10)

Хиперплазијата на тироидната жлезда е бениген раст кој произлегува од пролиферацијата на ткивото на жлездата. Во почетната фаза на развој, оваа патологија не предизвикува значителна штета за здравјето. Меѓутоа, ако не започнете со терапија навремено, туморот може да се претвори во малигнен, што подразбира директно нарушување на тироидната жлезда. Статистичките податоци покажуваат дека денес болеста се дијагностицира кај 740 милиони од светското население.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

алерголог зема
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
пулмонолог го зема
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .