Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Квинке едем: симптоми и третман

Квинкевиот едем - главните симптоми:

Ендемот Quinck обично се определува за да се одреди алергиската состојба, изразена во неговите прилично акутни манифестации. Се карактеризира со појава на најсилниот едем на кожата, како и мукозните мембрани. Поретко, оваа состојба се манифестира во зглобовите, внатрешните органи и менингите. Како по правило, ангиоедем, чии симптоми може да се манифестира кај речиси секое лице, се јавува кај пациенти со алергии.

Главните карактеристики на болеста

Со оглед на тоа што алергиите, како што веќе забележавме, е одлучувачки фактор за подложност на ангиоедем, не би било излишно да се разгледа механизмот на неговото дејство, што ќе обезбеди општа слика за болеста. Особено алергија е хиперсензитивна реакција на дел од телото против одредени надразнувачи (алергени). Тие вклучуваат:

 • Полен на растенија;
 • Прашина;
 • Одредена храна (портокали, јагоди, млеко, чоколада, морска храна);
 • Лекови;
 • Долу, пердуви и миленичиња коса.

Директно алергиски реакции постојат во две варијанти: непосредни реакции на тип и реакции од одложен тип. Што се однесува до ангиоедемот, таа дејствува како непосреден облик на таква реакција, и е крајно опасна. Така, организмот, кога еден алерген се внесува во неговата средина, започнува со производство на значителна количина на хистамин. Како по правило, хистамин во неа е во состојба на неактивност и неговото ослободување се јавува исклучиво во услови на патолошка природа. Тоа е ослободување на хистамин и предизвикува оток, истовремено задебелување на крвта.

Кога размислуваме за индиректни фактори кои придонесуваат за појава на предиспозиција за таква состојба како едем на Quincke, можеме да ги разликуваме следниве типови на нив:

 • Болести поврзани со работата на ендокриниот систем;
 • Болести поврзани со внатрешните органи;
 • Паразитски и вирусни форми на инфекции ( џардијаза , хепатитис , а исто така и црвска инфекција).

Видови на ангиоедем

Квинкевиот едем, во зависност од природата на појавата, е од два вида: алергичен и псевдоалергичен.

 • Алергиски ангиоедем. Овој вид на едем се манифестира во форма на специфичен одговор од страна на организмот кој се јавува кога тој се поврзува со алергенот. Најчесто, алергискиот едем се манифестира во случај на алергии на храна.
 • Неалергиски ангиоедем. Во овој случај, формирањето на едем е важно кај оние луѓе кои имаат конгенитална абнормалност, формирана во комплементниот систем (комплекс на протеини, кој има свеж крвен серум), кој се пренесува на деца од родители. Системот на комплементи, поради сопствените карактеристики, е одговорен за обезбедување на имунолошка одбрана на телото. Кога алергентот влегува во телото, се активираат протеините, по што се врши хуморална регулација за да се отстрани иритантот со заштитни механизми.

Повредата на комплементниот систем ја одредува спонтаноста во активирањето на протеините, што станува одговор на организмот на одредени стимули (хемиски, термички или физички). Како резултат на тоа - развој на масивна алергиска реакција.

Во случај на влошување на ангиоедемот и симптомите на неалергичен тип, се формираат едематозни промени во кожата, како и мукозните мембрани на респираторниот тракт, цревата и стомакот. Спонтаноста на егзацербација на псеудоалергичен едем може да биде предизвикана од фактори како што се промена на температурата, траума или емоционален стрес. Во меѓувреме, една третина од случаите, што резултира со ангиоедем, причината за оваа реакција е необјаснива. За други случаи, причината за појавата може да се припише на алергии на лекови или храна, протокот на крв и каснување од инсекти, како и автоимуни болести.

Квинке едем: симптоми

Како што може да се разбере од самиот назив, ангиоедемот се карактеризира со појава на акутен едем на кожата (мукозни мембрани или поткожно ткиво). Нејзината најчеста манифестација е едем на лицевото ткиво на кожата, како и нозете и задните површини на рацете. Како за болка, обично е отсутен.

Во областа на едемот, кожата станува бледило, додека самиот може да ја промени сопствената локализација на одредена област на телото. Карактеризиран со густината на образованието на едемот, што, кога се притиска со прст, не формира карактеристична фоса. Во повеќето случаи, ангиоедемот е поврзан со болест како уртикарија . Во оваа ситуација, на телото се појавуваат пурпурни нервозни точки со јасно дефинирани форми, додека тие можат да се спојат едни со други, формирајќи континуирано место. Зборувајќи за уртикарија, треба да се забележи дека болеста е сама по себе непријатна, но не носи опасност за живот сама по себе. Во суштина дејствува како оток карактеристика на горните слоеви на кожата.

Таквата форма на болеста како едем на фаринксот , ларинксот или трахеата е исклучително опасна и се јавува во 25% од случаите на морбидитет. Следните симптоми се карактеристични за ларингеалниот едем:

 • Потешкотии со дишењето;
 • Анксиозност;
 • Појавата на "лаење" кашлица;
 • Раскол на гласот;
 • Карактеристично сино во лицето, проследено со бледило;
 • Губење на свеста (во некои ситуации).

При инспекција на мукозниот грло со овие сорти на ангиоедем, симптомите се карактеризираат со едем, формирање во непцето и палатинските лакови, исто така, стеснување во луменот на устата. Со понатамошно ширење на едемот (до трахеата и ларинксот), следниот услов е асфиксија, односно напади на здив, кои во отсуство на медицинска нега може да бидат фатални.

Што се однесува до едем на внатрешните органи , се манифестира во следните услови:

 • Тешка болка во стомакот;
 • Повраќање;
 • Дијареа;
 • Допирање на непцето и јазикот (со локализација на едем во цревата или во стомакот).

Во овие случаи, може да се исклучат промени во кожата, како и видливи мукозни мембрани, што може значително да ја комплицира навремената дијагноза на болеста.

Исто така, невозможно е да се исклучи таков тип на ангиоедем како едем во областа на мозочните мембрани , иако е доста редок. Меѓу нејзините главни симптоми се следниве:

 • Летаргија, летаргија;
 • Ригидност, карактеристика на мускулите на вратот (во овој случај, кога главата е навалена, невозможно е да се допре на градите со брадата на пациентот);
 • Гадење;
 • Грчеви (во некои случаи).

Едемите со различни локализации ги имаат следните чести симптоми:

 • Инхибиција или агитација;
 • Болки во зглобовите;
 • Треска.

Врз основа на истовремени фактори и општи услови, ангиоедем ја има следната класификација:

 • Акутен едем (траењето на болеста е до 6 недели);
 • Хроничен едем (болеста трае подолго од 6 недели);
 • Стекнат едем;
 • Предизвикана од наследната природа на едемот;
 • Едем со уртикарија;
 • Изолиран од било каков вид оток на состојба.

Дијагноза на ангиоедем

Исклучително важна компонента во дијагностиката на болеста е да се одредат факторите што го предизвикуваат. На пример, може да се разгледа можното поврзување на оваа состојба со употребата на одредени видови на храна, лекови итн. Таквата врска може да се потврди и со преземање релевантни алергиски тестови или откривање на специфичен тип на имуноглобулини во крвта.

Паралелно со спроведувањето на алергиски тестови, се врши евалуација на општата анализа на урина , крв , биохемиски компоненти на крв . Дополнително, се зема примерок за анализа на различни елементи во комплементот, фекална анализа за хелминти и протозои. Се смета за можно исклучување на болести на автоимуна природа, како и болести на крвта и цревата.

Квинкевиот едем: елиминирање на симптомите и третманот

Фокусот на терапијата во овој случај е фокусиран на супресија на актуелните алергиски реакции. Тешки случаи во кои релјефот на уртикарија не е можно, вклучува и воведување на инјекции на дексаметазон, преднизон и хидрокортизон. Покрај тоа, лекарот пропиша:

 • Антихистамински лекови;
 • Ензимски препарати, фокусирани на супресија на чувствителноста на дејството на алергенот;
 • Диетална хипоалергија на храна, со исклучок на цитрус, чоколадо, кафе, алкохол, како и зачинета храна од исхраната.

Покрај тоа, постои и терапија, која обезбедува рехабилитација на секоја од локалитетите со хронична инфекција. Ослободувањето на хистамин во присуство на алерген во телото е олеснето од бактерии.

Во случај на третман на едем со наследна генеза, докторот ја утврдува комплементарната терапија за пациентот. Со негова помош, недостатокот на C1 инхибитори во телото се коригира.

Третманот на идиопатската форма во која алергенот не е утврден, се пропишани антихистаминици со продолжено дејство. Точно, тие дозволуваат само да ги елиминираат надворешните манифестации, без да влијаат на самата причина за болеста, што ја одредува инфериорноста на овој тип третман.

За да се дијагностицира ангиоедем и да се утврди следен третман, контактирајте со лекар или со алергија. Доколку е потребно, секој од овие специјалисти дополнително може да го упати пациентот кај дерматолог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ангиоедем и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: алерголог , дерматовенеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Астматичен статус (појавување симптоми: 3 од 8)

Астматичен статус е продолжен напад на бронхијална астма, поради прогресијата на која има изразена респираторна инсуфициенција. Оваа патолошка состојба се развива како резултат на едем на бронхијалната мукоза, како и грчеви на нивните мускули. Во исто време, не е можно да се запре нападот со земање зголемена доза на бронходилататори, кои, како по правило, веќе земаат пациент со астма. Астматичниот статус е многу опасна состојба која може да доведе до смрт на пациентот, па затоа бара итна медицинска помош.

...
Инверзија на цревата (појавување симптоми: 3 од 8)

Инверзија на цревата - акутна интестинална опструкција, која почнува да напредува поради ротацијата на цревата околу мезентеричната оска. Исто така, може да настане поради извртување на одреден дел од цревата заедно со мезентеријата околу оската (процесот е проследен со изразена оштетена циркулација на крвта). Најчесто оваа патологија се дијагностицира кај деца под една година. Ова се должи на фактот што нивната перисталтика сеуште не е целосно нормализирана, така што дел од тенкото црево може да влезе во дебелиот.

...
Синдром на супериорна вена кава (појавување симптоми: 3 од 8)

Синдромот на супериорна вена кава е нарушување кое е кршење на одливот на венска крв од горниот дел од телото (циркулаторно нарушување). Основата на оваа болест е стегање на вената или појава на згрутчување на крвта, што всушност го нарушува нејзиниот одлив од главата, рамената и горната половина на телото. Ова може да доведе до појава на сериозни компликации кои можат да го загрозат животот на една личност. Ваквото нарушување често се дијагностицира на возраст од триесет до шеесет години (кај мажи неколку пати почесто отколку кај жени).

...
Заушки (појавување симптоми: 2 од 8)

Епидемичен паротит (или заушки) е акутна вирусна болест која се јавува при изложување на парамиксовирус. Заушки, чии симптоми се манифестираат како треска, општ тип на интоксикација, како и зголемување на плунковните жлезди (еден или повеќе), во чести случаи, исто така, влијаат врз другите органи, како и во централниот нервен систем.

...
Фрактура на ребро (појавување симптоми: 2 од 8)

Фрактура на ребро е најчестиот тип на повреда на градниот кош, што опфаќа околу 16% од вкупниот број на регистрирани фрактури. Фрактура на ребра, симптоми за кои ќе разговараме подолу, не е само штета, туку и оштетување на внатрешните органи кои се концентрирани во градите. Вреди да се спомене дека во некои случаи таквата фрактура може да предизвика фатален исход, па затоа е неопходно сериозно да се третира таквата повреда.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

алерголог зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
дерматовенеролог прифаќа
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .