Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алергиски васкулитис: симптоми и третман

Алергиски васкулитис - главни симптоми:

Алергискиот васкулитис е комплексна болест која се карактеризира со асептично воспаление на васкуларните ѕидови, кое се развива како резултат на алергиска реакција на негативните ефекти на инфективните токсични фактори. За оваа болест се карактеризира со воспалителни и алергиски осипи со тенденција на едем, хеморагија и некроза.

Алергискиот васкулитис е многу опасен и бара навремен третман. Затоа, важно е да се знаат неговите симптоми и етиологија. Болестите се подложни на луѓе од различни возрасни групи, но знаците за алергиски васкулитис кај возрасните и децата може да варираат. Во детето, местата на кожата имаат хеморагичен карактер и нејасни граници. Понекогаш различни елементи на осип (точки) можат да се спојат во една. Во возрасен, точките на кожата имаат јасно дефинирани граници.

Причини

 • заразни болести (кариес на заби, хроничен тонзилитис и пустуларен осип);
 • труење на телото (никотин, алкохол, лекови);
 • алергиска реакција на храна, како и синтетички лекови;
 • продолжена изложеност на сончева светлина;
 • тешка хипотермија;
 • добиени модринки.

Симптоматологија

Алергискиот васкулитис има различни симптоми. Симптомите на болеста, како по правило, се изразуваат многу јасно. Алергискиот васкулитис често трае долго и бара внимателно лекување, бидејќи без соодветна терапија, пациентот може да развие неврози .

Главните симптоми на болеста:

 • лезии на кожата (нозете, рацете, стомакот, задникот, а исто така и околу зглобовите). Првично, осипот се појавува на кожата со црвеникава боја, и по извесно време исчезнува;
 • јазли со кафеава боја;
 • еритема, нодули, виолетови дамки во долните екстремитети;
 • воспаление на ѕидовите на крвните садови со формирање на експанзии и згрутчување на крвта;
 • слаба циркулација на крвта во ткивата и органите;
 • сина осип на кожата. По некроза може да се појават, чирови (карактеристичен симптом);
 • силна болка во мускулите и зглобовите;
 • појавата на папулите на кожата;
 • сува кожа;
 • блистерски воспаленија;
 • намален апетит;
 • слабост;
 • тежок чешање на кожата;
 • треска;
 • покачена телесна температура.

Дијагностика

 • крвен тест , урина ;
 • определување на ASL-O;
 • анализа на количината на крвни имуноглобулини;
 • бактериолошки преглед;
 • полимераза верижна реакција (ПЦР) за инфекции;
 • електрокардиограм;
 • радиографија;
 • Ултразвук;
Симптоми на алергиски васкулитис

Третман

Често, третманот започнува со елиминација на факторите кои предизвикуваат алергии, а потоа започнуваат со третман на алергиски васкулитис:

 • одмор во кревет;
 • исхрана богата со зеленчук и овошје;
 • употребата на физиолошки раствори со лекови;
 • пијте многу вода;
 • третман на сите инфекции со антибактериски таблети (сумамед, цефоксим);
 • гликокортикостероиди (преднизон, дексаметазон);
 • антитромбоцитни лекови (пентоксифилин, ацетилсалицилна киселина, клопидрогел, камчиња, трнтентал);
 • васкуларни заштитници;
 • антихистамински таблети (Ериус, тавегил, супрастин);
 • антиинфламаторни таблети (диклобол, мотив);
 • употреба на витамини од групата Ц и Р.

Третман на народни лекови

 • треба да земете лимон, водка, каранфилче. Лимон треба да се движи преку мелница за месо, да додадете шеќер, каранфилче и сето ова се става вотка. Следно, мешавината треба да се разреди со топла вода. Медицината инсистира во темна соба. Смесата се зема неколку пати на ден, по можност на празен стомак;
 • тие земаат сува билка од пелин, девила, бесмртна, танзи смачкана, истури варена вода. Колекцијата е приготвена на тивок оган, инсистира, филтрирана, разредена со вода. Следно, земи пред оброците;
 • третманот, исто така, помага и за лушпање на лисјата на густолисто-зелен лист и мед. Лисјата на бајена се истураат со топла вода преку ноќ, а наутро треба да се напрегаат инфузијата, да се додаде мед. Понатаму, лекот се зема на празен стомак за лекување на оваа болка;
 • земи ја црната малина и истурете ја зовриена вода. Дозволете да вметнете и консумирате пред јадење;
 • триколорна виолетова, воз, бланко. Сите билки истурете вода што врие, нека се вари (по можност на темно место) и земајте со алергиски васкулитис кај деца и возрасни;
 • треба да се земе бреза пупки, масти. Пдри пупки и се меша со маснотии. Ставете состојки во садот и ставете ги во рерната. Неопходно е да се филтрира маста, а потоа да се мазни оштетената кожа со неа;
 • земи јагодина, лисја од коприва, плодови од јапонски софора, јазол од јазол, равнец. Сите истурете варена вода, нека се вари, филтрирајте преку завој. Земете неколку пати на ден (ефикасен народен лек за третман на алергиски васкулитис).

Ако се појават симптоми, не се препорачува само-лекувањето. Треба веднаш да се обратите во болницата за совет во врска со третманот и спречувањето на токсичен алергиски васкулитис.

Превенција

 • општо стврднување на телото;
 • избегнување на физички напор;
 • избегнувајте хипотермија и прегревање;
 • третман на сите фокуси на инфекција;
 • не злоупотребувајте алкохол, пушете;
 • забрана за вакцини кои содржат бактериски антиген.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате алергиски васкулитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: терапевт , алергија , имунолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Еозинофилија (појавување симптоми: 8 од 15)

Еозинофилијата е состојба на телото во кое се дијагностицира релативно или апсолутно зголемување на бројот на еозинофилите во крвта. Како последица на тоа, овие клетки може да се инфилтрираат од овие клетки на други ткива. Вреди да се напомене фактот дека еозинофилијата не е независна болест. Ова е еден вид на симптом кој укажува на присуство на различни алергиски, инфективни, автоимуни и други патологии во човечкото тело.

...
Дерматомиозитис (појавување симптоми: 7 од 15)

Болеста карактеризирана со повреда на мускулите со манифестации на абнормални моторни функции и формирање на еритема на кожата и еритема се нарекува Вагнеровата болест или дерматомиозитис. Ако не постојат синдроми на кожата, тогаш болеста се нарекува полимиозитис.

...
Колагеноза (појавување симптоми: 7 од 15)

Колагенозата е имунопатолошка состојба во која се забележува развој на дегенеративни нарушувања кои најчесто влијаат на сврзното ткиво, но веројатноста за вклучување на другите сегменти во патологијата не е исклучена.

...
Стивенс-Џонсонов синдром (појавување симптоми: 7 од 15)

Стивенс-Џонсон (Stevens-Johnson) синдром - развојна малигна ексмутативна еритема со можни фатални исходи. Ова е сериозна состојба - инстант алергиска реакција. Се манифестира со формирање на меурчиња на мукозната мембрана и кожата поради смртта на епидермичните клетки. Како резултат на тоа, се случува голема ерозија.

...
Клонорхоза (појавување симптоми: 7 од 15)

Клонорхозата е хелминтична болест која е предизвикана од паразитски организми кои се локализирани во човечкиот црн дроб и панкреасот, живеат во телото на некои предаторски риби (месојадични 'рбетници). Паразитот спаѓа во групата на трематодози на хелминти Clonorchis sinensis, исто така наречени кинески флукс, кои припаѓаат на црниот дроб.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
алерголог зема
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .